Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı 2019 hektarlık bir alanda kurulmuş, çok çeşitli bitki türlerine ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan ve yılın her döneminde ziyaretçi alan doğal bir yaşam ortamıdır. Daha ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıdaki Yedigöller Milli Parkı gezi rehberi yazısını inceleyebilirsiniz.

Yedigöller Nerede ?

Yedigöller Milli Parkı, Bolu il sınırları içerisindeki Mengen ilçesine bağlıdır. 1965 yılında açılmıştır ve o günden bu yana birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yedi Göller Milli Parkı heyelan gölleri ve bitki örtüsüyle ünlüdür. Park, canlı çeşitliliği açısından zengin bir habitata sahiptir.

Bolu Yedigöller günübirlik ziyaretlerin yanında dağcılık ve kamp faaliyetlerinin de sıklıkla gerçekleştiği bir bölgedir. Eğer konaklamak istemiyorsanız günübirlik yedigöller turu da yapabilirsiniz. Piknik yapmak için gelenlerden canlı çeşitliliğini gözlemlemek için gelenlere kadar oldukça geniş bir ziyaretçi profiline sahiptir. Ülkemizde ekolojik turizmin en yoğun yaşandığı yerlerden biridir.

Yedigöller Milli Parkı’nda Göl Gezisi

Yedigöller Milli Parkı adından da anlaşılabileceği gibi 7 heyelan gölünü bünyesinde barındırır. Yedigöller Milli Parkı gezilecek yerler listesi çoğunlukla bu göllerden oluşur. Bu göllerden ziyaretçileri ilk karşılayan Seringöl’dür.  Bu gölden sonra Büyükgöl gelir. Büyükgöl, yanından uzanan yürüme parkuru ile doğa yürüyüşü meraklıları Yedigöller’e çekmektedir. Büyükgöl’ün karşısında ise Deringöl yer alır. Diğer göller parkın yokuş yukarı giden araba yolunun sonunda yer alır. Patika yol sona erdiğinde ziyaretçileri İncegöl ve devamında Sazlıgöl karşılar. Tüm bu isimler göllerin genel özelliklerine göre seçilmiştir. Örneğin Büyükgöl kapladığı alan ile dikkat çekerken ince göl yol boyunca ince ve upuzun bir şekilde ziyaretçilere eşlik eder. Sazlıgöl ise tamamen sazlık bir alandır. Göl gezisinin son varış noktaları ise Nazlıgöl ve Kurugöldür.

Yedigöller Milli Parkı’nda Ekoturizm

Parkın en dikkat çeken yanlarından biri ise zengin canlı çeşitliliğidir. Başta kayın ağaçları olmak üzere meşe, gürgen, köknar, ıhlamur ve çam gibi çeşitli ağaçları barındırdığı için doğa fotoğrafçılarının uğrak mekânları arasında yer alır. Yedigöller’in Milli Park ilan edilmesinden sonra geyik, karaca, sincap ve tilki gibi birçok hayvan türü için av yasağı başlatılmış ve bu hayvan türlerinin çoğalması amaçlanmıştır. Sudaki çeşitliliğe baktığımızda ise mercan Abant alabalığı, gökkuşağı ve kadife balıkları karşımıza çıkar. Park bu sebeple sık sık ekoloji uzmanlarının, biyologların ziyaretine ev sahipliği yapmaktadır. Yedigöller Milli Parkı’nın eşsiz habitatı insanlara birçok canlı türünü gözlemleme fırsatı sunar. Ayrıca park içindeki geyik üretim merkezi ve anıt ağaç da görülmeye değer niteliktedir.

Yedigöller’de Ne Yemeli?

Yedigöller Milli Parkı’nda 1969 yılında kültür alabalık yetiştiriciliği başlamış ve bu balıkların sayısı bir seviyeye ulaştığında da olta balıkçılığı için kaynak oluşturmuştur. Bu sebeple alabalık Yedigöller ziyareti sırasında mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında yer alır. Bunun dışında bölgedeki bungalov tarzı işletmelerin restoranında Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini tatmak mümkündür. Bölgede kahvaltı ve mangal yapmak ziyaretçilerin en çok tercih ettikleri arasındadır. Ayrıca Deringöl’de avlanmak serbest olduğu için insanlar kendi tuttuğu balıkları tüketmeyi de tercih edebilirler.

Yedigöller Milli Parkı’nda Konaklama

Yedigöller Milli Parkında nerede kalınır derseniz; park içinde kamp alanları mevcuttur bu sebeple çadırda konaklama sağlanabilir. Yedigöller konaklama açısından çeşitli olanaklara sahiptir, bölgeye karavan girişine de izin verilmekte olup karavanınızda huzur içinde konaklayabilirsiniz. Yedigöller’de bungalov tarzı misafirhaneler ziyaretçilerin en çok tercih ettikleri arasında yer alır. Yedigöller milli parkı kamp ücretleri 2016 için şöyle; otomobil için 5-10 TL, çadır için ise 15 TL olarak belirlenmiştir. Yedigöller Milli Parkı otel konaklaması için Bolu ve Abant’taki otelleri tercih edip buraya sadece gezmek için gidebilirsiniz. 

Siz de Yedigöller gezi yazısı paylaşabilir ve gezecek olanlara tavsiyeler verebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles