Şelale’yi David Livingstone adında bir gezgin keşfetmiş ve Zambiya tarafına bu gezginin ismi verilmiş.

Sezonunda üstünde hiç kaybolmayan gökkuşağı var ve çok gürültülü bir su sesi var. İlk göreceğiniz an nasıl bir şok yaşayacağınızı tahmin edebiliyorum. Mistik oluşuyla mest olacaksınız.
Viktorya Şelaleleri
Şelale Zambiya ve Zimbabwe 2 ülkenin sınırının ortasında duruyor. Neredeyse 2 km yürüyorsunuz neredeyse hiking yapıyorsunuz.
Şelalenin manzarası için Zimbabwe tarafında daha iyi görünüyor ama yürüyüş yapmak için Zambiya tarafı. Bence Zimbabwe tarafı daha iyi. Ben o taraftan girdim.
Zimbabwe ve Zambiya her iki ülkede bizden vize istiyor. Ama Zambiya’dan kapıda vize alabiliyorsunuz. Alabiliyorsanız KasaVisa alın, 30 günlük ve her iki ülkeye istediğiniz kadar giriş çıkış yapabiliyorsunuz. Sadece Zambiya vizesi tek giriş 50 $ ve Multi vize 80$. Aynı şekilde Zimbabwe de bu şekilde.
Viktorya Şelalesini görmek için Zambiya tarafında 20$. Zimbabwe tarafında 30$ bilet fiyatı.
Konaklama için ben Livingstone’da kalmıştım ve şiddetle Jolly Boys Backpackers’ı öneriyorum. Ayrıca gitmeden önce şelalenin en iyi sezonunu araştırın. Yanınızda yağmurluk bulundurmayı unutmayın. Yağmur yağmamasına rağmen, şelalenin şiddetli akıntısı kayalara çarpıp üzerinize yağacak. Size tavsiyem bir yerde oturun ve yarım saat sırılsıklam olana kadar o olayı izleyin. 👍
Video:
——————————–
Anılar:
Namibya’ya girememiştim. Vize sıkıntısı yüzünden ama şans yüzüme Zambiya’da güldü. Sınır kapısında KasaVisa adında bi vize aldım. Hem zambiya hem Zimbabwe’ye istediğim gibi giriş çıkış yapabildim. Onlarca Dolar’ı ödemekten kurtuldum.
Daha sonra Zambiya’dayken Zimbabwe tarafından şelalelerin görüntüsü daha güzel olduğunu söylediler. Oraya geçtim. Tabi görmek için bilet alıyorsunuz o da 30$. ben bunu ödemem dedim. Zimbabwe tarafına geçtim bilet ofisini gördüm. Sonra baktım demir korkuluklar var. Ofisi geçip yolu takip ettim. 500m ilerde demir korkulukları biraz zorlayanlar olmuş ben de hic acımadım girdim içeri. Bir baktım amazon’dayım sanki sarmaşık bitkiler ağaçlar maymunlar yüzlerce. Babunlar vardı tehlikeli maymunlardan. Sonra devam ettim adrenalin tavan. Bi baktım viktorya şelalererindeyim. Tadını çıkarttım. Hala sanki birileri gelip beni enseleyecekmiş gibi. Şelaleyi ve gökkuşağını izliyorum video fotoğraf aldım. Sonra çıkış için bu sefer otopark tarafına geldim. Bi baktım kapı sonuna kadar açık. Hiç birşey yokmuş gibi oradan çıktım.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles