Gelidonya Feneri

Uzun zamandır görmek istediğim Gelidonya Feneri ‘ne sonunda bir pazar fırsat yaratıp gidebildik. Likya yolu‘nun hatta ve hatta Türkiye’nin en keyifli rotalarından biri olarak anılması boşuna değil. Fenere doğru yürürken mis gibi adaçayı kokusu yayılıyor, ilk başta ne koktuğunu kestiremesek de etrafımıza bakınca her yerde adaçayı görüp uyandık, nisan ortasında gittiğimiz için biz adaçayına denk geldik fakat yazın gidenleri kekik kokusu karşılıyor olacak. Yeşil ve mavinin tam da kesiştiği yer!

Gelidonya adı Likya dilinde kırlangıç anlamına gelen ‘kaledonya’ kelimesinden türemiştir. Göç eden kırlangıçlar fenerin olduğu bölgede kısa bir süre de olsa konaklamaları ve dinlenmeleri bölgeye şimdiki adını vermiş. Fenerin bulunduğu burun ise Gelidonya Burnu, Kırlangıç Burnu veya Taşlı Burun olarak da anılıyor. 227 km yükseklikte inşaa edilmiş olan Gelidonya Feneri’nin ünü aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek feneri olmasındadır ve bölgeye ulaşım için araç kullanılamadığından elektrik ulaşmamış ve 2000’li yıllara kadar elle kurularak çalışmaktadır.

Gelidonya Feneri Vlog’una buradan ulaşabilirsiniz yada yazının sonundan izleyebilirsiniz.

Gelidonya Feneri nerede?

Gelidonya denizciler tarafından “Beş Adalar” olarak isimlendirilen ve  Antik dönemden itibaren çok sayıda deniz kazası meydana geldiği bir noktadadır. Fener Karaöz, Adrasan ve Kumluca arasında yer alıyor. Adrasan’ın merkezinden yaklaşık sekiz km uzaklıkta olan Karaöz’e ise sekiz km uzaklıktadır.

Gelidonya Feneri’nin tarihi

1934 yılında Fransızların inşaa ettiği düşünülen fener 1936 yılında açılmıştır. 1960’lı yıllarda ise bölgede ilk su altı bilimsel çalışmaları George Bass ve ekibi tarafından yapılmış ve bölgeden çıkan yaklaşık 3 bin 300 yıllık Fenike Batığı Bodrum Sualtı Müzesinde sergilenmektedir. Fenerin son bekçisi Mustafa Demir ise 3 kuşaktır bu işi yapan aileden gelmektedir, günümüzde güneş enerjili sistemler sayesinde sadece haftada bir fenere uğrayan Demir için bu fener bir aile yadigarı.

Gelidonya Feneri’ne ne zaman gidilmelidir?

Gelidonya Feneri’ne çıkış için en uygun zaman Nisan-Haziran ayları arasındadır, yürüyüş parkuru çok zor olmasa da güneş ve hava sıcaklığı faktörü yürüyüşü oldukça zorlaştırmaktadır.

Gelidonya Feneri’ne nasıl gidilir?

Gelidonya Fenerine gidebilmek için Adrasan merkezden sekiz km devam edip Karaöz’e oradan ise yaklaşık 4-6 km devam edip aracınızı park ettikten sonra 2-4 km yürüyerek Gelidonya Feneri’ne ulaşabilirsiniz. Bir diğer yol ise Adrasan yerine Kumluca Mavikent üzerinden Karaöz’e gelip aynı rota ile devam etmektir. Mesafeler neden net değil sorusunun cevabı ise şöyle, yürüyüş mesafesi aracınızı park edebildiğiniz noktaya bağlı.

Karaöz’den devam eden yolun ilk 4 kmsi tek şeritli fakat asfalt veya toprak yol fakat son iki km de yolda oldukça iri ve lastiği kesebilecek taşlarla dolu bir ara var eğer bu arayı risk alırsanız ve aracınız bu yolda devam edebilirse parkurun tam tırmanış yerine kadar ilerleyip buraya park edebilirsiniz. Biz risk almayıp biraz geride bırakıp bu mesafeyi de yürümeyi tercih ettik.

Adrasan gelidonya feneri - gelidonya feneri nerede - gelidonya fenerine nasıl gidilir - gelidonya feneri - kumluca karaöz - karaöz likya yolu - gelidonya feneri likya yolu - Antalya - Antalya gelidonya feneri - gelidonya feneri - türkiyenin maldivleri - keşfedilmemiş sahiller - antalyada görülebilecek yerler - antalya kamp - antalya adrasan - olimpos - antalya olimpos - olimposta kamp -olimpos kamp - adrasan kamp -olimpos çadır - adrasan çadır - olimposta kamp yapılacak yerler - adrasanda kamp yapılacak yerler - olimposta çadır kurulacak yer - adrasanda çadır kurulacak yer - bayram tatili antalya - tatilde antalya - antalyada görülecek yerler - antalyada ucuz tatil - antalya ucuz tatil - olimpos ucuz tatil - adrasan ucuz tatil - sulu ada kamp – adrasan tekne turu – adrasan gezi rehberi – adrasan gezilecek yerler – olimpos gezilecek yerler – sulu ada tekne turu – adrasan sulu ada – gelidonyaya nasıl gidilir – gelidonya feneri kamp –gelidonya kamp –likya yolu kamp – likya yolu çadır –likya yolunda nerede kalınır – likya yolunda kamp kurmak – likya yolunda nereye kamp kurulur – likya yolunda nerede çadır kurulur – gelidonya feneri nerede – gelidonya fenerine nasıl gidilir – gelidonya feneri kaç km – gelidonya feneri arabayla – gelidonya feneri manzarası – gelidonya – gelidonya feneri – likya yolu gelidonya feneri

Gelidonya Feneri Yürüyüş Parkuru Kaç km?

Likya yolunun bu kolu 2 kmdir fakat aracınızı bıraktığınız yere bağlı olarak yürüyüş mesafeniz artmaktadır. Orta-kolay parkur olarak geçmesine rağmen özellikle son kısımlarda oldukça dikleşmeye başlayan tırmanış yorucudur. Hızınıza bağlı olarak 2-2,5 saati bulmaktadır. Eğer bizim gibi her deniz görünen yerde yaa buraya baksana ne güzel manzara, çiçeğe bak oh hava mis şeklinde ilerlerseniz 2,5 saati bulmaktadır.

Gelidonya Fenerinin bulunduğu alanda oturmak için bir kaç bank vardır burada soluklanabilir ve manzaraya bakabilirsiniz fakat fenere geldikten sonra 50-100 m daha yukarı doğru tırmanırsanız her yere hakim bu noktadan manzaranın tadını daha iyi çıkarabilirsiniz.

Gelidonya Feneri için yürürken yanınıza almanız gerekenler

Mutlaka bolca su, özellikle yaz aylarında yürüyecekseniz yanınıza su olmadan yürümeye kalkmayın, güneş ile birlikte çarpabilir. Eğer sabahtan yürüyüşe başlıyorsanız yanınıza yiyecek bir şeyler de alabilirsiniz çünkü tırmanış sonrasında temiz hava ile birlikte acıkıyorsunuz. Ayakkabı tercih ederken ise, bileği saran bir ayakkabı seçmeye özen gösterin fakat çok zorlu bir rota olmadığı için babet hariç diğer ayakkabılarla da yürüyebilirsiniz.

Gelidonya Fenerinde Kamp

Gelidonya Fenerinde kamp kurmayı düşünüyorsanız rota üzerinde alışveriş yapılacak yer olmadığı için suyunuzu ve yiyecek içeceğinizi önceden hazırlayıp yanınıza alın. Fenerin yanında bulunan kuyudaki suyu çok zor durumda kalmadığı taktirde kullanılmaması, kullanılmadan önce de klor tabletikullanılması mutlaka öneriliyor. Elektrik olmadığı içi kampta alınması gerekenleri listelerken bunu da düşünerek malzemeleri alın.

Gelidonya Fenerine Yakın Nerede Kalınır?

Gelidonya fenerinin etrafında yerleşim olmadığı için konaklayabileceğiniz en yakın yer Karaöz, Adrasan ve Olimpos’tur.

Adrasan’daki otellere bakmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Olimpos’taki otellere bakmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Buraya gelmişken başka nereye gidebilirim dersen, hemen tepeden görünen üç adalardan biri olan Sulu Ada tam sana göre ! Sulu Ada nasıl gidilir , Sulu Ada kamp yapılır mı ve Sulu Ada konaklama için nereler var öğrenmek için aşağıdaki yazıya tıklayabilirsiniz.

Gelidonya Feneri Finike’ye yaklaşık 30 km mesafededir buraya gelmişken eğer vaktin varsa Finike Turkuaz Köy’e mutla uğra en azından bir çay/kahve iç! Finike’de gezilecek yerler listesi olsa bence başı çeker ! Manzara nasıl mı? EF-SA-NE!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>