Pasaport Almak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar (2019)

Bu adımların en önemlilerinden birisi de pasaportunuzu almak olacaktır. Peki, pasaportunuzu almak için yapmanız gerekenler nedir? Pasaport almak için takip etmeniz gereken adımların tamamını yazımızda bulabilirsiniz.

Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seyahatleri haricindeki tüm yurt dışı seyahatlerinizde pasaport almanız gerekmektedir. Mevzubahis bu iki ülke girişinde de güncel fotoğrafınızın bulunduğu nüfus cüzdanının yeterli olacağını hatırlatmadan geçmeyelim.

Yurt dışı seyahatinizin amacına göre dört çeşit pasaport bulunmaktadır. Devlet memurları için hususi (yeşil), devlet görevi için görev (gri), diplomatik görev için diplomatik (siyah) ve bunların dışındaki normal yurt dışı ziyaretleri için umumi (bordo) pasaport almanız gerekmektedir.

Pasaport Almak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

Pasaport başvurusu için sahip olmanız gereken belgeler ise şu şekildedir;

  •         TC Nüfus Cüzdanının Aslı
  •         2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  •         Pasaport Cüzdan Bedelinin Yatırıldığına Dair Dekontun Aslı
  •         Pasaport Harç Bedelinin Yatırıldığına Dair Dekontun Aslı
  •         Daha Önceden Alınmış Pasaportların Aslı (Varsa)

Bu belgeleri hazır ettikten sonra müracaatı şahsen yapmanız gerektiğini ve müracaat esnasında parmak izi vermeniz gerektiğini unutmayın!

Pasaport Ücretleri Ne Kadar?” diye merak eden okuyucularımızı da hemen bilgilendirelim; Pasaport başvurusunda pasaport cüzdan bedeli ve pasaport harç bedeli adıyla iki kalemde ücret ödüyorsunuz. Pasaport cüzdan bedeli tüm pasaport başvurularında sabit bir ücret ödeniyor. Pasaport harç bedeli ise Pasaportunuzun geçerlilik süresine göre değişiyor.

2019 Pasaport Harç ve Defter Ücretleri

Süre Harç Defter Toplam
6 Ay 170,40 TL 133,50 TL 303,50 TL
1 Yıl 248,40 TL 133,50 TL 381,90 TL
2 Yıl 405,50 TL 133,50 TL 539,00 TL
3 Yıl 575,90 TL 133,50 TL 709,40 TL
3+ Yıl 811,60 TL 133,50 TL 945,10 TL

nvi.gov.tr sitesi verileridir…

Pasaport başvurunuzu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden önceden randevu almak kaydı ile yapabilirsiniz. Başvuru için randevunuzun olması gerektiğini unutmayın! Ayrıca gitmeden ücreti de ödemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Pasaport başvurunuzu eksiksiz olarak yaptıktan sonra pasaportunuz adresinize posta yolu ile gönderiliyor ve yalnızca pasaport sahibine kimlik kontrolü sonrasında teslim ediliyor. Bu nedenle adres bilgisi verirken dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Son olarak eski pasaportunuzun geçerlilik süresi varsa yeni aldığınız pasaporta bu sürenin eklendiğini hatırlatalım. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık yurt dışı seyahatinizin en önemli adımlarından birini oluşturan pasaportunuza sahipsiniz. Keyifli seyahatler. 🙂

One thought on “Pasaport Almak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar (2019)

  1. Bilgi içerikli güzel bir paylaşım olmuş. Merak ettiğim biçok şeyi öğrenmiş oldum. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles