İstanbul – Detaylı Gezi Rehberi

Üç bin yıllık tarihi ile İstanbul… Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış güzeller güzeli İstanbul.

İstanbul… Adına sayısız şiirler, şarkılar yazılan, çoğu kişiyi ilk görüşte aşka inandıran ve tüm eziyetlerine rağmen vazgeçemediğimiz “Başkentlerin Başkenti” sıfatının layık görüldüğü bu güzel şehir hakkında ne anlatsak, neler söylesek az. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız zaten her anı bir fotoğraf karesi olan bu şehrin gezip te bitirilemeyecek güzellikte olduğunun farkındasınızdır. İstanbul’da yaşamanın keyfi bir yana İstanbul’da turist olmanın gezgin olmanın keyfi de bir ayrıdır. Her an her köşe başında bir tarihten bir parça ile karşılaşabilir, fotoğrafını çekecek bir güzellik bulabilirsiniz.

Seyrine doyum olmayan boğazı ile her iki kıtaya hükmeden İstanbul’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Yaklaşık 17 milyon nüfusu ile (turistlerle birlikte 20 milyonu geçtiğini düşündüğümüz) dünyanın en hareketli  ve zıpır çocuklarından biridir İstanbul. Öyleki birçok yazar ve lideri de etkilemiştir İstanbul.

“Dünyaya son kere bakacaksın deseler bu bakışı İstanbul’un Çamlıca tepesinden yapmak isterdim.” demiş Fransız yazar Lamartine… Ne de haklı değil mi? Sanırım onu en iyi İstanbul aşıkları anlar.

İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbulda gezilecek yerler bakımından oldukça zengin. Öncelik tabiiki Tarihi Yarımada olarak adlandırılan Suriçi bölgesi. Bu bölge UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alıyor ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Sadece bu bölgede binlerce fotoğraf çekebilirsiniz. Peki bu bölgede nereleri göreceksiniz?

Topkapı Sarayı  Sultanahmet Meydanı, Sultanahmet Camii, Ayasofya, Arkeoloji Müzeleri, Süleymaniye Camii, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Binbirdirek Sarnıcı, Kapalıçarşı (Grand Bazaar), Rüstem Paşa Camii, Kariye Müzesi, Eyüp Sultan Camii, Pierre Loti Tepesi, Fatih Camisi ve Külliyesi, Theotokos Pammakaristos Manastırı (Fethiye Camii olarak ta bilinmektedir.), Kara Surları ve Tekfur Sarayı, Küçük Ayasofya, Mısır Çarşısı, Yeni Cami (Valide Camii), Haliç (“Golden Horn” yani “Altın Boynuz”) ve çevresinde yeralan tarihi semtler,

Haliç sonrası Karaköy’e doğru Galata Köprüsü, Galata Kulesi, Galata Mevlevihanesi oradan  İstiklal Caddesi, Taksim ve çevresi, Nişantaşı, Beşiktaş’ta Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Yıldız Parkı ve Sarayı, Ortaköy (Büyük Mecidiye) Camii, Emirgan Parkı ve Sarı köşk, Rumelihisarı Avrupa yakasının en gözde yerleri.

Ayrıca Divan Yolu, Beyazıt Meydanı ve Beyazıt Camii, Yedikule Zindanları, Sokullu Mehmet Paşa Camii, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Sirkeci ve Bozdoğan Kemeri, ve Türkiye’nin en ünlü eserlerinin minyatür modellerini barındıran Miniatürk Parkı’nı da görmeniz sizi mutlu edecektir.

Anadolu yakasına bakacak olursak tabiki Üsküdar sahilinde yer alan  Kız Kulesi mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Boğaziçi semtleri ve yalıları (Çengelköy, Beylerbeyi,Kandilli, Anadoluhisarı, Kanlıca vb.), Kadıköy, Haydarpaşa Garı, Beylerbeyi Sarayı,  Mihrimah Sultan Camisi, ve Prens Adaları İstanbul’un olmazsa olmazları.

İstanbul’un önemli müzelerinden birkaçı; İstanbul Modern, Santral İstanbul, Pera Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Mozaik Müzesi, Harbiye Askeri Müze ve Masumiyet Müzesi.

İstanbul Lezzetleri

Olağanüstü bir mutfak kültürüne ve çeşitliliğe sahip İstanbul’da tadacağınız çok lezzet var. Türk ve dünya mutfağından birçok restoran bulabilirsiniz. Osmanlı saray mutfağından, modern lezzetlere, Uzak doğu mutfağından, fast food büfelerine kadar birçok seçeneğiniz var. İstanbul’da sokak lezzetlerinin de yeri ayrıdır. Balık ekmek, midye dolma, simit&çay, simit&ayran, kokoreç bunlardan sadece birkaçı. Tabiiki İstanbul’a gelipte rakı&balık yapmadan olmaz.  Alkol kullanmıyorsanız birçok alkolsüz seçenekte mevcut. Kebap’tan Döner’e sınırsız seçenek var. Yemek sonrası Türk çayı yada Türk kahvesi içmeden dönmeyin. Kanaat Lokantası, Sultanahmet Köftecisi, Bebek Balıkçısı, Kız Kulesi, Paşazade Osmanlı Mutfağı, Feriye Lokantası en sevilen ve bilinen restoranlardan.

İstanbul Konaklama

İstanbul’da konaklamak için sayısız seçeneğiniz bulunuyor. Oteller genellikle Taksim, Harbiye, Sultanahmet, Boğaziçi, Kadıköy civarında. Ancak dilerseniz diğer bölgelerde de rahatlıkla otel bulabilirsiniz. eğer gezmek amacıyla geldiyseniz merkezi olması açısından yukarıda saydığımız semtlerden seçim yapmanızda fayda var. Ayrıca uygun fiyatlı hostel, pansiyon ve konuk evleri de bulabilirsiniz.

İstanbul Ulaşım

İstanbula şehir dışından yada yurt dışından gelicekler için İstanbul Havalimanı (Avrupa) ve Sabiha Gökçen Havalimanı (Asya) iki seçenek.  Her iki havalimanından da özel servisler ve belediye otobüsleri ile İstanbul merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Tercihe göre Büyük İstanbul Otogarı’ndan (Esenler) da otobüs ile İstanbul’a gelebilirsiniz.

Şehir içi ulaşımda ise daha fazla seçeneğiniz var. Metro, otobüs, dolmuş, tramvay, vapur, deniz otobüsü, teleferik, füniküler bunlardan başlıcaları. Daha uygun bir seyahat için İstanbul Kart almanızı tavsiye ederiz. Sürekli jeton yada bilet almak hem daha maliyetli oluyor hem de pratik olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles