Sırt Çantasıyla Seyahatin Olmazsa Olmazları

Tanımadığınız coğrafyaların keşfinde en büyük yoldaşınızın sırt çantanız olduğu alabildiğine özgür bir seyahate kendinizi hazırlayın. Biz de bu özgür seyahatinizde sırt çantanız ile ilgili dikkat etmeniz gereken ip uçlarını sizler için derledik.

Çantanızı Hazırlamaya Başlamadan Önce İhtiyaç Listesi Yapın

Gideceğiniz yerlerin iklim özeliklerini, rotanızı ve acil durumları göz önünde bulundurarak ihtiyaç listesi yapın ve çantanızı bu ihtiyaç listesine göre düzenleyin.

Hafif ve Çabuk Kuruyan Giyecekler Tercih Edin

Sırt çantanızın hafif olması gezerken daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Çabuk kuruyan giysiler ise olası ıslanma durumunda en büyük kurtarıcınız olacaktır.

Evrak İşlerinizi Önceden Halledin

Pasaport ve uçak bileti gibi ihtiyaç duyabileceğiniz tüm evrakları hazır edin ve seyahatinize başlamadan önce tüm belgelerinizi bir kez daha kontrol edin.

Yanınızda Fazla Nakit Taşımayın

Yanınızda gün içerisinde harcayacağınızdan fazla nakit bulundurmayın. Paranızı banka hesabınızda saklayıp gerektiğinde komisyon ödemek pahasına ATM’lerden çekin.

Evraklarınızı Su Geçirmeyen Torbalarda Muhafaza Edin

Değerli evraklarınızın tamamını su geçirmeyen torbalarda muhafaza edin ve seyahat sırasında ihtiyacınız olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurup çantanıza fazladan su geçirmeyen torba ekleyin.

Çantanızın Su Geçirmeme Özelliği Olmasına Dikkat Edin

Olası bir yağmurda elektronik eşyalarınız başta olmak üzere tüm eşyalarınızın ıslanma ihtimalinden uzakta olması demek rahat bir seyahat demektir. Sırt çantanızı korumayı unutmayın!

Yanınızda Fotoğraf Bulundurun

Yanınızda acil durumlarda resmi işlemlerde kullanılmak üzere biyometrik ve vesikalık fotoğraflar bulundurun. Acil durumda fotoğrafçı aramak istemezsiniz.

Gideceğiniz Yerleri Önceden Araştırın

En azından gideceğiniz yerin kültürü, insanları ve rotanız hakkında fikir sahibi olmak adına gitmeyi planladığınız yerleri önceden araştırın.

Planlı Hareket Edin

Sırt çantalı seyahat ne kadar özgürlük demek olsa da bir plan üzerinden hareket etmek hem seyahatinizin daha verimli geçmesini hem de olası sürprizlere hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. Tabii bu planı yaparken esneme paylarını eklemeyi de unutmayın!

Seyahat Defteri Tutun

Seyahatinizle ilgili notlar tutup bunları seyahatinizden sonra okuyup hatıralarınızı yâd etmek için seyahat defteri ya da günlük tutun. Böylelikle yılar sonra bile eşsiz seyahatlerinizi kendi yazınızdan okuyabilirsiniz.

 

Artık eşsiz bir sırt çantalı seyahate hazırsınız. Keyifli seyahatler. 🙂

One thought on “Sırt Çantasıyla Seyahatin Olmazsa Olmazları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles