Paris Gezi Rehberi

Yaklaşık 40.000 yıldır var olan ve dünyada artık bir marka haline gelmiş Fransa’nın başkenti Paris, her yıl yaklaşık 32 milyon turistin ziyaret ettiği Avrupa’nın ve dünyanın en çok gezilip görülmek istenen şehirlerindendir.

Paris Gezilecek Yerler

Paris gezilecek yerler listesi bir hayli uzun olup, şehirde her gezginin ilgisini çekecek mutlaka birşeyler vardır. Paris’te gezilecek yerlerin başında fotoğraflardan fazlasıyla tanıdık bir eser olan Eyfel Kulesi (La tour Eiffel) var. Kule 1889 yılında Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılı anısına yapılmıştır. Mimarlığını esere de adını veren Gustave Eiffel üstlenmiş ve eseri iki yılda tamamlamış. Demir kulenin yapımında 3000 işçi çalışmış, iki yıl boyunca 18.000’den fazla demir parçayı birleştirerek bu harika eseri ortaya çıkarmışlar. Kule 7 yılda bir 60 ton boya ile boyanıyor. İlginç bir bilgidir; ikinci dünya savaşı sırasında kulenin işletim sistemi hasar görünce Adolf Hitler kuleye yaya çıkmıştır.

Paris’te görülecek yerlerden birisi de Şanzelize olup,  adını mitolojideki cennet olan Elysion’dan alır. Parisin bu en güzel caddesinden yukarı doğru çıktığınızda Zafer Takı’na, aşağı doğru ilerlediğinizde Concorde Meydanı’na ulaşırsınız.

Paris’te gezilmesi gereken yerler okadar fazla ki, Notre Dame Katedrali (Cathédrale Notre Dame de Paris) ile devam edelim..Gotik yapıda olan eser 1163 yılında yapılmıştır. Meryem Ana’ya ithaf edilmiş olup içerisinde Meryem Ana heykeli bulunur. Diğer bir çok eser gibi Paris’in en güzel yeri olan Seine Nehri kıyısındadır. Pariste gezilecek yerler arasında  Louvre Müzesi’nin ayrı bir yeri vardır.. Louvre Müzesi’ 1793’te açılmış, içerisinde Mona Lisa tablosundan Winged Victory of Samothrace’ye kadar dünyaca ünlü bir çok sanat eseri sergilenir.

Paris’teki gezi planınıza mutlaka eklemeniz gereken yerlerden bazıları da, Disneyland, Orsay Müzesi, Madeleine Kilisesi, Ressamlar Tepesi, ünlü Aşıklar Köprüsü (Pont Des Arts) ‘dür.

Paris Konaklama

Paris bölgeler itibariyle ayrılmış ve metro sistemi oldukça gelişmiş bir şehirdir. Konaklayacağınız yeri belirlerken metroya yakın olmasına özen gösterin. Paris’i gezerken ulaşım rahatlığı önemlidir. Paris’in merkezinde yer alan Şanzelize Caddesi ve çevresi, Eyfel Kulesi çevresi otelleri diğer bölgelere göre biraz daha pahalıdır. Otel Rezervasyonunuzu kendiniz yapacaksanız internetin güvenilir rezervasyon sitelerinden otel.com, hotels.com ve booking.com gibi siteleri tercih edebilirsiniz.

Paris’te Alışveriş

Dünyanın en ünlü kozmetik ve moda markalarının merkezi olan Paris, alışveriş tutkunlarının gözdesi konumundadır. Pariste alışverişzevkli olduğu kadar da pahalıdır. Dünyanın en ünlü caddelerinden kabul edilen Şanzelize’de genellikle dünyaca ün yapmış Louis Vuitton, Valentino, Hugo Boss gibi dünyaca ün yapmış pahalı markaların mağazaları bulunuyor. Bir ayakkabıya veya bir çantaya yüzlerce euro vermek istemiyorum ama markalardan da vazgeçemiyorum diyorsanız bu da mümkün. Paris’in biraz dışında kalan La Vallée Village’da  en ünlü markaların outlet mağazaları bulunuyor. Burada en ünlü markaların ürünlerini biraz daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Birazda nerede ne satılırdan bahsedelim. Bölgelere göre seçenekler şöyle; Antika , kitap, sanat ve aksesuarlar için Place des Vosges, deri eşyalar ve mücevherat için Marais’de Rue du Temple veya Rue des Archives, sahaflar için Quai de Montebello, çiçek ve hayvanlar için Place Louis Lépine veya Quai de la Mégisserie’, butik ve restoranlar için St. Louis ‘i ziyaret edebilir hem keyifli vakit geçirebilir hem de alışveriş yapabilirsiniz.

Paris Lezzetleri

Paris’te ne yenir derseniz sizi uzun ve lezzetli bir liste bekliyor. Dünyaca ün yapmış Fransız peynirlerinden başlayalım. Koyun, keçi ve diğer farklı sütlerden yapılan leziz peynirleri ve şarap misali birkaç yıl bekletilerek yapılmış peynirleri tatmanızı öneririz. Bir şarap cenneti olan Fransa’da şarap bir gelenektir. Belli başlı on bölgede şarap üretilir. Bu harika şaraplardan mutlaka tatmalısınız. Yemek olarak Paris’te ördek yemekleri çok meşhurdur ve birçok çeşidini bulmanız mümkündür. Kruvasan da Franzsızlara özgü bir yiyecektir. İçi çikolata kaplı bu lezzetli açmayı bir kahve eşliğinde yiyebilirsiniz.

Siz de Paris gezi yazısı paylaşabilir ve gezecek olanlara tavsiyeler verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles