İpek Yolu’nun Şahidi Aksaray

İç Anadolu’da yer alan, tarihin şahidi kalıntılarla, ünlü kervansarayları, yeraltı şehirleriyle aynı zamanda da İpek Yolu’nun önemli merkezlerinden olan Aksaray’da görülecek yerler, Aksaray lezzetleri, Aksaray’da konaklama gibi başlıklarla bu güzel kentimiz tanıtımınıza sunulmaktadır.

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Sert bir kış mevsiminin yaşandığı Aksaray’ı ziyaret etmek için en uygun zaman bahar aylarıdır.

  • Arkeolojik kazıların yapıldığı Aşıklı Höyük, Acem Höyük mimari açıdan da önemli yerlerdendir.
  • Aksaray’da görülmesi gereken yerler Antik Nora Şehri, Manastır Vadisi ve Musulardır. Aksaray’da yer altı şehirlerine sıkça rastlamak mümkündür.
  • Ulu Cami, Eğri Minare, Yunus Emre Türbesi, Selime Sultan Türbesi, Kilise Cami, Aziz Anargiros Kilisesi, Kokar Kilise, Kızıl Kilise, Ala Kilise ve Kale Manastırı Kilisesi de ünlü yerlerindendir.
  • Aksaray’ın Sultan Hanı, Ağzıkarahan, Öresin Han, Ak Han, Kılıçaslan Hanı gibi ünlü han ve kervansarayları da Aksaray gezi rehberi rotasında yer alır.
  • Yüzlerce din adamının yetiştirildiği kiliseleri de fotoğraf karelerinize alabilirsiniz.
  • Binlerce evliyanın bu şehirde yattığı da alınan bilgiler arasında.
  • Aksaray’a geldiğinizde kaplıcalarda şifa takviyesi yapmayı da ihmal etmemelisiniz.
  • Aileniz ve sevdiklerinizle Ihlara Vadisi‘nde yapacağınız oksijen dolu doğa yürüyüşü, yaşayan bu cennetin bir kanıtıdır.
Ihlara Vadisi

Aksaray’da Ne Yenir?

Aksaray’da tarım ve hayvancılığın oldukça gelişmiş olmasından kaynaklı bol yiyecek ve içecek olanağı bulunmaktadır. Aksaray’ın lezzetleri hamur işleri kategorisinde de oldukça ünlüdür. Yufka, sepe, sıkma, erişte, kuskus pilavı yemeden dönmemeniz gereken yöresel lezzetler arasındadır.

Ayrıca soğanlama, pelte çorbası, arabaşı, kaygana da Aksaray’ın zengin mutfağının örneklerindendir. Aksaray yöresine has kahvaltılarda yenilen şerbetli pide de denenmesi gerekenler listesindedir. Aksaray Ormanlı Ağaç Tesislerinde mango ve yenidünya kebabı yiyenleri hayran bırakmaktadır. Eğer mevsimine denk gelirseniz şanlısınız demektir.

Aksaray Konaklama

Aksaray’da konaklama yapabileceğiniz birçok seçenek mevcut. Bütçesi uygun ve rahat olan misafirler için Aksaray Hotel, Ağaçlı Tesisleri Ihlara Otel, Gold Vizyon Hotel konaklama için güzel tercihler olacaktır. Ekonomisi daha uygun olup, aynı zamanda da şehir merkezine yakın otellerde kalmak isteyenler Grand Saatçioğlu Hotel, Güneş Apart gibi otelleri deneyebilirler.

Aksaray Alışveriş

Yöresel, gerçek yün dokumalı halılar almak isterseniz Aksaray’da alışveriş doğru bir tercih olacaktır. Taşpınar, halı dokumacılığının merkezi konumundadır. Halıların dokunmasında bile doğal boyalı ipler kullanılmıştır. Namazlık, yastık, eğerlik örtüsü ve heybe de bu şehrin anı hediyeliklerindendir.

Seyahat tarihinizi, her yıl yaz aylarında gerçekleştirilen Aksaray Ihlara Turizm Festivaline denk getirmeniz durumunda Aksaray’ın eşsiz güzellikleri, tatları, turlarıyla bu güzel kenti daha yakından tanıma şansınıza sahip olabilirsiniz. 15-30 Ağustos tarihleri arasında Ihlara Festivali de dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Aksaray’dan dönerken memleketinizdeki sevdikleriniz için Güzelyurt çömleği, Gülağaç sele sepeti, sara ve köpük helvasını satın almayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles