Kamp Çadırı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kamp Çadırı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kampçılığın olmazsa olmaz ekipmanlarından biridir kamp çadırı. Seçimide bir o’kadar  önemlidir. Rahatsız, iklim koşullarına uygun olmayan ya da  ihtiyacınızdan daha küçük bir çadır keyfinizi kaçırabilir.

Kamp çadırını satın alabileceğiniz gibi kamp alanından da kiralayabilirsiniz. Ücretli kamp alanları genellikle kamp çadırını temin ediyor. Düzenli olarak kamp yapan biri değilseniz ya da yanınızda taşımak istemiyorsanız çadırınızı kamp alanından temin edebilirsiniz. Tabiki gitmeden önce bu hizmetin olup olmadığını kesinleştirmelisiniz.

Kamp çadırı almaya karar verdiniz ve bu konuda henüz tecrübeniz yoksa dikkat etmeniz ve kamp çadırı almadan önce bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Edilecekler

 1. İklim ve mevsim
 2. Kişi sayısı
 3. Çadırın taşınacağı süre ve mesafe
 4. Çadırın havalandırma sistemi
 5. Çadırın kapı sayısı
 6. Çadırda kullanılan malzemenin kalitesi

1- İklim ve Mevsim

Yaz ve Kış mevsimi için kullanılan kamp çadırları farklıdır. Kışın kullanılan çadırlar soğuğa, sert rüzgar ve fırtınalara dayanıklı, su geçirmeyen özellikte olmalıdır. Yazın ise hava akımının iyi olduğu ve nispeten sizi güneş ışığından koruyan kumaş özellikli çadırlar tercih edilmelidir. Mevsime uygun çadır kullanılmazsa şartlar zorlaşır, kamp keyfi eziyete dönüşebilir.

Bu aşamada daha çok hangi mevsimde kampa gidiyorsanız ona göre seçim yapmalısınız. Ben her mevsim sık sık kampa giderim diyorsanız bizce en mantıklı her iki mevsim içinde ayrı çadır almanızdır.

Mevsimlere Göre Çadır Türleri

3 Mevsim Çadırlar: İlkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde kullanılabilen çadırlardır. 3 mevsim çadırların hava koşullarına ve dış etkenlere karşı koruyuculuk seviyesi düşüktür. Yumuşak havalarda tatlı tatlı kamp yapmayı sevenlerdenseniz 3 mevsim çadır fazlasıyla işinizi görecektir.

4 Mevsim Çadırlar: Adından da anlaşılacağı gibi dört mevsim kullanılabilir. Kışın da kullanılabilen bu çadırlar 3 mevsim çadırlara göre daha muhafazalıdır.

5 Mevsim Çadırlar: 5 mevsim çadır çok duyulmamıştır aslında. Normal kamp çadırlarından farklıdır. Çoğunlukla profesyonel dağcılar tarafından kullanılır. Zorlu hava şartlarında, dağ zirveleri gibi soğuk ve engebeli arazilerde, çok soğuk iklimlerde kullanabilen çadırlardır. 5 mevsim çadırları diğer çadırlardan ayıran en temel özellik, güçlü fırtınalara dayanacak şekilde dizayn edilmiş yapıları ve kar eteklerinin olmasıdır.

2- Çadırda Konaklayacak Kişi Sayısı

Çadır alırken dikkat edilmesi en önemli şeylerden biride çadırda kalacak kişi sayısıdır. Çadırlar tek kişilik, 2 kişilik, 4 kişilik vb. şekilde çeşitli boyutlarda üretilmiştir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus kişi sayısına değilde çadırın ölçülerine dikkat etmenizdir. Çünkü çadırlar genellikle çadır içerisine hiçbir eşya koymaksızın, sadece yan yana dümdüz yatan kişileri planlayarak ölçekleniyor. Bize sorarsanız biraz daha rahat olması açısından kaç kişi kalınacaksa 1 kişilik fazla olan seçenekleri değerlendirin. (2 kişiyseniz 3 kişilik çadır gibi)

3- Çadırın Taşınacağı Süre ve Mesafe

Kamp alanına kadar aracınız ile gidiyorsanız sıkıntı yok ancak çadırınızı sırt çantanızla birlikte sırtınızda taşıyacaksanız ve uzun mesafe yürümeniz gerekiyorsa işler değişir. Bu tür kamp ulaşımlarında mümkün olan en hafif çadırı seçmek en iyisidir.

4- Çadırın Havalandırma Sistemi

Çadırların üst kısımlarında içerideki hava akımını sağlayacak, iç ve dış ısı farkından oluşan buharlaşmayı engelleyecek, yağmur yağdığında ise içeri su girmesini engelleyecek küçük havalandırma pencereleri bulunur. Bu pencereler küçük olsalarda işlevleri büyüktür. İçerideki hava dolaşımını düzenler ve nemlenmeyi de önler. Havalandırma sistemi olmayan çadırlar tavsiye edilmemektedir.

5- Çadırın kapı sayısı

Bazı çadırların birden fazla kapısı olabiliyor. Genellikle ikiden fazla kişinin konaklayacağı büyük çadırlar bu şekilde tasarlanıyor. Eğer çadırda 2’den fazla kişi kalıyorsanız birden fazla kapı olması faydalı bir şeydir. Hem giriş çıkışları kolaylaştırır, hem havalandırılması açısından daha elverişlidir.

6- Çadırda Kullanılan Malzemenin Kalitesi

Bir çadırı oluşturan birçok parça vardır. Bu parçaların yapımında kullanılan malzeme ve kalitesi kamp hayatınız için önem arz eder. Kamp Çadırı parçaları şöyledir:

 • İç ve Dış tente

İç katman hava dolaşımına imkân sağlayan, pamuk gibi sağlıklı materyallerden üretilmiş olmalı. Dış katman ise hava şartlarına dayanıklı, kolay yıpranmayan, su geçirmeyen kumaşlardan yapılmış olmalı.

 • Çadır tabanı

Çadır tabanında kullanılan malzemenin yırtılma, yıpranma, delinme gibi etkenlere karşı dayanıklı olması gerekir. Bazı taban kumaşları ısı yalıtımı da sağlıyor.

 • Poller

Çadır Polleri, çadırı ayakta tutan çubuklardır. Bir nevi çadırın iskeletidir de diyebiliriz. Bu malzemenin hafif olanı makbuldür ancak sert, fırtınalı havalarda dayanıklı olması da önemlidir. Her ikisi birden biraz zor olduğundan seçiminizi kamp mevsimine göre yapmalısınız.

 • Çadır kazıkları

Kazık seçimi önemsiz gibi görünse de defalarca kullanacağınızı unutmayın. Kolay kırılmayan ve eğilmeyen malzemelerden yapılmış olanları seçin. Piyasada plastik, alüminyum, demir, çelik gibi malzemelerden üretilmiş kazıklar bulabilirsiniz.

 • Çadır ipleri

Çadır ipleri diğer bir deyişler gerdirme ipleri, genellikle rüzgarlı ve fırtınalı havalarda çadırı yere sabitlemek için kullanılır. Mevcut kazıklara ek olarak ekstra kazıklar ile ipler gerdirilerek çadır yere iyice sabitlenir. Kamp yapacağınız mevsim, hava koşulları rüzgarlı olmasa da yanınızda mutlaka ip bulundurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles