Gezenlerden Budapeşte Gezi Tavsiyeleri

budapeste-macaristan

Işıldayan Gece Şehri Budapeşte

Orta Avrupa’nın önemli şehirlerinden olan Budapeşte aynı zamanda da Macaristan’ın başkentidir. Türkiye’de dâhil olmak üzere dünyadan da birçok insanın ziyaret ettiği bu şehir, eski ve tarihi mimarisi ile de ünlüdür.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Kış aylarını soğuk ve sert yaşayan, karasal iklim özelliklerini sonuna kadar hissettiren bu şehir için en ideal ziyaret zamanı yaz aylarındadır. Ağustos ayında yapılan Sziget Müzik Festivali şehrin en canlı ve kalabalık olduğu dönemdir.

Budapeşte görülmesi gereken en en önemli yerler arasında;

  • Buda Kalesi,
  • Parlamento Binası,
  • Kahramanlar Meydanı,
  • Macaristan Ulusal Müzesi,
  • Memento Müze Parkı,
  • Margit Adası,
  • Chain Bridge

gelmektedir. Macaristan Ulusal Müzesinde Beethoven gibi ünlü sanatçılara ait piyanolar da sergiye sunulmuştur. Bu müzede Macaristan tarihini de detayları ile öğrenme imkânına sahip olursunuz. Giriş bileti ile gezebildiğiniz Parlamento Binası da ışıltılı ihtişamı ile şehrin göz bebeklerinden olduğu için Budapeşte’de gezilecek yerler içindedir.
Kahramanlar Meydanı ise Budapeşte’de gezilecek önemli yerler arasındadır. Meydanda parklar, hayvanat bahçeleri, heykeller mevcuttur.

Dohany Sokağı Sinagogu da turist akınına uğrayan ünlü yerlerdendir. Sinagogun en önemli özelliği üç bin kişi kapasiteli olmasıdır. Rengârenk çatısı ile müze görüntüsü olan ama aslında bir alışveriş mekânı olan Büyük Kapalı Pazar Budapeşte lezzetleri için ziyaret etmeniz gereken önemli bir rota olacaktır. Genellikle çok kalabalık olan bu yerde gezerken keyif almamanız da mümkün değildir. Budapeşte’de görülmesi gereken yerler arasında Memento Müze Parkı, Margit Adası ve Chain Bridge gelmektedir.
Budapeşte belli aylarda festivallere de ev sahipliği yapan renkli bir şehirdir. Temmuz ayında yapılan Sziget, eylül ayında gerçekleştirilen Budapeşte Baroque Festivali gibi.

Budapeşte gezi rehberi

Budapeşte’de Ne Yenir?

Domuz yağı ve eti kültürünün ağır bastığı Macaristan mutfağında yemekler ağır ve yağlıdır. Budapeşte lezzetleri arasında gulaş çorbası, paplika biberi, Macar salamı, ekşi kaymak gibi yemekler mevcuttur. Kürtoskalacks isimli Macar tatlısı da şehrin vazgeçilmez tatlarındandır. Budapeşte’de ne yenir deyince akla gelen, El Rapido, New York Cafe, Zeller Bistro gibi restoran ve kafeler ünlü Macar yemekleri için güzel mekânlardandır. Török Etterem Türk Restoranlarını da Budapeşte’de bulmak mümkün.

Budapeşte’de Konaklama

En çok gezilecek gözde yerlerin olduğu bölge şehirde Peşte bölgesidir, burası aynı zamanda da Budapeşte’de konaklama için olan otellerin fiyatlarının da bu yüzden daha pahalı olduğu yerdir. Yüksek düzeyde maddi geliri olan ve lüksü konforu sevenler için Buda Kalesi etrafındaki oteller uygun olacaktır. All-Central Otel, Sleep Over City Center Hotel, New Design Apartment, Pent House Apartment gibi oteller Budapeşte’de konaklama için uygun olacaktır.

Budapeşte’de Alışveriş

Budapeşte’de bulunan Büyük Kapalı Pazardan ülke kültürünü yansıtacak ürünler almanız mümkündür. Açık hava pazarlarından keyifle alışveriş yaparak, şehir kültürünü de tanıma fırsatınız olacağını da hatırlatmalıyız. Budapeşte’de alışveriş tahmin ettiğinizden de eğlenceli olacaktır. Küçük dükkânlardan büyük alışveriş merkezlerine birçok seçenek mevcuttur. Vaci Utca Caddesi’nde sevdikleriniz için şehre ait magnetler, Budapeşte şarapları, dantel işleri gibi hediyeler Budapeşte’de alışveriş listenizin olmazsa olmazları içinde yer alacaktır.

Dünya üzerinde gezip görebileceğiniz okadar çok yer var ki… Eğer ki sizde Budapeşte’yi gezi görme şansını yakalarsanız yavsiyelerinizi Gezenlerden‘e gönderebilir ve instagram hesabımızı fotoğraflarınıza ekleyebilirsiniz. İnanın çok mutlu oluruz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles