Eşsiz Güzellikte Mykonos

Mykonos Gezi Rehberi

Mykonos adası Yunanistan’ın en ünlü turizm cennetlerinden biridir. Mykonos en çok gece hayatı, plajları ve küçük, dar ama eşsiz güzellikteki sokaklarıyla ünlüdür.

Mykonos’un nüfusu on bin civarındadır ancak turizmin tavan yaptığı yaz aylarında bu sayı kat kat artmaktadır. Mykonos en çok gece hayatı, plajları ve küçük, dar ama eşsiz güzellikteki sokaklarıyla ünlüdür. Mykonos adasında evlerin konumlandırılması ve sokak düzeni biraz farklıdır. Sokaklar dardır ve evler birbiriyle iç içe inşa edilmiştir. Bu dolambaçlı sokakların düzeni 2 sebeple açıklanır. Bunlardan biri adanın eski çağlarda korsan gemilerince basılması ve insanların dolambaçlı sokaklarda daha kolay saklanma fırsatı bulmasıdır. İkinci sebep ise sert Ege rüzgârlarından korunmaktır. Denizden esen rüzgârlar iç içe düzensiz bir şekilde inşa edilmiş evlerin duvarlarına çarparak şiddetini kaybeder.

Mykonos Plajları

Mykonos’un en popüler plajları arasında Paradise Beach ve Elia Beach yer alır. Bu plajlar denizi, güneşi ve kumuyla dünyaca tanınır. Plajlarda yüksek sesli müzik partileri veren sahil kulüplerine rastlamak kaçınılmaz ancak daha sakin bir tatil geçirmek isteyenler için de plajın kuytu köşeleri mevcut. Mykonos ziyaretçileri genelde yoğun gece hayatı sebebiyle güne geç başlıyor. Bu sebeple Mykonos plajları saat 3’ten sonra canlanıyor. Plaj seçimi yaparken ulaşım saatlerine özellikle dikkat etmek gerek çünkü Mikonos merkezinden kalkan otobüsler ile plajlara ulaşım sağlanıyor ve bu otobüsler belli saatler dâhilinde hizmet vermekte.

Little Venice ve Ano Mera

Mikonos’ta ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de Little Venice. Little Venice, Küçük Venedik anlamına gelmektedir. Adanın bu bölgesinde denize sıfır bir şekilde konumlandırılmış, duvarlarını dalgaların yaladığı küçük cafe ve balıkçılar bulunmaktadır. Burası misafirlerine günbatımı eşliğinde eşsiz bir deniz manzarası sunar. Yel değirmenleri ise Mikonos’un simgesi konumundadır. Fotoğraf çekmek için ve ada manzarasını seyretmek için yel değirmenleri görülmeye değerdir.

Ano Mera Köyü Yunan geleneklerini ve geçmiş dönem yaşam tarzını öğrenmek isteyen ziyaretçilerin uğraması gereken mekânlar arasındadır. Bu bölgede bulunan Panagia Tourliani Manastırı adanın en eski yapılarından olmakla birlikte turistlerin uğrak mekânlarındandır.

Mykonos Gezi Rehberi

Mykonos ve Antik Yunan

Tarih ve sanat meraklıları için Mykonos Folklor Müzesi Yunan gelenekleri hakkında bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin varış noktalarındandır. Ege Deniz Müzesi’nde ise denizcilik ile alakalı birçok eser görmek mümkün. Mykonos Arkeoloji Müzesi de ziyaretçilere Yunan tarihinin kapılarını açmakla birlikte eski çağlarda kutsal olduğuna inanılan ve şimdilerde arkeolojik kazıların halen devam ettiği Delos Adası’ndan çıkarılan arkeolojik eserleri sergilemektedir.

Mykonosta Ne Yemeli?

Yunan ve Türk kültürlerinin birçok etkileşim sürecinden geçmiş olmaları yemek konusunda özellikle Türklere büyük bir avantaj sağlıyor. Türk yemeklerinin birçoğunu Mykonos cafe ve restoranlarında tatmak mümkün. Uygun fiyatlı yemek seçenekleri mevcutken gayet pahalı ve lüks restoranlar da Mykonos’un vazgeçilmez mekânları arasında yer alıyor.

Mykonos’ta Alışveriş

Eski çağlarda ev olarak kullanılan Mykonos’un küçük sokaklarına açılan mekânlar günümüzde birçok hediyelik eşya dükkânına ve lüks markaların mağazalarına dönüşmüş durumda. Turistlerin en çok tercih ettiği Mykonos temalı, deniz kabuklarıyla bezenmiş süs eşyaları bu dükkânlarda kolaylıkla bulunabilir. Etnik detayların hâkim olduğu takılar da yine en çok tüketilen ürünler arasında. Mykonos temalı ürünlerin en çok satıldığı yer ise Matogianni Sokağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles