Türkiye’nin En İyi Yamaç Paraşütü Noktaları

Seyahat etmek, yolculuk ve yeni yerler keşfetmek harika motivasyon kaynakları elbette… Ancak gezginler her zaman için yeni deneyimlere açık oluyor. Yolculuk için onları ateşleyen en önemli etkenlerden biri de dünyanın farklı noktalarında daha önce hiç denemedikleri heyecanlı etkinlikleri denemek. Bu nedenle ekstrem sporlar ve seyahat harika bir ikili oluşturuyor; İnsanları uzun yolculuklar için teşvik ediyor. Bu kimi zaman denizin derinliklerine büyüleyici yolculuklar yapmak olurken kimi zamanda dünyanın en hızlı araçlarını yakından izlemek olabiliyor. İnsanoğlunun hayal gücünün sınırı yok ne de olsa… Ülkemizde de deneyimleyerek harika manzaralara kuşların gözünden tanıklık edebileceğiniz bir etkinlik olan yamaç paraşütü; Tatili sırasında heyecan arayanların en çok tercih ettiği aktivetelerden bir tanesi.
1980’li yılların başında Fransız havacıların yenilikçi bir bakış ile geliştirdiği yamaç paraşütünü bugün kısa, basit bir eğitimin sonucunda öğrenerek profesyonel bir spor olarak yapabiliyorsunuz. 4000 – 5000 metre yükseklikten kendiniz bırakarak 100 – 300 kilometre kadar süzüldüğünüz bu aktivite sırasında kuş bakışı harika manzaralara tanıklık etmek pek çok maceraseverin ilgisini cezbediyor. Yamaç paraşütü yapmak için profesyonel olmaya da gerek yok; Bugün paraşütlerin geliştirilen aerodinamik yapısı sayesinde bir rehber eşliğinde bu macerayı deneyimlemeniz mümkün. Biz de adrenalin tutkunları için Türkiye’nin en iyi yamaç paraşütü noktalarını kısaca derledik.

Babadağ – Fethiye – Muğla

1965 metre yüksekliğe ulaşan Fethiye – Babadağ, Türkiye’de yamaç paraşütü denildiği zaman ilk akla gelen noktalardan bir tanesi. Ölüdeniz’in üzerinde süzülme şansını yakaladığınız bu noktadan bir kez uçtuğunuzda yaklaşık olarak 30 dakika oyunca süzülerek eşine ender rastlanır manzaralara tanıklık etme şansına erişerek paraşüt uçuşunu tamamlıyorsunuz. Kolay ulaşılabilir olması ve 30 dakikalık süzülme imkanı sunması ile Babadağ hem amatör hem de profesyonel paraşütçülere uygun bir alan. Babadağ bölgesi içerisinde paraşüt uçuşuna uygun olarak üç farklı kalkış noktası bulunuyor. Babadağ’ı paraşüt uçuşuna elverişli hale getiren bir diğer özelliği ise uçuşlar sırasında pilotlara kolayca manevra yapabilme imkanı sunması.

Asas Dağı – Kaş – Antalya

Ortalama yüksekliği 1000 metre olan Asas Dağı, Antalya – Kaş bölgesinin kuzeyinde yer alıyor. Yamaç Paraşütü için oldukça ideal bir yüksekliğe sahip ve ortalama olarak 25 dakikaya varan uçuş imkanı sunuyor. Hem ideal bir süre etkinliği sürdürebilmeniz hem de yüksekliğin çok fazla olmaması nedeni ile amatör paraşütçüler için son derece uygun bir alan. Tüm bunların üzerine Asas Dağı’nın eteklerine doğru eşsiz manzaralara tanıklık etmek pek çok insanın buraya gelmesi için yeterli. Kaş tatiliniz sırasında Asas Dağı’na yalnızca 35 dakikalık bir yolculuk yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Boztepe – Ordu

Eşine ender rastlanır doğası ile Karadeniz özellikle son dönemlerin en çok tercih edilen tatil noktalarından bir tanesi. Yılın herhangi bir döneminde, tatil fırsatı bulduğunuzda yamaç paraşütünü denemek istiyorsanız Ordu – Boztepe tam size göre. Yaklaşık beş yüz metreyi bulan yüksekliği ile alan amatör paraşütçüler için ideal bir kalkış noktası sunarken süzülme boyunca Karadeniz’in harika manzaralarına tanıklık etme fırsatını da beraberinde getiriyor. Yamaç paraşütünün giderek yaygınlaşması neticesinde bölgeye ulaşım sağlayabileceğiniz yollar iyileştirilmiş durumda ve aynı zamanda teleferik imkanı da bulunuyor.

Pamukkale – Denizli

Pamukkale denildiği zaman aklınıza ilk gelen yamaç paraşütü olmuyor, bölge travertenleri ile tüm dünyada kendini tanıtmayı başarmış. Ancak son yıllarda bir spor olarak kendine taraftar bulan yamaç paraşütü için de ideal bir alan. Farklı irtifa uçuşlarına olanak sağlayan coğrafi yapısı sayesinde ister profesyonel olun isterseniz de amatör burada harika uçuşlar gerçekleştirebiliyorsunuz. Yolunuz Denizli’ye düşerse yamaç paraşütü seçeneği de tatil planınız içerisinde yer alabilir.

Ali Dağı – Talas – Kayseri

Kayseri’de yer alan Ali Dağı yamaç paraşütü konusunda profesyonel olanlara hitap eden bir uçuş noktası. Dinamik hava hareketlerini kontrol altında tutmayı başaran paraşütçüler için oldukça uzun havada kalma süresi sunuyor. Kendinizi uçarken özgür hissediyorsanız ve biraz da yamaç paraşütü konusunda bilgiliyseniz Ali Dağı tatil rotanızda mutlaka bulunması gereken yerlerden bir tanesi.

Ormanlı – İstanbul

İstanbul’da yaşıyorsanız ve haftasonu için alternatif etkinlikler arıyorsanız şehre yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan Ormanlı tam size göre olabilir. Tepeden süzüldüğünüzde göz alabildiğince uzanan sahil şeridini izleyebilirsiniz. Ayrıca bu alan kıyıda yer alan ormanları sayesinde teknik uçuş yapmanıza da olanak sağlıyor.
Türkiye’nin yamaç paraşütüne olanak sağlayan noktalarına en kısa sürede ulaşım sağlamak içinkarayolu yada havayolunu kullanabilirsiniz. En uygun otobüs biletlerini ise NeredenNereye.com üzerinden satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles