Kuşadası Gezi Rehberi

kusadasi-gezilecek-yerler

Kuşadası, doğası, plajları, denizi, renkli eğlence hayatı ve tarihi eserleri ile ülkemizin nadide tatil bölgelerinden biridir. Aydın ilimize bağlı olan Kuşadası, Aydın şehir merkezine yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kuşadası ismini hemen yakınlarında yer alan Güvercin adasından almaktadır. Kuşadası, Efes Meryem Ana, Milet, Pamukkale, Didim, Bodrum, Marmaris, Selçuk, Dilek Yarımadası ve Pamucak’a oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

Kuşadası’nda bulunan Barlar Sokağı; barları, kafeleri ve gece kulüpleri ile gece hayatı ile adından söz ettirmektedir. Geceleri, Barlar Sokağı dolup taşarken, gündüzleri de plajları insanlarla dolup taşmaktadır. Sizlere daha fazlasını hazırlamış olduğumuz Kuşadası gezi rehberi yazımızın devamında anlatmaya çalışacağız.

Kuşadası’nın tam merkezinde yer alan çarşı ise alışveriş sevenlerin her şeyi bulabileceği harika bir alışveriş ortamı oluşturmaktadır. Kuşadası’nda alışveriş imkanları arasında ön plana çıkan el yapımı ürünler, halılar ve kilimler yerli ve yabancı birçok turistin yoğun ilgisini görmektedir. Sizlerde Kuşadası’na gitmişken buradan sevdikleriniz ve yakınlarınız için birkaç hediye alabilir ve onları mutlu edebilirsiniz. Kuşadası eski doğal güzelliğini yapılan birçok yapıyla bir nebze kaybetmiş olsa da bu birçok otelin ve konaklama tesisin Kuşadası’nda ziyaretçileri için geniş seçenek yelpazesi oluşturmasını sağlamış. Bu sebeple Kuşadası’nda konaklama imkanları arasında herkes kendine uygun bir konaklama seçeneği bulabilecektir.

Kuşadası’nda Gezilecek Yerler

Kuşadası’nda görülecek yerler listesi yapacak olursanız, Kuşadası Milli Parkı ile başlayabiliriz. Kuşadası’na 28 kilometre uzaklıkta ki bu milli parka girdiğiniz andan itibaren ortamın büyüleyici güzelliği etkisi altında kalacaksınızdır. Kuşadası’nın simgelerinden biri olan Güvercinada Kalesi, çok özel yerlerden biridir.

Magnesia Antik Kenti

Magnesia Antik Kenti’de zamanında değeri çok bilinmeyen ama yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ve üzerinde kazı çalışmalarının yapıldığı ve hatta Artemis, Zeus ve Agora tapınaklarının yer aldığı çok değerli antik kentlerden biridir.

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası, içerisinde maden suyu oluşan ve yüzülebilen çok farklı bir ortam sunan bir başka özel noktalardan biridir.

Efes Harabeleri

Tabi ki Kuşadası denilince akla gelen en önemli yer Efes Harabeleri’dir. Selçuk’ta bulunan Efes Harabeleri, Kuşadası’na 18 km uzaklıktadır ama buraya kadar gelmişken mutlaka görmeden dönülmemesi gereken bir yerdir. M.Ö. 6000’li yıllara dayanan geçmişi ile içerisinde yer alan 3000 yıl öncesine ait kalıntılar ile eşsiz bir gezi keyfi sunmaktadır. Her yıl neredeyse milyonları bulan turistin ziyareti ile bu eşsiz alan mutlaka gezi listenizde yer almalıdır.

Kuşadası plajları

Kuşadası’nın plajlarından söz edecek olursak eğer Davutlar Plajı gidebileceğiniz ve denizin keyfini çıkarabileceğiniz yerlerden biridir.

Kuşadası Lezzetleri

Kuşadası’nın bütün bu güzelliklerine bir de yöresel yemekleri eklendiğiniz zaman geziniz çok daha güzel bir hal alacaktır. Bu sebeple Kuşadası’nda ne yenir? Diye merak edenler için ilk başta Etli Nohut Yahnisini öneririz. Bunun dışında Kuşadası’nın mezeleri de çok meşhurdur ve gözlemeside en özel yöresel lezzetlerinden biridir. Bunlara bonus olarakta İncir Telemesi  sizin için çok tatlı bir Kuşadası lezzet deneyimini oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles