Hollanda

hollanda gezi rehberi

Ren, Waal ve Meuse nehirleri ile iki merkezi bölgeye ayrılan Hollanda’nın coğrafi olarak büyük bir kısmı deniz seviyesinin altındadır.

Kanallar ülkesi olan Hollanda, birçok farklı isim ile anılmaktadır. Laleler Ülkesi ve Değirmenler Ülkesi’de bunlar arasında en çok kullanılan isimlerdir. Avrupa’da, yasaları ve yaşam şekli olarak özgürlükler ülkesi olarakta görülen Hollanda’nın Meşruti Monarşi ile yönetilmesi de bu güzel ülke üzerindeki ironilerden biridir. Avrupa’nın yoğun şekilde turist ağırlayan bu modern ülkesinden birazda turistlik açıdan bahsetmemiz gerekirse Hollanda gezi rehberi yazımıza hemen başlayalım…

Hollanda Şehirleri

Hollanda’nın gezip görülecek başlıca şehirlerini sıralamak gerekirse, Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Utrecht, Eindhoven, Tilburg, Almere, Groningen, Breda, Nijmegen, Alkmaar diye devam edebiliriz. 60’ın üzerinde şehri bulunan Hollanda’da en çok Amsterdam şehri turiste ev sahipliği etmektedir.

Hollanda’da Gezilecek Yerler

Amsterdam

Hollanda’da gezilecek yerler denildiğinde tabi ki ilk ve ağırlıklı olarak Amsterdam’dan bahsetmek daha doğru olacaktır.

Müze severler için Allard Pierson Müzesi, Amsterdam Tarih Müzesi, Amsterdam Çanta ve Cüzdan Müzesi, İncil Müzesi, Hollanda Direniş Müzesi, Film Müzesi, Rembrandt’ın Evi, Basın Müzesi, Foam Fotoğrafçılık Müzesi, Kent Müzesi, Tropikler Müzesi, Van Gogh Müzesi gibi yerleri sizler için sıralayabiliriz.

Müzeler dışında Amsterdam Botanik Bahçesi de dünyanın en eski botanik bahçesi olarak ziyaret edilmeye değer yerlerden biridir. NEMO Bilim Merkezi, Hollanda Medya Sanat Enstitüsü, Yeni Kilise, Eski Kilise, Amsterdam Kraliyet Sarayı, Amsterdam Şehir Arşivi gibi ziyaret edebileceğiniz sayısız turistlik yer Hollanda gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır. Amsterdam korsan evleri, çiçek pazarı, Magna Plaza ve bir balıkçı kasabası olan Volendam’da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Amsterdam dışında diğer bölgelerden de bahsedecek olursak Lisse’de büyüleyici bir botantik bahçeye sahip olan Keukenhof bulunmaktadır. Burada sayısız lale, orkide ve rengarenk birçok çiçeğin güzelliğine kendinizi kaptırabilirsiniz. Kaatsheuvel’de bulunan Efteling’de harika bir tema park olarak turistlerin oldukça ilgisini çeken yerlerden biridir. Rotterdam’da yer alan Rotterdam Zoo’da Avrupa’nın önde gelen hayvanat bahçelerinden biridir. Arabalarla ilgili olanlar içinde The Hauge’deki Louwman Museum The Hague etkileyici bir otomobil müzesi gezi rotalarınızdan biri olabilir.

Hollanda’nın doğası ve eğlence hayatı ile oldukça ilgi çekici bir ülkedir. Hollanda’nın sunmuş olduğu atmosferin Avrupa’da bir örneğini de daha bulmak gerçekten oldukça zor. Bu sebeple turistlik bir seyahat için Hollanda hep gezginlerin listelerinde üst sıralarda yer almaya devam edecek ve her yıl turistlerin akınına uğramaya devam edecek gibi gözüküyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles