Saraybosna

saraybosna-gezi-rehberi

Ülkemize yakın olması nedeni ile en çok tercih edilmekte olan ülkeler arasında Bosna Hersek bulunmaktadır. Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna ise; adeta bir kültür mozaiğidir. 3 dinin bir arada yaşadığı bu bölgede gezilecek önemli yerler ve tatmadan dönülmemesi gereken enfes yiyecekler var.

 Saraybosna’da Gezilecek Yerler

  • Saraybosna görülecek yerlerin başında kilise, cami ve medreseler gelmektedir. Farklı dinlere ev sahipliği yaptığı için mimari açıdan son derece başarılı eserler ortaya koyulmuştur. Gazi Hüsrev Bey Camii, Ali Paşa Camii, Eski Ortodoks Kilisesi, Gazi Hüsrev Bey Medresesi bunlardan yalnızca bir kaçıdır.
  • Pek çok dükkânın bulunduğu Başçarşı, turistlerin en çok gezdiği yerler arasındadır. Burada pek çok Türk ile karşılaşmanız mümkün. Esnafların büyük bölümü de Türkçe bilmektedir. Hediyelik eşya almak için harika bir bölgedir.
  • Latin köprüsü, mimari açıdan hoş bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra 1. Dünya Savaşının başlamasına neden olan olayın da yaşandığı yerdir.
  • Saraybosna gezi rehberinizde Milli Kütüphane ’ye yer vermemek büyük haksızlık olur. Yapı Osmanlı döneminin esintilerini taşımakta olup, bir devlet dairesi olarak kurulmuştur. Günümüzde ise; milli kütüphaneye çevrilerek hoş bir ambiyans elde edilmiştir.
  • Bakırcılar çarşısı yalnızca bakır ürünler alabileceğiniz değil, aynı zamanda ürünlerin yapılışını da görebileceğiniz bir yer.

Saraybosna-gezilecek-yerler

Saraybosna’da Ne Yenir?

Saraybosna Lezzetleri, Türk damak tadına son derece yakın yiyecekler. Saraybosna’da ne yenir gitmeden önce araştırmalı ve mutlaka bu lezzetleri denemelisiniz.

  • Börek, Saraybosna’da bureg olarak bilinmekte olup bu konuda çok başarılı olduklarını söylemek gerekli.
  • Cevapi ve pleskavica adındaki köfteler, Bosna’nın lezzetli et yemekleri arasında yer almaktadır.
  • Baklava, ülkemizde olduğu gibi Saraybosna’da da bolca tüketilmektedir. Ancak genellikle çok daha şekerli olarak yapılır.
  • Ardıç suyu, yöresel içecekler arasında yer almaktadır. Bitki çayları ve baharatlı içecekleri seviyorsanız beğenmeniz olasıdır.
  • Saraybosna lezzetleri arasında mezeler önemli bir yer kaplamaktadır. Genellikle rakija adı verilen alkol oranı yüksek bir içki ile beraber tüketilir.

Saraybosna’da Konaklama

Saraybosna’da konaklama için her bütçeye uygun seçenekler bulunmaktadır. Eğer bütçeniz kısıtlı ise; mutlaka gitmeden önce rezervasyon yaptırmalısınız. Erken rezervasyonlarda yarı yarıya kadar kazançlı çıkmanız mümkün.

Şehir dışı alanlarda daha uygun fiyatlı konaklama imkânınız olsa da Başçarşı mevkiinin pek dışına çıkmamakta fayda bulunuyor. Böylelikle, hemen her yere yürüyerek gitme şansınız da bulunur.

Saraybosna’da Alışveriş

Saraybosna’da alışveriş genellikle gıda sektörü üzerine yapılmaktadır. Başçarşı’da sevdikleriniz için ufak tefek hediyelikler bulmak mümkün. Kahve ve kahve setleri son derece ünlü olup, bu setlerden alabilirsiniz. Kuru et ve peynir alımı yaparak, vakumlu poşetler içerisinde taşıyabilirsiniz. Ayrıca şarap seviyorsanız, farklı yöresel şarapları almadan önce tatma imkânınız da bulunmakta. Fiyatlar, hemen hemen ülkemizle aynı seviyededir.

Saraybosna’da Ulaşım

İstanbul Saraybosna arası uçak ile 2 saattir. Hava alanı ve merkezi yerleşim bölgesi arası son derece yakındır. Taksi ve otobüslerle bu mesafeyi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles