Lavanta Kokulu Köy…

Son dönemlerin popüler adreslerinden biri olan Lavanta Kokulu Köy özellikle sosyal medya hesaplarında en sık resim paylaşılan adreslerden biri olmuştur. Binlerce kişinin merak ettiği, kokusunu görüntüsünü görmek istediği bu adres, Türkiye’nin çiçek köyü olarak da bilinmektedir.

Lavanta Kokulu Köy Nerededir?

Hemen herkesin Lavanta Kokulu Köy olarak bildiği ancak asıl ismi Kuyucak olan bu adres, Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı köylerinden bir tanesidir. Her ne kadar Fransa’yı anımsatsa da Türkiye’de de böyle muhteşem manzaralar olduğu zaman zaman
unutulmaktadır.
Göz alabildiğince lavanta tarlalarının bulunduğu Kuyucak’ta mor rengin her tonuna rastlamak mümkün. Yalnızca Isparta civarından değil Türkiye’nin her noktasından ziyaretçi ağırlayan bu köy, son dönemlerin en sevilen huzur noktalarından biri seçilmiştir.


Lavanta Kokulu Köye Nasıl Gidilir?

Lavanta Kokulu Köy ziyaretinde bulunmak isteyenler kendi araçlarıyla gelmek istediklerinde Isparta Keçiborlu güzergâhını takip etmelidir. Isparta’dan 47 km sonra Kuyucak köyüne ulaşmanız mümkündür. Torosların eteklerine kurulmuş olan bu muhteşem köy, 250 kişilik nüfusa sahiptir. Köye otobüsle gelmek isteyenler ise Isparta terminalinden Keçiborlu’ya gelip daha sonra Kuyucak köyü araçlarına binip direk köye ulaşabilmektedir.


Lavanta Kokulu Köyde Konaklama Mümkün mü?

Akdeniz havasının, lavanta ve gül kokusunun birbirine karıştığı Kuyucak köyünde her gün yüzlerce ziyaretçi bulunmaktadır. Uzun mesafeden gelip konaklamak isteyenler içinse ev pansiyonları hizmete açıktır. Ev sahipleri ile iletişime geçtikten hemen sonra dilediğiniz pansiyonda kalabilir, köyün tadını çıkarabilirsiniz. Köyde otel ya da serbest pansiyon bulunmadığı için yalnızca ev pansiyonları olduğunu unutmamalısınız.

Lavanta Kokulu Köyde Nasıl Vakit Geçirilir?

Lavanta Kokulu Köyde kalmak oldukça uygun fiyatlarla sabittir. Sabaha temiz hava ile uyanmak, kıl çadırlarda organik Akdeniz kahvaltısı yapmak, lavantaya dair her gıdanın tadına bakmak mümkündür. Kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak lavanta çayı ve balı köyün benzersiz lezzetleri arasında yer almaktadır. Kahvaltıdan hemen sonra lavantaya dair merak ettiğiniz her detayı öğrenebileceğiniz rehber eşliğinde turlar sunulmaktadır. Alan tanıtımını bilen kişilerce tarlalar gezilmekte, lavanta kokusunun tadı çıkarılmaktadır.

Köyde belirlenen saatler içerisinde gündoğumu ve günbatımı eşliğinde bisiklet turlarına,yürüyüş topluluklarına katılmanız mümkündür.

Fotoğraf: @tugceslife

En az sabahları kadar akşamları da hareketli olan Lavanta Kokulu Köy, ziyaretçilerin doğal ortamda huzur buldukları bir adrestir. Çoğunlukla dinlenmek ve birkaç gün değişiklik için tercih edilen köyde, akşamları sıklıkla fayton gezileri düzenlenmektedir. İsteyen misafirler için kısa köy turları, akşam sohbetleri ve tanıtım turları ile canlandırılan akşamlar aynı zamanda bolca dinlenebileceğiniz köy havasının tadını çıkarabileceğiniz ortamlara da sahiptir.

Lavanta Kokulu Köyden Hediyelik Neler Alınabilir?

Lavanta Kokulu Köy ziyaretinde bulunan hemen herkes elleri dolu ayrılıyor. Muhteşem kokusu ve eşsiz lezzetleriyle misafirlerine güzel imkânlar sunan köy halkı, aynı zamanda hediyelik götürmenize de yardımcı oluyor. Lavanta sabunu, kesesi, balı en çok tercih edilen hediyelikler arasında yerini alıyor. Bunların dışında lavanta yağı, kolonyası, yastığı ve sütü de sık tercih edilen hediyeliklerden birkaçıdır.

One thought on “Lavanta Kokulu Köy…

  1. Teşekkürler Tuğçe Hanım. Tavsiyeniz çok faydalı oldu. Nasıl gidileceğini ve neler yapılacağını sizden öğrendik. Bir katkı da ben yapayım izninizle. Konaklama kısmında çok güzel bir butik otel açılmış bizde gezerken tabelasını fark ettik. Lavanta Villa – Lavanta Kokulu Otel diye. Samimi bir aile işletmesi ve köyde böyle nezih ve temiz bir otel olması büyük avantaj. Size de şiddetle tavsiye ederim hatta birçok insana yardımcı olması adına paylaşırsanız bizim gibi ortalıkta otel diye gezmezler
    Tekrar size en içten duygularımla teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles