Fas Gezi Rehberi

18 Aralık-27 Aralık arasında Fas’ta sırasıyla Marakeş, Merzouga, Tinghir, Fes, Rabat, Chefchaouen ve Tangier şehirlerinde bulundum.

Fas Güvenli Mi?

İkinci Günümde İŞİD bağlantılı olduğu söylenen acı bir olay oldu ve 2 turist öldürüldü. Fakat uzun yıllardır Fas bu tarz olayların yaşandığı bir yer değildi ve halk şok olmuş durumdaydı hatta Rabat’ta bu acı olaya karşı büyük bir yürüyüş düzenlediler. Dünya’nın her yeri tehlikelerle dolu olduğu için ben gidip görmeden önyargılı söylemlerden kaçınma taraftarıyım.

Fas hep gitmek istediğim ülkelerden birisiydi, Türkiye’den uçak biletleri pahalı olduğu için hep alternatif rotaları seçmiştim. Ama Belçika üzerinden gidiş dönüş 80 Euroya bilet görünce Fas maceram başlamıştı galiba.

Uzun bir yazı olacak, çay, kahve hazırsa başlıyorum anılarımı, gezilecek yerleri ve ipuçlarını anlatmaya.

Malum, zamanında bir arada yaşayan toplumlar olduğumuz için Türkleri cidden çok seviyorlar. Ama şöyle bir şey var ki, sokakta yürürken – bu her şehir için geçerli- nereli olduğunuzu soran ve oradan muhabbet kurmaya çalışan ”ablacım kot lazım mı” havasında bir ton insanla karşılaşacaksınız, hazır olun. Her dilden aşağı yukarı 1-2 kelime biliyor çünkü sokaktaki satıcılar. Türk dizilerinin baya popüler olduğu bir yerden bahsediyorsak bu daha fazla kelime biliyorlar demek ahaha. Kurtlar Vadisi hayranı çok insanla denk geldim. (Gereksiz bilgi)

Dünyada bu ülkeye tek biz Fas diyoruz. Fas’ın başkenti sürekli dönem kralları tarafından gösteriş için değiştirilmiş. Marakeş, Fes ve Rabat zaman zaman başkent olarak kabul görmüş. Osmanlı dönemlerinde Fes şehri başkent olduğu için ülke Türkçe’ye Fas olarak geçmiş. Günümüzde ise başkentleri Rabat şehri.

Fes mi başıma. Nedir bu fesin hikayesi?

Osmanlı’da sıkça kullanılan fes Avrupa’da Müslümanlar ve Osmanlılar ile bağdaştırılan bir şapka aslında. Osmanlı fesi Fas’tan değil Tunus’tan almış olsa da fesin üretim yeri ve ilk çıktığı yer Fas’ın Fes şehri.
Osmanlı’da 2 .Mahmud tarafından takılması zorunlu kılınan fes ilk başlarda kabul görmese de sonrasında bütün halk tarafından benimsenmiş. Fes aslında Yunan halkı tarafından daha önce kullanılıyormuş. Şapka devrimine kadar olan sürede yaklaşık 97 yıl boyunca fes tüm halk tarafından kullanılmış.

İstanbul’da bulunan Feshane ise uzun yıllar halkın fes ihtiyacını karşılamış.  İddiaya göre ise İngilizlere verilen imtiyazlar sonucunda Osmanlı’ya büyük oranda fes satmışlar.  İlave olarak Pakistan gibi bazı ülkelere de pazarlanmış.

Fas’ta Konaklama

Chefchaouen haricinde her şehirde Couchsurfing kullandım ve çok güzel insanlarla tanışıp güzel anılar biriktirdim. Şiddetle tavsiye ediyorum. Hatta isterseniz bilgilerini paylaşabilirim. Chefchaouen’a gitmeye son dakika karar verdim konaklamayı’da gidince orada ayarladım 60 Dirham verdim. Genelde büyük şehirlerde konaklama seçenekleri fazla, bütçenize göre bulabilirsiniz.

Fas’ta Ulaşım

Şehirler arası otobüs kullandım şehir içlerinde ise genelde yürüdüm. Taksi sistemi biraz garip bazıları dolmuş gibi bazıları ise özel taksi gibi ama ayırt etmek biraz zor. Yolda giderken bir anda durup yolcu alabiliyorlar.  Taksiye binmeden önce kesinlikle fiyat konuşun ve pazarlık yapın. Tren sistemi de yaygın aşağıda onunla alakalı bilgi verdim.

Fas Rehberi ile ilgili daha detaylı bilgiler ve görseller için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz. 🙂

>> http://tugberkboyaci.wixsite.com

One thought on “Fas Gezi Rehberi

  1. Merhaba yazınızı çok beğenerek okudum. Benim gibi yakın zamanda Fas’a gitmeyi planlayan biri için çok faydalı oldu 🙂 Ben de Couchsurfing kullanmayı düşünüyorum Fas’ta. Kaldığınız hostları beniml paylaşırsanız çok memnun olurum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles