Kamp Yeri Seçimi

Kamp Alanı Nasıl Olmalı?

Halihazırda hizmet vermekte olan kamp alanları dışında bir arazide kamp yapmayı düşünüyorsanız kamp yeri seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Kamp kurmadan önce mümkün olduğunca bölgenin tanınması ve bir haritasının edinilmesi, su kaynaklarının yerinin belirlenmesi ve güvenli bir kamp yerinin seçilmesi gibi konularda bilgi sahibi olmalısınız. Kamp yeri seçiminde etkili olan birden fazla faktör vardır. Bunlardan en önemli olanlarına şöyle bir göz atalım.

Kampçılıkta Güvenlik

  • Kampçılıkta en önemli konu güvenliktir. Doğaya çıkan her kişinin kendisi ve varsa grubu için güvenliği detaylı şekilde öğrenmesi gerekir.
  • Kamp alanı seçerken dikkat etmemiz gereken diğer konu ise arazinin mümkün olduğunca eğimli olmamasıdır. Eğer eğimli bir arazide kurulması gerekiyorsa, çadırınızı çok iyi sabitlemeli, baş kısmınızı eğimin yüksek kısmına göre ayarlamalısınız.
  • Kamp yeri çığ, sel, taş düşmesi, heyelan gibi riskli bölgelerden uzak bir noktada olmalıdır.
  • Çadır mümkünse rüzgardan en az etkilenecek bir noktada kurulmalıdır.
  • Kamp yeri su kaynaklarına uygun mesafede olmalıdır. Su kaynaklarına çok yakın olmak suyun kirlenmesine sebep olur ve doğaya zarar verir. 15-20 dakikadan uzak bir mesafedeki su kaynağı da gereksiz vakit kaybına neden olacaktır.

Doğayı Korumak

Kampçılık bizim doğa ile başbaşa olmamızı sağlayan aktivitelerden biri. Kamp yaparken doğanın eşsiz nimetlerinden faydalanıyoruz. Ancak bunu yaparken doğaya zarar vermemeliyiz. Unutmayalım ki doğanın sahibi değil misafirleriyiz ve öncelikle onu korumalı sonra konforumuzu düşünmeliyiz.

Kamp Yeri Seçimi

Karlı Arazi

Kamp kuracağınız alanın karlı olması, kamp sonrası ardınızda çok az zarar bırakacağınız anlamına gelir. Kar eridiğinde bıraktığınız izleri büyük oranda silecektir. Soğuk bir seçenek olmasının yanında aslında ideal bir seçimdir. Kış kampı yapacaksanız karlı bir arazi, çamurlu araziden daha iyidir.

Kaya, Toprak yada Kumlu Alanlar

Bitki örtüsü olmayan kayalık, toprak yada kum alanlar arkamızda daha az zarar bırakmamızı sağlar. Eğer orman içerisinde de kamp yeri arıyorsak bitkisiz alanları tercih etmeliyiz.

Çayırlık Alanlar

Orman çizgisinden biraz daha yüksekteki alanlardır. Dağlık ekosistemde en hassas olan bölgelerden biridir. Çayırlık alanların büyüme dönemleri çok kısadır. Böyle bir arazide bir hafta çadır kurmanız belkide o yıl o bitkinin oluşmasını engelleyebilir. Çayırlık arazide kamp yapmak zorundaysanız çadırın yerini sık sık değiştirerek doğaya vereceğiniz zararı en aza indirebilirsiniz.

Dağlık Alanlar

Dağlık alanlardaki bitkiler diğer türlere göre daha yavaş büyür ve buradaki bitki örtüsü korunmalıdır. Yapacağınız kısa süreli bir kamp, bir çadır orada bulunan bitkileri yıllarca olumsuz etkileyebilir.

Su Kaynağına Yakın Alanlar

Hepimiz kamp yapacağımız yerin akarsu yada göl gibi su kaynağına yakın olmasını isteriz. Ancak su kenarına fazla yakın alanlar hem doğaya zarar verir, hemde bizim için risk oluşturur. Su kaynağının en az 50 metre uzağında kamp yapmak uygun bir uzaklıktır. Kamp Alanlarının suya gereğinden fazla yakın olması suyun kirlenmesine, su çevresindeki hassas bitkilerin zarar görmesine sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles