Kamp Malzemeleri – Kampçılık Ekipmanları

Uzun zamandır evdeyiz ve artık hepimiz güzel bir tatilin planlarını yapmaya başladık. Herkesin kendisine göre bir tatil tarzı var ama öyle görünüyor ki bu yıl biraz da doğaya yakın, kalabalıklara uzak, yalnız yada sadece yakınlarımızla geçireceğimiz tatilin planlarını yapıyoruz. Sonuç olarak aklımıza ilk gelen kampçılık ya da karavancılık.

Bazılarımız yıllardır kamp yaşamına alışıkla ve evet bu bir yaşam tarzı. Kamp sever olduğunuz zaman vazgeçmek çok zor. Bazılarımız ise bu maceraya yeni yeni başlıyor ve bizde yeni başlayanlar kamp malzemeleri ve kamp ekipmanlarından bahsedelim dedik.

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor. Kamp malzemelerini almaya başlamadan önce liste yapmalısınız. Hatta her kamptan önce bir listeniz olmalı çünkü malzeme listeniz kamp yapacağınız ortama ve malzemeye göre değişecektir.

Kamp Malzemeleri ve Ekipmanları

Huzur bulmak için gittiğiniz Kamp alanında bir malzemenin eksik olması oldukça can sıkıcı olacaktır. Genellikle Kamp alanları yaşam merkezlerine uzak yerlerde olurlar ve geri dönüp bu malzemeyi almak hem yorucu hem de zaman kaybı olacaktır. Ayrıca bazı durumlarda geri dönmek imkansızdır.

Sıkça duyduğumuz kamp malzemeleri ve kamp ekipmanları genellikle kavram karmaşasına sebep oluyorlar. Bunun ayrımı pratikte çokta önemli değildir aslında ama bizce kamp malzemeleri kamp için kullanacağınız temel araçlar, kamp ekipmanları ise kamp kurarken ihtiyacınız olan aletlerdir. Çadırı kurarken ya da yemek hazırlarken kullanacağınız aletler gibi.

Kamp Malzemeleri ve Kamp Ekipmanları Nelerdir?

Daha önce kamp rehberi yazımızda da bahsettiğimiz gibi olmazsa olmaz kamp malzemeleri arasında Kamp Çadırı, Mat ve Uyku Tulumu, Kamp Çantası, Kamp Sandalyesi, Kamp Ocağı, Çakı, Paracord ip, Termos, Kafa Feneri ya da El Feneri gibi ürünler bulunuyor. Bu malzemeleri yapacağınız kamp türüne uygun şekilde seçmeniz önemli. Yağmurlu bir mevsimde su geçiren yazlık bir çadır çokta iyi bir seçim olmayacaktır.

Kamp malzemeleri için ayrı ayrı inceleme yazıları paylaşacağız. Bu sebeple burada detaya girmeden şöyle bir liste yapmak gerekirse;

 • Kamp Çadırı
 • Sırt Çantası (Kamp Çantası)
 • Şişme veya Köpük Mat
 • Uyku Tulumu (Kamp Tulumu)
 • Kamp Sandalyesi
 • Çok İşlevli Çakı (Yiyecek hazırlama dışında da o’kadar ihtiyaç olacak ki mutfak malzemelerinden ayrı tuttum.)
 • Paracord ip (hiç ummadığınız anda ihtiyacınız olacak)
 • Kamp Mutfağı Malzemeleri (kamp ocağı, termos, tencere, çatal, bıçak, kaşık, bardak, tabak, çaydanlık ve saklama kapları vb.)
 • Elektrikle Çalışan Malzemeler (Işık ve enerji için ihtiyaç duyulan malzemeler, şarj bataryaları, fenerler)

Kamp Malzemesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kamp malzemeleri için o’kadar fazla seçenek var ki insanın ister istemez aklı karışıyor. Hele ki bu işte henüz tecrübesizseniz önemli bir ekipmanı unuturken, gereksiz bir şeyi yanınıza almış olabilirsiniz. Ayrıca bu ürünlerin fiyatları da kalitelerine göre farklılıklar gösteriyor. Yani fiyat olarak da kalite olarak da çok fazla seçenek var. Burada seçim yaparken aşağıdaki sorulara cevap arayın:

 • Hangi mevsimde kamp yapacaksınız?

Sıcak yaz günlerinde mi yoksa yağışlı bir bahar gününde mi?

 • Kamp arazisi nasıl olacak? 

Orman kampı mı yoksa dağ kampı mı yapacaksınız?

 • Ürünü ne sıklıkla kullanacaksınız? 

Sürekli kamp yapan biriyseniz fiyatı daha yüksek olsa da kaliteli malzemeden yapılan ürünü seçmeniz daha iyi olacaktır. Eğer çok fazla kamp yapan biri değilseniz yada ilk kez kamp yapacaksanız (belkide bir daha yapmak istemeyeceksniz) daha uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Malzeme Kalitesi

Kamp ekipmanı seçerken malzemenin materyal kalitesi gerçekten çok önemli. Uzun süre kullanabileceğiniz, konforlu ürünleri seçmeniz elbette çok önemli. Öte yandan seçeceğiniz materyal görece hafif olmalı çünkü muhtemelen bu malzemeleri sırtınızda taşıyacaksınız. Ancak çok hafif malzemelerde sert iklim şartlarında sıkıntı çıkarabiliyor. Bu sebeple hep söylediğimiz gibi yapacağınız kampın şartlarına ve türüne göre malzeme seçimi yapmalısınız.

Kamp Ekipmanları Listesi Nasıl Yapılır?

Aşağıda sizin için basit ama örnek teşkil etmesi açısından bir liste hazırladık. Bu liste örnek olduğu için çok kapsamlı değil tabiki. Kamp şartlarınıza göre benzer bir liste yaparak hazırlık aşamasını daha düzenli bir hale getirebilirsiniz.

Kamp Malzeme Listesi

Mevsim: Yaz Süre: 5 gün Kişi Sayısı: 2

Temel İhtiyaçlar

Ekipmanlar

Kamp Çantası Kamp Ocağı
Kamp Çadırı Çaydanlık
Uyku Tulumu Paracord ip
Mat Çakı
Termos Çatal&kaşık&tabak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles