Türkiye’den 10 Kamp Alanı Tavsiyesi

Türkiye kuşkusuz dünyanın en güzel coğrafyalarından birine sahip. Ülkemizin güzellikleri saymakla ve gezmekle bitmez. Eski çağlardan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklar, dünyanın en güzel iklim kuşağında yer alıyor. Dört mevsimi yaşayabilme şansı bulduğumuz ülkemizde doğal güzellikler ise mutlaka görülmeli ve tadı çıkarılmalı.

Yüzölçümü çok büyük olmamasına rağmen öyle çok güzelliğe sahibiz ki neresinden başlasak bilemiyoruz. Ancak sizde bizim gibi doğa aşığı iseniz, doğanın tadını çıkarabileceğiniz harika tavsiyelerimiz olacak.

Doğanın keyfi en güzel kamp yaparak çıkar kuşkusuz. Sessiz, Sakin ve Huzurlu. Son dönemde kampçılık daha da ön plana çıktı. Ülkemizde kamp yapabileceğiniz sayısız kamp alanı bulunuyor. Her bölgedeki kamp alanlarına ayrı ayrı değineceğiz ama şimdilik birkaç tavsiyede bulunalım istedik.

Türkiye’den Kamp Alanı Tavsiyeleri

1- Burdur – Salda Gölü Kamp Alanı

1989 yılında Doğal sit alanı olarak ilan edilen Salda Gölü, son yıllarda oldukça popüler. Türkiye’nin Maldivleri olarak ünlenen Salda gölü çevresinde yapılaşma yasak. Salda gölünün eşsiz kumu ve bol mineralli suyu görülmeye değer bizcede. Burada kamp yapmak isterseniz hem belediyenin kamp alanı hem de özel şirketlere ait kamp alanları bulunuyor. (Salda Tabiat Parkı hariç. Burada çadır kurulmasına izin verilmiyor.)

Salda Gölü Kamp Alanı
Salda Gölü Kamp Alanı

2- Muğla – Akyaka Orman Kampı

Bir yanınız deniz, bir yanınız orman… Tam hayallerimizdeki gibi aslında. Akyaka zaten tatil açısından güzel bir seçim. Kamp yaparak daha da fazla keyif alabilirsiniz. Öncelikle belirtelim ki Akyaka Orman Kamp Alanı ücretli bir alan. Eğer ilk kez kamp yapacaksanız yada biraz daha konforlu bir kamp yaşamı istiyorsanız tam size göre. Elektrik, su gibi ihtiyaçları sağlıyor ve hatta yoksa çadırı bile buradan temin edebilirsiniz. Detaylar için: akyakakamp.com web sitesine göz atabilirsiniz.

Akyaka Orman Kampı
Akyaka Orman Kampı – Fotoğraf: Yasemin Engin

3- İzmir – Karagöl Tabiat Parkı Kamp Alanı

İzmir şehir merkezine 37 km uzaklıkta bulunan Karagöl Tabiat Parkı, Karşıyaka’da bulunuyor. Yamanlar dağlarının eteklerinde yer alan bu alanda günübirlik piknik yapanlar olduğu kadar çadır kampı ve karavan kampı yapanlarda oluyor. Bu alana giriş için ve ayrıca kamp yapmak için ufak ta olsa ücret ödemeniz gerekiyor. Park dahilinde harika bir göl ve karaçam, kızılçam ağaçlarıyla dolu bir orman sizi bekliyor. Ödediğiniz ücrete kesinlikle değeceğini düşünüyoruz. Tesis dahilinde elektrik, tuvalet gibi imkanlar bulunuyor. Mitolojideki Tantalos efsanesine ev sahipliği yapan bu harika kamp alanı sevdikleriniz ile birlikte gitmek için harika bir yer. Detaylar için: karagol.gen.tr web sitesine göz atabilirsiniz.

İzmir - Karagöl Tabiat Parkı
Karagöl Tabiat Parkı – Fotoğraf: A. Tuğberk Özkıranlar
Karagöl Tabiat Parkı
Karagöl Tabiat Parkı – Fotoğraf: A. Tuğberk Özkıranlar

 

4- Çanakkale – Bozcaada Camping

Bozcaada’nın eşsiz güzelliği ve huzur veren doğası kamp için ideal. Kamp alanı Bozcaada’nın güneyinde yer alıyor. Burası ücretli özel bir tesis. İster kendi çadırınızla ister tesisin çadırı ile kamp yapabilirsiniz. Ayrıca karavan yada Bungalow seçeneğinizde bulunuyor. Detaylar için: campingbozcaada.com web sitesine göz atabilirsiniz.

Bozcaada Camping
Bozcaada Camping

5- Nevşehir – Kaya Camping Kapadokya

Kaya Camping, 20 yıldan uzun süredir hizmet vermeye devam eden bir şirket. alan olarak geniş, çadır ya da karavan kampı yapabiliyorsunuz. Kapadokya’nın eşsiz coğrafyasında eşsiz bir deneyim bizce. 🙂

Kaya Camping Kapadokya
Kaya Camping Kapadokya – Fotoğraf: Yalçın Akçe

6- Bursa – Çobankaya Kamp Alanı Uludağ

Bursa Uludağ’da bulunan Kamp alanına ulaşım karayolu yada teleferik ile sağlanabiliyor. Uludağ olunca aklınıza sadece kış mevsimi gelmesin. Bu kamp alanı özellikle bahar ve yaz aylarında çadır kampı için iyi bir seçenek.

Çobankaya Kamp Alanı Uludağ
Çobankaya Kamp Alanı Uludağ – Fotoğraf: Serkan Başol

7- Balıkesir – Cunda Ada Camping

Kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yer Cunda Adası. Kamp yapabileceğiniz kamp alanları bulunuyor adada. Ada Camping ise Cunda adasının, Midilli’ye bakan kısmında yer alıyor. Detay isterseniz adacamping.com web sitesini inceleyebilirsiniz.

Cunda Ada Camping
Cunda Ada Camping – Fotoğraf: A. Buğra Tokmakoğlu

8- Karabük – Yenice Ormanları Kamp Alanı

Doğaya aşık gezginlerin mutlaka görmesi gereken bir kamp alanı. Yenice Ormanları, Dünya’nın acil korunması gereken 100 noktası listesinde yer alıyor. Eşsiz bir doğal yaşam alanı ve Türkiye’de vahşi yaşamın devam ettiği tek yer olan bu ormanlarda, göl kenarında mükemmel bir kamp alanı bulunuyor.

Yenice Ormanları Kamp Alanı
Yenice Ormanları Kamp Alanı – Fotoğraf: Yalçın Akçe

9- Çanakkale – Gökçeada Yıldızkoy Camping

Gökçeada’nın en özel koylarından biri bizce Yıldızkoy… Sessiz, sakin, gözlerden uzak ve denize çok yakın. Tesis çadır veriyor, ama isteyen kendi çadırını da kurabiliyor.

Gökçeada Yıldızkoy Camping
Gökçeada Yıldızkoy Camping – Fotoğraf: Mesut Özer

10- Antalya – Kaş Camping

Antalya’nın küçük doğal cenneti Kaş… . Kaş Camping’de dilerseniz çadır kampı, dilerseniz karavan kampı yada bungalow’da konaklama seçenekleriniz bulunuyor. Hem doğal kamp alanı hem denize çok yakın… Detay için kaskamping.com web sitesini inceleyebilirsiniz.

Kaş Camping
Kaş Camping – Fotoğraf: Özlem Karaman

Tavsiyeler bizden gezip görmesi sizden… 🙂 İlk kez kamp yapacaklar kamp rehberi ve kamp malzemeleri yazılarımızı da inceleyebilirler.

Gezenlerden.com

One thought on “Türkiye’den 10 Kamp Alanı Tavsiyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles