Kamp Rehberi ve Kampçılık Püf Noktaları

kamp-rehberi

Kamp Rehberi

Dış mekan (Outdoor) aktivitelerinin arasında en popüler olanlardan biridir kampçılık. Doğa ile başbaşa bir tatil isteyen birçok kişi artık kamp yapmayı tercih ediyor. Kamp yapmak için birden fazla seçeneğiniz bulunuyor. Çadır Kampı, Karavan Kampı, Baraka Kampı, Bungalow Kampı gibi seçenekleri çoğaltabiliriz. Ancak şöyle bir durum var ki türü ne olursa olsun kamp yapmak için temel şeyleri bilmemiz gerekiyor ve bu kamp rehberi yazımızda elimizden geldiğinde bunları bir araya getirmeye çalıştık.

Tatil ve Seyahat tercihleri değişiyor. İnsanlar artık 5 yıldızlı otellerde, herşey dahil sistemlerde tatil yapmak yerine doğada kendi yemeğini yaparak, kalabalıktan uzakta, kafa dinleyerek kamp yapmayı tercih ediyor. İkisininde yeri ayrı ve her zaman seveni olacaktır. Bizi sorarsanız bizde kamp ortamına daha sıcak bakanlardanız. 🙂

Kamp Nedir?

Kamp, alternatif bir aktivite olmakla birlikte aslında bir konaklama biçimidir. Şehrin kalabalığından, imkanlarından, yoruculuğundan uzakta, kendi barınağınızı kendiniz yaparak konakladığınız bir aktivitedir. Doğa ile iç içe, sessiz, sakin, huzurlu ya da en fazla sizinle aynı düşüncede olan diğer kampçılarla birlikte…

Kamp, tarihler boyunca tercih edilmiş bir konaklama biçimidir. Tarih öncesi avcı toplayıcı topluluklardan göçmenlere, gezginlere, kaşiflere kadar… Günümüzde ise insanlar artık kalabalıktan kaçmak, inzivaya çekilmek için kullanıyor. Kampçılıkta insan sadece temel ihtiyaçlarını (yemek, su, barınma vb.) karşılayarak yaşar.

Kamp Malzemeleri

Evet kamp malzemesi dediğimiz zaman akla ilk çadır geliyor. Ama inanın çadır seçiminden diğer gerekli malzemelere kadar o’kadar olmazsa olmaz var ki kampçılıkta acemi iseniz ya da  ilk kez kamp yapacaksanız mutlaka bir göz atın.

Kamp malzemesi seçmeden önce hangi mevsimde gideceğinize ve nasıl bir arazide kamp kuracağınıza karar verin.

Kamp Çadırı

Çadır kampı yapmayı planlıyorsanız en temel ihtiyacınız kamp koşullarınıza uygun bir çadırdır. Çadır almadan önce detaylı bir araştırma yapmalı, kamp yapacağınız mevsim özelliklerine göre bir çadır edinmelisiniz. Örneğin kış mevsiminde yazlık bir çadırla kampa giderseniz çadırınız yağmur yağdığında su geçirebileceği gibi sert rüzgarlarda da çadır polleri yani çadırın çubukları kırılabilir.

Çadır seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise çadırın kurulumudur. Hele ki bu konuda henüz acemi iseniz kamp alanında saatlerce çadırı kurmak için uğraşmanız gerekir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile kolay kurulumlu çadırlar mevcuttur.

Küçük bir öneri: Kamp çadırı sizi sadece rüzgar, yağmur gibi dış etkenlerden koruyacaktır. Ancak çadır sizi soğuktan korumaz. Bu sebeple çadır seçimi yaparken 4 mevsim için uyumlu çadırlardan tercih ederseniz yaz mevsiminde bile kamp yapsanız olası yağmur yağma durumunda korunmuş olursunuz.

Çadır sizi soğuktan ziyade çevredeki etkenlerden ve rüzgardan korumaya yardımcı olur. Soğuktan koruyacak olan mat ve uyku tulumu seçiminizdir. Kamp çadırı seçerken dört mevsim için de uygun olan çadırları tercih etmeniz, yaz kamplarında dahi olası yağmur, rüzgar ve kötü hava şartlarına dayanıklı olacağından, kullanışlı olacaktır.

Mat ve Uyku Tulumu

Mat ve uyku tulumu hem rahat uyuyabilmeniz hem de soğuktan korunmanız için önemlidir.

Mat, çadırın tabanına sereceğiniz ve üzerinde uyuyacağınız malzemedir. 3 farklı kamp matı çeşidi varıdır. Köpük Mat, Şişirilen Mat, Kendi Şişen Mat.

Köpük Mat: En yaygın olanı köpük matlardır. Fiyat olarak uygundur  ancak konfor açısından en düşük değere sahiptir. Çok sık kamp yapan biri değilseniz idare edilebilir. Köpük matların bir yüzeyi alüminyum kaplıdır. Alüminyum kaplı yüz uyku tulumu ile temas etmelidir.

Şişirilen Mat: Pompa ile şişirilen matlardır. Genellikle pompası ile satılır ancak yoksa ayrıca pompa almanız gerekir. Köpük mata göre daha konforlu olsada kış kamplarında  hava kaybederek sorun çıkarabilmektedirler. Ücret olarak köpük mattan biraz daha pahalıdır.

Kendi Şişen Matlar: Bu matlar ücret olarak biraz pahalıdır ancak kendi şiştiği için hazır hale getirirken de yatarken de en konforlu seçimdir. Sıklıkla kamp yapan biriyseniz böyle bir mat almanız iyi bir seçim olacaktır. Isı yalıtımı açısından da en iyisidir.

Uyku tulumu ise sıcak ve konforlu bir uyku için kampın olmazsa olmaz malzemesidir. Uyku tulumlarının da konfor ve özellik açısından birçok çeşidi vardır. Kullanacağınız mevsime göre seçim yapmanız gerekir. Kış mevsimlerinde eksi derecelere kadar koruyabilen uyku tulumları vardır.

Kadın ve Erkek tulumları ayrı üretilmektedir. Bunun sebebi kadın ve erkeğin vücudunun ısısı farklı olmasıdır. Uyku tulumları bu sıcaklık farkları baz alınarak özel olarak üretilir.

Kamp Çantası

Kamp çantası, kamp malzemeleri arasında önemli bir araçtır. Çanta seçimi konfor ve sağlık için çok önemlidir. Kamp çantası kullanım amacınıza göre seçilmelidir. Çanta hacimleri litre ölçü birimi ile belirlenir. Doğa yürüyüşü, keşif seyahatleri veya trekking için sırt çantası arıyorsanız, ayarlanabilir sırt desteği, bel desteği ve omuz askılarının omzunuza tam oturup oturmadığına dikkat etmelisiniz. Uzun saatler sırtınızda taşıyacağınız sırt çantaları doğru seçimler yapılmadığında sağlığınızı kötü etkiler. Ayrıca yağmurlu havalarda çantanın su geçirmeme özelliğinin olması size avantaj sağlayacaktır.

Kamp Sandalyesi

Kamp sandalyesi olmazsa olmaz malzemelerden değildir ancak konforlu ve keyifli bir kamp için gereklidir. Kamp sandalyeleri fiyat ve konfor açısından birçok çeşide sahip. Kamp sandalyesinde dikkat edilmesi gereken püf noktası metal iskelete sahip olmasıdır. Bu sandalyeler çoğunlukla engebeli arazilerde kullanıldığı için ayakları hasar görüp çabucak kırılabilmektedirler. Uzun ömürlü olması açısından sağlamlık önemlidir.

Kamp sandalyesi, sırt çantası ile çıkılan doğa yürüyüşü, keşif seyahatleri, trekking gibi aktiviteler için uygun değildir. Ekstra ağırlık yapacaktır. Araçla gidilen kamplar için daha uygundur.

Kamp Ocağı

Kamp alanlarında genellikle açık yerlerde ateş yakılır ancak daha güvenli ve konforlu bir yolu var, Kamp Ocakları. Kolayca yemeğinizi yapmak, suyu ısıtmak için saatlerce ateş yakmak için uğraşmanız gerekmez. Kamp ocaklarının da çok fazla çeşidi vardır. Farklı yakıt ile çalışanları mevcuttur. Kamp türünüze göre seçim yapmalısınız.

Çakı

Yiyecek hazırlarken, çadır kurarken yada herhangi bir şeyde kesici bir alete ihtiyacınız olacaktır. Bu gibi durumlar için küçük bir bıçak, çakı yada çok fonksiyonlu İsveç çakıları işinize çok yarayacaktır.

Paracord ip

Çadırınızı veya eşyalarınızı sağlamlaştırmak istediğinizde, yemeklerinizi yada özel eşyalarınızı yüksek bir yere asmak istediğinizde, az yer kaplayan ve bileklik olarak da tasarlanan paracord ipler hayat kurtarıcı role sahip olabilirler. Çantanızın bir köşesinde mutlaka ince de olsa bir ip bulundurmanız olası durumlarda işinize yarayacaktır.

Termos

İçeceklerinizi sıcak yada soğuk tutmak için çok kullanışlıdır Termoslar. Ayrıca kapak kısımları bardak olarak kullanılabilen türleri daha da kullanışlıdır.

Kafa Feneri ya da El Feneri

Bir kafa feneriniz varsa karanlıkta birşey yaparken ellerinizi özgürce kullanabilirsiniz. Şarjlı veya pilli olan türleri vardır. Bütçenize göre, çok yer kaplamayan ve görece daha hafif olanları seçmeniz faydalı olacaktır.

 

Kamp için temel ihtiyaçları öğrendiysek artık Kamp alanı araştırmasına başlayabiliriz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles