Nevşehir Gezi Rehberi

nevsehir

Eşsiz Güzellikleriyle Nevşehir…

Ülkemizin Orta Anadolu eşsiz güzelliklerine sahip olan Nevşehir’de, ansızın karşınıza çıkabilecek olan tarihin kalıntılarıyla muhteşem bir yolculuğa hazırlıklı olmalısınız. Eğer yakın zamanda bir Kapadokya turu düşünüyorsanız Nevşehir’i listenin başına yazmalısınız.

Nevşehir’e bir gezi düzenlemeye karar verdiyseniz en uygun bahar mevsimi olacaktır. Kış aylarının oldukça sert, yaz aylarının ise kavurucu sıcak olduğu bu yörede bahar aylarının gezme için ideal olduğunu hatırlatmakta fayda var. Nevşehir’deki tarihi doku sebebiyle birçok yeride yürüyerek gezeceğimizi düşünürsek ilkbahar ve sonbahar doğru seçim olacaktır.

Nevşehir’e vardığınızda gezip görebileceğiniz birçok yer var. Bu sebeple (eğerki bir rehber eşliğinde gitmeyecekseniz) mutlaka gezi öncesi bir liste yapmalı, kendinize bir rota çizmelisiniz. Ayrıca gideceğiniz yerler hakkında bilgide edinirseniz geziniz çok daha keyifli hale gelecektir. Kuru kuru gezmek olmaz. 🙂 Biz birkaç öneri vereceğiz ancak eminiz ki siz çok daha fazlasını keşfedeceksiniz…

Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Ürgüp

Ürgüp, Nevşehir’in en ünlü yörelerindendir. Ürgüp’te yer alan şehri tamamen görebileceğiniz Temenni Tepesi ile gezintinize başlayabilirsiniz. Buradan güneşin batışına ve doğuşuna tanık olmanız mümkün. Yüzyıllar öncesinden kalma, insanların evleri olarak yaşadıkları Göreme Açık Hava Müzesi de görenleri büyülüyor. Daha önceden bu alanda yaşanmışlıkların olduğunu bilmek ziyaretçileri derinden etkiliyor.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesinde yemekhaneler, kiliseler, manastırlar da bulunmaktadır. Yaşanmışlıkların olduğu bu alana uzun bir zaman periyodu ayırmak sağlıklı olacaktır.

Derinkuyu Yeraltı şehri

Nevşehir’de görülmesi gereken yerler arasında Derinkuyu Yeraltı şehrinin önemi büyüktür. Burası en büyük yer altı şehri olarak bilinmektedir. Tünel ve odalardan oluşan, 8 katlı dev Bizans dönemi yer altı şehri yüzyıllar önce insanların yaşadığı, mutfaklar, yemekhaneler, ahırlar ve mezar gibi bölümlerin de bulunduğu adeta bir şehirdir.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri de Derinkuyu Yeraltı Şehrinden biraz daha küçük, eskilere dayanan bir yaşam alanıdır.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi kendinizi büyüsüne kapılarak ayrılmak istemeyeceğiniz gezi noktalarından biri olacaktır. Sizlere ömür boyu unutulmayacak anılar bırakacaktır.Daha önceden gidenler bilir, vadiye inmek için dev bir merdiven kullanıyorsunuz. (Yanlış hatırlamıyorsam 400küsür basamaktı 🙂 ) İnerken sorun değil ama çıkarken biraz zorluyor tabii. Yinede aşağıda göreceğiniz güzellikler buna değer. Bu kısımdaki tavsiyem bu uzun yürüyüşlere uygun ayakkabı seçmenizdir.

Binlerce yıl önceden kalan yapıtların olduğu Nevşehir Müzesi de, Nevşehir görülecek yerler arasındadır. Hacı Bektaş Veli Türbesi de ziyaretçilere açıktır.

Nevşehir’de Ne Yenir?

Yöresel yemeklerin çoğunlukta olduğu Nevşehir’de parmak ısırtacak lezzetler sizleri beklemektedir. Nevşehir lezzetleri arasında patates, mercimek, buğday, nohut gibi ürünlerle yapılan yemekler meşhurdur. Başlıca yemekleri düğün çorbası, yoğurtlu yahni, kayısı dolmasıdır.

Testi kebabı ise turistlerin en çok ilgisini çeken yemeklerdendir. Testinin içinde hazırlanan ve pişirilen daha sonra da testi kırılarak yemeğe sunulan bu lezzet Nevşehir’in eşsiz yöresel tatlarındandır. Ağpakla denilen kuru fasulye yemeği diğer yerlerden farklı olarak bu yörede kemiği alınmamış etle çömlekte pişirilir. Besleyici özelliği de olan süt çorbası Nevşehir’e gelenlere sunulan yemekler arasında. Tatlı kayısıdan yapılan kayısı dolması, kıyma veya etle birlikte yine çömleklerde pişirilerek misafirlere sunulur.

Nevşehir’de Konaklama

Her yıl çok fazla turist çeken bu bölge Nevşehir’de konaklama açısından en çok alternatifin bulunduğu yörelerden biri. Beş yıldızlı otellerden pansiyonlara, taş evlerden butik otellere kadar sayısız her bütçeye göre konaklama seçeneğinin olduğu Nevşehir’de merkeze yakın otel bulmak da dolayısıyla oldukça kolaydır. Hotel Seven Brothers, Zümrüt Hotel, Viva Hotel, Peri Tower Hotel seçenekler arasındadır. Bütçesi daha yüksek olan ziyaretçiler için ise Rox Göreme, Saklı Cave House, Dedeman Hotel ideal seçenekler olacaktır. Uçhisar Kaya Hotel tamamen taştan yapılı, tüm şehri görecek manzaraya sahip otel arayanlar için yapılmıştır. Ayrıca başka bir alternatif olarak kamp yapmayı deneyebilirsiniz. Bu bölgede birden fazla kamp alanları bulunuyor. Nevşehir Kamp Alanları için ayrıca bilgi paylaşacağız.

Nevşehir’de Alışveriş

Nevşehir’de çok çeşitli ürünler satan bir AVM arıyorsanız Nevşehir Park güzel bir tercihtir. Ancak küçük esnaflar da anı hediyelik eşyalar ve yöresel tatlar için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles