Matka Kanyonu, Makedonya sınırları içerisinde yer alır. Bu kanyon Üsküp ve Makedonya’daki en turistik alanlardan biridir. Kanyon içindeki Matka Gölü ise Makedonya’nın en eski yapay gölü unvanına sahiptir. Matka Canyon, oluşumu, ekolojik yapısı, canlı çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. Ayrıca kanyonda birçok manastır ve mağara bulunur. Kanyonun merkezinde ise tekne turlarının düzenlendiği ve restoranın bulunduğu bir alan mevcuttur. Kanyonu ziyarete gelenlerin yolculuğu bu noktadan başlar.

Matka Kanyon Doğal Yapısı

Kanyon 10 mağarayı ve 2 derin çukuru bünyesinde barındırmaktadır. Bu mağaralardan Vrelo Mağarası mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Vrelo Mağarası Doğanın Yedi Harikası Projesi kapsamında en iyi 77 doğal alandan biri seçilmiştir. Mağarada biri büyük diğeri daha küçük olmak üzere 2 göl bulunur. Büyük gölün derinliği tam olarak saptanamamış olmakla birlikte bu gölün dünyanın en derin yer altı gölü olduğu düşünülür. Mağarada birçok sarkıt bulunur ve Çam Kozalağı diye adlandırılan sarkıt bunlardan en büyük ve dikkat çekici olanıdır. Matka Canyon’un en çok turist çeken yanlarından biri ise bu bölgedeki biyolojik çeşitliliktir. Yarasa yuvalarının olduğu ve 77 kelebek türünün bulunduğu kanyon ekolojik turizmin en önemli mekanları arasında yer alır.

Vrelo Mağarası

Maceraperestler İçin Matka Kanyonu

Matka Canyon dağcılar için önemli tırmanış noktalarından biridir. Ayrıca kanyonda sonu Aziz Nikola Manastırı’na çıkan uzun bir patika yol mevcuttur. Bu yolun genişliği 1 metreden azdır ve bir yanı sarp kayalıklardan oluşurken diğer yanı uçurumdur. Patika yolculuğunu Matka Canyon’u ziyarete gelen trekking meraklılarının ve maceraperestlerin tercih etmesi önerilir.

Matka Gölü’nde Tekne Turu

En çok tercih edilen aktiviteler arasında içinde hem Aziz Andrew Manastırı ziyareti hem de Vrelo Mağarası gezisi bulunan Matka Gölü üzerindeki tekne turu yer alır. Bu tur kanyonun merkezinde bulunan tekneler için iskele görevi gören alandan başlar. Tekneyi kullanan kişi aynı zamanda tur boyunca rehberlik yapmaktadır. Bu gezide Aziz Andrew Manastırı ve Vrelo Mağarasını detaylı bir şekilde gezmek mümkün ancak manastırda fotoğraf çekmek yasaktır.

Matka Canyon Manastırları

Aziz Andrew Manastırı kanyondaki en çok ziyaretçi çeken yerlerden biridir. Bu manastırın 14. yüzyıl mimarisine ait olduğu biliniyor. Matka Canyon’da yer alan bir diğer manastır da Matka Manastırı’dır. Bu binanın inşa tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 14. yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Aziz Andrew Manastırı ise tehlikeli bir patikanın sonunda yer alır ancak sunduğu eşsiz kanyon manzarası ile bu zorlu yolculuğa değer.

Matka Canyon’da Ne Yemeli?

Kanyonun merkezinde göle doğru uzanan iskele üzerinde bir restoran bulunur. Burada eşsiz bir göl manzarasına karşı Makedon lezzetlerini tadabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles