Sonbahar’da Bursa

Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyük şehri olmak ile birlikte, hem tarihi güzellikleri hem doğal güzellikleri hem de merkezi noktalardan şehre olan ulaşım kolaylıkları nedeni ile dikkat çekici şehirlerden biridir. Modern yapılanma ve yeşil doğanın ahenkli kaynaşmasına örnek teşkil eden bir şehir olan Bursa aynı zamanda bir zamanlar Osmanlı’nın başkenti olması nedeni ile kültürel birikim açısından da zengin bir şehirdir.

Bursa’da gezilecek yerler

Osmanlı İmparatorluğu gibi uzun yıllar bu topraklar üzerinde hüküm süren bir medeniyete ev sahipliği ve başkentlik yapması nedeni ile Bursa’da gezilecek yerler denildiğinde akla, hanlar, hamamlar, saraylar, kervansaraylar vb. yapılar gelmektedir. Bursa içerisinde bunlardan çok sayıda görmenin mümkün olduğu bir gerçek ancak bunun yanında gelişmiş bir şehir olan ilde hem modern yapıları hem de pek çok insanın hafızasında unutulmaz anılar bırakacak doğal alanları gözlemlemek te mümkündür.

Bunların yanında birde Gölyazı diye bir gerçek var. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden…  🙂 Böylesine bir şehride en güzel sonbaharda gezmektir… Bolca yürümeli, tüm tarihi binaları tek tek gezmeli bir gezi olacağından hafif ılık sonbahar havası en iyisi…

Bursa 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilen yaşanılabilir şehirler listesinde tüm dünya genelinde yirmi sekizinci sırada yer alarak bir başarı göstermiştir. Bu şehrin yaşamınında bir huzur ve sakinlik hakimdir. Osmanlı döneminden önce şehrin tarihine bakıldığında ise yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda toplanan kalıntılara dayanarak şehrin kurulumunun M.Ö 4000’li yıllara değin uzandığı rahatlıkla söylenebilir.

Bütün bunların yanı sıra Bursa’da yaşam kalitesinin yüksek olmasında arazi yapısının engebeden uzak olmasının ve iklimin elverişli olmasının da etkisi söz konusudur. Aynı zamada sanayi ve otomotiv alanlarında gelişmiş bir şehir olduğundan iş imkanları da diğer Anadolu şehirlerine göre daha fazladır. Bursa içerisinde aynı zamanda tekstil sektörü de son derece gelişmiş olup, yumuşacık Bursa havluları dünyaca ünlü hale gelmiştir.

Bursa içerisinde ılıman etkilerini görmek mümkündür. Bu durum şehri yılın neredeyse her döneminde ziyaret uygun hale getiren en önemli etkenlerden bir tanesidir. Yılın geniş bir aralığında ziyaret son derece müsait olan şehir bu özelliği nedeni ile en çok ziyaret edilen şehirlerden bir tanesidir.

Bursa’ya Ulaşım

Türkiye’nin herhangi bir noktasında Bursa’yı ziyaret etmek isteyenler dilerlerse kara yolu aracılığı ile şehre ulaşabilirler. Bunun için ülkenin farklı noktalarında faaliyet gösteren otobüs firmalarının Bursa seferlerinden Bursa otobüs bileti satın almak yeterli olacaktır.

Ancak otobüs yolculuğunu sevmeyenler yada uzun yolculuklar ile vakit kaybetmek istemeyenler Yenişehir Havalimanı aracılığıyla Bursa’ya bir uçak bileti satın alarak da yolculuk gerçekleştirebilirler. Şehir sahip olduğu güzellikleri nedeni ile pek çok insanın yıl içerisinde birden fazla kez ziyaret etmek isteyeceği noktalardan bir tanesidir. Bu nedenle yıl içerisinde Bursa uçak bileti alarak kısa yolculuklar ile şehri birden fazla defa ziyaret edebilirsiniz. Uçak bileti için ise online olarak hizmet sağlayan ucuz bilet arama motorlarını kullabilirsiniz. İnternetin bu imkanından faydalanarak en uygun Bursa uçak bileti satın aldığınızda hem paranızdan hem de zamanınızdan azami miktarlarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bunların dışında eğer İstanbul’da iseniz İDO yada BUDO kullanarak denizyolu ile de Bursa’ya ulaşabilirisiniz. Denizyolu’da bu şehre ulaşmanın şahane yollarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles