Ürgüp Bağ Bozumu Festivali

Ürgüp’te Sonbahar demek Bağ Bozumu demek… Ürgüp’te Ürgüp Bağbozumu Festivali 47 yıldır Festivaller ile kutlanıyor. 🙂  Her yıl üzümlerin olgunlaştığı dönem yani Eylül’ün 2. haftası Ürgüp için Festival zamanı demek. Ürgüp Belediyesi tarafından düzenlenen ve Kaymakamlık, Turizm kuruluşları ve Sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen Ürgüp Bağbozumu Festivali bu yıl 16 Eylül’de bizlerle olacak.

Bağ Bozumu Kapadokya insanı için çok önemli bir değer. Kapadokya’da yetişen üzümler ise eşsiz ve yöreye özel… Hal böyle olunca üzümler ve üzümlerden elde edilen ürünler (yöreye özgü şaraplar, pekmezler vs.)’de eşsiz oluyor.

Kapadokya 4 mevsim ayrı güzel bir yöre. Özellikle sonbaharın huzur veren hafif serin havası ile festival daha da güzelleşiyor. Festival boyunca elinize makasınızı alıp asmalardan üzüm toplayabileceğiniz gibi, meşhur Kapadokya şaraplarının ve üzümden yapılmış birbirinden güzel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca Ürgüp’e kadar gitmişken tüm kapadokya bölgesini turlamak ve tadını çıkarmak ta size kalıyor.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken hususlardan biri sonbahar havasına uygun kıyafetler seçmek. Sıcak ve soğuk hava şartlarına karşı önleminizi almalısınız. ayrıca bolca yürümeli gezmeli bir bölge olduğu için ayakkab seçiminiz de çok önemli. Bunların dışında gelmeden önce konaklama yerinizi de belirlemenizi öneririz. Kapadokya her mevsim yoğun ziyaretçi alan bir bölge ve bu festival döneminde daha fazla olabilir.

Şimdiden bolbol gemeler ve eğlenceler 🙂

 

 

 

One thought on “Ürgüp Bağ Bozumu Festivali

  1. ,,,Her sene yapılır ama bağcılıkta kat edilmiş görünür bir mesafe olmamıştır. Daha da geri gitti denilebilir. Reklam ile tek taraflı olarak Ürgüp esnafı hedefleniyor ise büyük yanlışlık var demektir. Nitekim reklamsal yönü de eleştiri konusudur. Yöre halkı üretime iş ve iş olanaklarına dahil edilip aile bütçelerine katkı yapılabilir. Yeterince gözle görülür, yaşamsal olarak anlaşılır seviyede ticaret ile ilgili adımlar atılmıyor bu da kafalarda soru işaretidir. Özet olarak her türlü yetersizlikler diye tanımlayabiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles