mevlana müzesi

Mevlana Şehri Konya… Türkiye’nin en kalabalık illerinden olan ve en büyük yüz ölçüme sahip Konya, memleketin yaşayan tarihidir…

Başlı başına bir huzur kenti olan Konya’nın bir diğer özelliği ise büyük bir öğrenci şehri olması. Türkiye’nin öğrenci sayısı bakımından en büyük üniversitelerinden biri olan Selçuk Üniversitesi sayesinde Konya,  turist çektiği kadar öğrenciler sayesinde de büyük bir kitleyi ağırlıyor. Özellikle Şeb-i Arus zamanında yerli yabancı turist akınına uğrayan Konya’da gezilecek yerler, Konya lezzetleri, Konya’da konaklama gibi konulardan bahsederek sunduğumuz Konya gezi rehberi  seyahatinizde size fayda sağlamasını ümit ederiz.

Konya konumu itibari ile İç Anadolu Bölgesinde ve Türkiye’nin tam ortasında yer alır. Konumu ve Nüfusu gereği sürekli şehirlerarası ve uluslararası ziyaretçi alır ve bu sebeple ulaşım ağıda hem şehir içinde hem şehir dışında oldukça gelişmiştir. Konya’ya bir gezi planladığınızda şüphesizki en konforlusu otobüs yolculuğu olacaktır ancak uçak ve tren seçeneklerinizde mevcut. Neden otobüs derseniz hemen her şehirden Konya’ya hergün birçok sefer düzenleniyor. Uçak için belirli saatler takip etmelisiniz. Ankara gibi yakın bir şehirdeyseniz tren hatta hızlı tren yolculuğu da iyi bir seçenek olabilir.

Konya’da Gezilecek Yerler

Konya denilince akla ilk gelen Mevlana olduğu için, Mevlana Müzesi gezinizin ilk rotası olabilir. Şems Tebriz-i Türbesi, Ateşbağzı Veli Türbesi de Mevlana’nın hayatında önemli yerlere sahip yerlerdendir. İnce Minareli Medrese, Konya’yı yüksekten görebileceğiniz ve fotoğraflarla unutulmaz anılara sahip olacağınız bir mimaridir.

Seyahat tarihinizi her sene aralık ayının ilk hafta sonu başlayarak iki hafta süren boyunca süren Şeb-i Arus törenlerine denk getirmeniz halinde Konya’da gerçekleştirilen kutlama ve etkinliklere tanık olabilirsiniz.

Konya’da mutlaka yapılması gerekenlerden biri de Sema gösterisi izlemek. İzleyenleri hayran bırakarak, huzur ve ferahlık veren bu gösteriden etkilenmemek mümkün değil.

Volkan kraterinin sönmesiyle dolarak oluşan mucizevi Meke Gölü de bir başka gezme durağıdır. Gölün harikulade manzarası sizleri derinden etkileyecektir.
Selçuklu ve Osmanlı devletlerine ait kalıntıların sergilendiği Karatay Medresesi de görülmeye değer yerlerden.

Şehitler Abidesi, Konya Arkeoloji Müzesi, yemyeşil doğa harikası Meram Bağları da Konya’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Klasik Osmanlı mimarisi ile inşa edilen ve tarih kokan Edirne Selimiye Camisi de Konya’nın eşsiz miraslarındadır.

Ayrıca Konya’da turistlerin ilgisini çeken birçok mağara da mevcut. Körükini Mağarası, Güvercinlik Mağarası, İnbaşı Mağarası, Tınaztepe Mağarası bunlardan bazılarıdır. Türkiye’de bulunan tek çöl olan Karapınar Çölü’nü görmeden gezinizi bitirmeniz önerilmemektedir.

Konya’da Ne Yenir?

Konya lezzetleri arasında en meşhur olanı tabi ki Konya etli ekmektir. Etli ekmeği her yerde yemeniz mümkün ama Konya’da yediğiniz bu eşsiz tadı hayatınız boyunca unutamayacağınızın garantisini verebiliriz. İçine zemzem katılarak yapılan zemzem çorbası da Konya’nın ilginç ve görülmemiş tatlarından. Zemzem Çorbacısı adı verilen mekânda bu çorbanın da tadına bakabilirsiniz. Ayrıca Konya iline has bir yemek olan tırıt, koyun eti ve koyun yoğurdunun buluştuğu tarifsiz tadı da Tiritçi Mithat Lokantasında deneyebilirsiniz.
Yemek sonrası Konya’ya özgü, incecik yufka ve tereyağının birleşmesiyle yapılan tatlı sac arası yemek için birçok mekan bulabilirsiniz. Konya’nın diğer bir unutulmaz tadı ise bembeyaz, kocaman, bol tatlı Mevlana şekeridir.

Konya’da Konaklama

Konya’da konaklama adına birçok otel hizmetinize sunulmuştur. Bunlardan Novotel, Mesnevi Hotel, Otel Selçuk Şems Tebriz-i konuklarına konforlu bir tatil sunuyor. Ayrıca bütçesi iyi olan ve beş yıldızlı otel tercihi olanlar için de Rixos ve Dedeman Konya tavsiyeler arasındadır. Daha otantik mimarili bir mekanda konaklamak isteyenler için ise taştan yapılan Sillehan Boutique Hotel beklentilerinizi tam olarak karşılayacaktır.

Konya’da Alışveriş

Konya’dan dönerken yaşadığınız yere etli ekmek götürmek isterseniz Havzan’da sipariş vererek memleketinize gönderim yapabilirsiniz. Böylece hem yolculukta taşıma zorluğu olmadan bu lezzetten sevdiklerinizi de mahrum bırakmamış olursunuz. Seyahatiniz dönüşü sevdiklerinize de hediye olarak götürebileceğiniz Mevlana şekeri, tadına bakanlar için mutluluğun diğer adı olarak da adlandırılmaktadır.

Görmek istediğiniz diğer şehirler için Gezenlerden Gezi Rehberi takibinizde olsun…

konya gezi rehberi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles