Moskova gezi rehberi

Soğuk İklimin Sıcak Başkenti Moskova

Moskova Rusya’nın en önemli kentlerinden biri. Gelişmiş yapısı, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile bulunduğu noktanın en gezilesi noktaları arasında yer alıyor.

Moskova’da Gezilecek Yerler

Moskova gezginler için tam bir vaha. Kızıl Meydan gezinin en can alıcı noktalarından biri. Moskova’da görülmesi gereken yerler arasında başı çeken Kızıl Meydan’da birden fazla katedral, Kremlin Sarayı ve bir tarih müzesi bulunuyor. Ayrıca Lenin’in mozolesi de bu bölgede yer alıyor. Moskova’da gezilecek yerler arasında başlangıç noktası olan Kızıl Meydan şehrin kuşkusuz en canlı ve renkli alanı.

St. Basil’s Katedrali, Moskova’da görülecek yerlerden yalnızca bir tanesi. Kızıl Meydan’da bulunan katedral 16. Yüzyılda inşa edilmiş. Renkli görünümü ile Rusya’nın en ikonik yapıları arasında yer alıyor.
Kızıl Meydan’da yer alan bu ilginç yapılar dışında Moskova’da birçok park ve farklı müze bulunuyor. Novodevichy Convent, Gorky Park gibi park alanları her gün yüzlerce insanla dolup taşarken turistlerin de uğrak mekanları arasında yer alıyor.
Kremlin Sarayı’da Moskova’da gezilecek yerler arasında olmazsa olmazlardan. Tarihin her döneminde ve her türlü yönetim şeklinde merkez olarak kullanılan saray günümüzde hala devlet başkanının ikametgahı durumunda.
Ayrıca Moskova gezi rehberinize müzeleri eklemeyi de unutmayın. Pushkin Müzesi batı sanatının en önemli örneklerinin sergilendiği bir alan, Central Museum of Contemporary Russian History ise 1900’lerden itibaren Sovyetler ile ilgili ilginç bilgiler edinmek için oldukça faydalı bir müze.

moskova gezilecek yerler

Moskova’da Ne Yenir?

Rus mutfağı birçok farklı kültürün etkisinde kalmış olmak ile birlikte Çarlık Rusya’sından kalma özenli ve iddialı sunumları ile dikkat çekiyor. Moskova’ya gidip geleneksel Moskova lezzetlerini tatmak istiyorsanız uğramanız gereken ilk durak Cafe Puşkin. Eski çarlık havasını iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu mekanda fiyatlar biraz üst seviyede olsa da klasik Rus romanlarının içindeymiş gibi hissetmek garanti. Daha uygun fiyatlara Moskova’da ne yenir diye merak ediyorsanız elbette birçok farklı alternatif bulunuyor. Butik pastaneler ve Coffemania kahve zinciri Moskova’da kısa molalar vererek doymak için oldukça iyi seçenekler. Ayrıca White Rabbit, Uncle Vanya ve Central Of Writers da Rus mutfağının en güzel örneklerini denemek için en kaliteli restoranlar arasında yer alıyor.

Moskova’da Konaklama

Moskova’ya gezi amaçlı yapılacak bir gezi düşünüyorsanız mutlaka şehir merkezine yakın bir alanda konaklamalısınız. Fiyatların uygun olmasını tercih ediyorsanız Moskova’da konaklama için tercihin bir ev kiralamak olabilir. Bunun dışında şehir merkezinden uzaklaştıkça birçok farklı otel bulmak mümkün ancak gezme mesafesi düşünülecek olursa trafik sorununun yakanızı bırakmayacağını bilmelisiniz.

Moskova’da Alışveriş

Moskova’da alışverişin merkezi Sovyet döneminde üretilen malların satıldığı şimdi ise birçok markanın bir arada bulunduğu GUM alışveriş merkezi. Kızıl Meydan’da bulunan merkez her gün binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor ve Moskova’da alışveriş için en önemli noktalardan biri. Ayrıca Kremlin Sarayı çevresindeki sokak satıcılarından ve alt geçitlerde yer alan hediye dükkanlarından uygun fiyatlara Moskova hatıraları edinebilirsiniz.

Moskova gezi rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles