Gotik Mimarisi ile Dresden…

Dresden

Gotik Mimarinin Şehri Dresden…  Adeta bir açık hava müzesini andıran kent eski bir doğu bloğu şehri olma özelliği gösteriyor.

Dresden, sokaklarında gezmeye doyamayacağınız her bir köşesinde ayrı bir sanat eseri edası ile dikilmiş gotik tarzda mimarisi ile sizi hemen büyüleyecek bir şehir. Adeta bir açık hava müzesini andıran kent eski bir doğu bloku şehri olma özelliği gösteriyor. Savaşlarda çok yara alan Dresden 90’lı yıllardan itibaren kendini yapılandırmış ve tüm güzelliği ile ziyaretçilerini bekleyen bir bölge. Dresden gezi rehberinizi belirlemeden önce bu sanat ve tarih dolu şehri iyice araştırmayı tercih edebilirsiniz.

almanya-dresden

Dresden’de Gezilecek Yerler

Dresden’de gezilecek yerler denildiğinde akla büyüleyici güzellikte katedraller, heykeller ve binalar geliyor. İlk olarak 1700’lerin başlarında yapılan Zwinger Sarayı ihtişamlı görünümü ile Dresden’de görülmesi gereken yerler arasında başı çekiyor. İçerisinde birçok farklı dönemden en ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir müze olma özelliği gösteren saray kentin en önemli sanat ve turizm merkezlerinden biri.

Dresden’de görülecek yerlerden bir diğeri ise Our Lady Kilisesi, diğer adı ile Frauenkirche. İkinci Dünya Savaşı esnasında bombalanarak yerle bir olan klişe uzun uğraşlar sonucu restore edildi ve 2009 yılında ziyaretçilere açıldı. Dresden savaş izlerinin hızla silinmesi konusunda oldukça etkili bir şehir olduğunu böylece kanıtlamış oluyor.

Dresden için oldukça önemli bir sembol olan Agustus şehrin dört bir yanında hayat buluyor. Heykellerinin yanı sıra Agustus ismi birçok yere verilmiş. Ünlü Agustus Köprüsü ile Erbe Nehrinin iki yakasını birbirine bağlıyor ve görülmeye değer bir yapı. Bruhl Terası ise eşsiz Erbe Nehri ve Dresden manzarasını doya doya izlemek ve fotoğraflamak isteyenler için en doğru adres. Dresden’de gezilecek yerler arasında bir başka alternatif ise Fürstenzung. Saksonya kraliyet ailesine mensup bütün prenslerin resimlerinin yer aldığı bu eşsiz eser tamamen porselenden yapılma ve estetiği ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Dresden’de Ne Yenir?

Dresden dünya mutfağının en güzel örneklerinin bir arada sergilendiği Almanya’nın en iyi mutfaklarına sahip şehirlerinden biri. Dresden’de ne yenir sorusunun en kestirme yanıtı bu yönü ile ünlü olan şehrin sosisleridir. Her türlü yemeğin en usta ve lezzetli eller ile sunulduğu Dresden’de Grand Cafe’de en güzel Sakson keklerini bulabilirsiniz. Dilerseniz dünya mutfaklarından seçmeler sunan Sakson ve Cafe Alte Meister restoranlarına da uğrayarak damaklarınızı şenlendirebilirsiniz. Bütçe olarak çok yüksek meblağları bulmayan bu yemekler ile Dresden lezzetlerinin en keyifli yanlarını keşfedeceksiniz.

Zwinger
Zwinger Sarayı

Dresden’de Konaklama

Dresden’de konaklama Almanya’nın diğer bölgelerine kıyasla bir miktar daha pahalıdır. Ancak farklı mekânlar farklı seçenekler sunuyor. Elbe’s Hotel Dresden, Hostel Lollis Homstay Dresden gibi birçok ucuz fiyatlı hostel bulabileceğiniz gibi bütçenize göre lüks otellerde de konaklayabilirsiniz.

Dresden’de Alışveriş

Dresden’de alışveriş yapmak için merkez tren istasyonu ile Alstadt bölgesi arasında bulunan mağaza ve dükkânlara göz atmanız yeterli. Şehrin hediyelik eşya dükkânları oldukça şirin ve uygun fiyatlı. Dresden’den alınacak en güzel hediyeler içerisinde ise porselenler yer alıyor.

Almanya’ya kadar girmişken Almanya Romantik Yol‘u da görmek isterseniz bu yazımızı inceleyebilirsiniz. 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles