Karavancılık Terimleri :)

karavancilik

Karavan kampı diğer deyişle Karavancılık tutkunu olan gezginler için vazgeçilmez bir yaşam tarzı… Her alanda olduğu gibi karavancılık ve karavan kampı alanında da kendine özgü terimler var. Eğer bir karavan satın almayı yada kiralamayı düşünüyorsanız, karavan kampı için hazırlık içerisindeyseniz bu terimleri bilmenizde fayda var. Her an lazım olabilir. 🙂

MotoKaravan

Kasa ile aracın aynı şasi üstünde olduğu karavan türüdür. Genellikle kamyon kafalı ve arkalarında karavan olur. Bu araçlara aynı zamanda kampçı, karavanet ya da motorlu karavan denildiği de oluyor. Bu kamp aracı, hem taşıma hem de konaklama olanağı sağlayan bir araçtır.

Alkoven

Alkoven karavan modeline göre değişir. Moto karavanlarda sürücünün üst kısmında olan yataklı bölmeye “alkoven” denir.

MotoKaravan
MotoKaravan

Römork Karavan

Aracınıza bağlayarak çektiğiniz karavan türüdür. Çekme karavan olarakta adlandırılır. Motoru yoktur, hareket etmek için bir araca ihtiyaç duyar. Önde aracınızın olduğu arkada ise çektiğiniz kasanın olduğu karavana römork karavan denir.

Çeki Demiri 

Römorklu karavan kullananlar çeki demirinin ne olduğunu hemen bilecektir. Römorku aracınıza bağlamaya yarayan aparata çeki demiri denir.

Atelaj

Araba ve römork (karavan) birbirlerine bağlandıkları zaman meydana gelen araç tipidir.

Römork Karavan
Römork Karavan

Yaşam Aküsü

Elektrik enerjisi karavan kampı için çok önemlidir. Karavanın aküsü araç seyir halinde değilken, ihtiyacınız olan elektrikli aletleri çalıştırmanıza yarayan bir tip jeneratör’dür.

Webasto

Karavanlarda kullanılan bir tür ısıtıcıdır. Çok az miktarda mazot harcar, uzun süre çalışır ve ısınma ihtiyacını karşılar. Üfleme sistemi ile çalışan bir cihazdır.

Campervan

Çekme karavan dışında bir motokaravan tipi olup, bir minibüsün içinin dekore edilmesiyle ortaya çıkarılan motokaravan modeline karavancılık dilinde “campervan” (kampervan) denir.

Campervan 
Campervan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles