Maldivler Tadında Salda Gölü

 

Geçtiğimiz hafta sonu ani bir kararla Burdur’a Türkiyedeki turistik göller listesinde başı çeken Salda Gölü ne ve Kayak Merkezine gittik, her pazar neredeyse aynı şeyleri yapıyoruz isyanına karşılık bu yaz gidemediğimiz Salda kendini oldukça sevdirdi. Bahar aylarında tekrar gelmek için sözleştik.

Salda Gölü Nerede?

Göller Bölgesi olarak geçen Burdur’da en popüler göl olan Salda gölü Burdur Yeşilova‘nın sınırları içinde olup, Yeşilova’ya 5km, Burdur merkezden yaklaşık 75 km, Antalya’ya ise 159 km uzaklıktadır.

Özellikle son yıllarda Türkiye’nin Maldivleri diye ünlenen Salda Gölü aslında yapı olarak Mars’a çok benzetiliyor. Uzaktan bakıldığında bembeyaz kayalara benzeyen bu kıyı şeridi aslında stromatolit kayaçlar; bu kayaçlar gölde gelişen magnezyumca zengin beyaz karbonattan bir bakteri türünün de atıklarından oluşuyor elinize aldığınızda kil gibi dağılmasının sebebi de bundandır.

Salda Gölü’nün Özellikleri

*Yaklaşık 184 m derinliği ile Türkiye’nin en derin gölüdür.

*Türkiye’nin en temiz beşinci gölüdür, turkuaz renkteki sularıyla Maldivler benzetmesini bundan dolayı almaktadır. Sizde bu berraklığın sürmesi için gittiğinizde yanınıza çöp poşeti almayı unutmayın.

*Bembeyaz kumlarının kaynağı magnezyum minerali.Kumunun cildi güzelleştirdiği, Salda’nın suyunun ise içindeki soda ve magnezyumdan dolayı hem cilde hemde saça iyi geldiği düşünülmektedir.

*Salda Gölü 1989 yılında sit alanı ilan edilmiş fakat 1992 yılında kısıtlı imara açılmış, şuan ise Salda’yı besleyen Düden Deresi’ne sulama amacıyla gölet inşa etmek isteyen DSİ, tüm tepkilere rağmen düğmeye bastı. Change.org da imza kampayaları başlatıldı. Buradan ulaşabilirsiniz.

*Gölün etrafında oldukça fazla müsait alan olmasından dolayı kampçıların ve karavancıların uğrak yerlerinden. Fakat yazları özellikle haftasonları çok kalabalık olduğu için mangalcılardan keyfiniz kaçabilir.

*Salda Gölü’nde yüzme sezonu Haziran-Eylül arasıdır fakat göl çok çabuk derinleştiği için yüzmek yasaktır, kıyı şeridinde boyu geçememek koşuluyla yüzenleri görebilirsiniz, aynı zamanda gölde çok sayıda su yılanı bulunmaktadır. Eğer yüzecekseniz bunları aklınızda bulundurun ve mutlaka yanınızda birileri olsun.

Türkiye nin Maldivleri Salda Gölü

Salda Gölünde Yapılacak Şeyler

Gelelim yapılacaklar listesine, biz şubat ayında gittiğimiz için bir çok şeyi yapamasak daha hareketli zamanlarında gidecekler için rehber olması için yapılabilecek şeyleri toparladım;

*Gölün çevresini mutlaka turlayın, çevresi 44 km olduğu için oldukça kısa bir sürede turlayabilirsiniz.

*Salda gölü rakım olarak fazla olduğu için genelde bulutlarla çevrilidir,özellikle hava açıkken gün batımında bulutların renklerinin değişimini izlemek ise çok keyiflidir.

*Sular çekilince ortaya çıkan Beyaz Adları ise mevsimden kaynaklı olarak göremedik fakat eğer yazın giderseniz sular çekildiği için rahatlıkla bu adalara yürüyebilirsiniz.

*Salda’da yüzmek için en ideal nokta Tabiat Parkı’nın plajı, burası Orman Genel Müdürlüğüne bağlı ve fiyatları oldukça ekonomiktir.

*Kışın ziyaret edenler için ise 20 dk uzaklıkta Salda Kayak Merkezi bulunmaktadır.

*Dipnot: 3G çekmiyor hatta yer yer hattınız bile çekmeyecektir.

Göl manzaralı kayak merkezi – Salda Kayak Merkezi

Salda Gölünde Nerede Kamp Yapılır?

Salda Gölü ve çevresi sit alanı olduğu için kamp yapmak istiyorsanız istiyorsanız Yeşilova Belediyesi Halk Plajı veya Doğanbaba Halk Plajı ‘nda yapmalısınız. Yeşilova Belediyesi Halk Plajı halka açık ve ücretsiz olduğu için özellikle bayram ve tatil zamanlarında oldukça fazla bir yoğunluk oluyor. Sahile nazır oldukça renkli olan bungalovların ise geceliği 50 TL ve elektriği bulunmakta. Hat ise oldukça az olsa da diğer bölgelere nazaran daha iyi çekiyor.

Bu fotoğraf ise Mayıs ayından… Huzur, Salda ve ben..

Isparta Lavanta Kokulu Köy yazısı için burayı tıklayabilirsiniz.

One thought on “Maldivler Tadında Salda Gölü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles