Bozcaada Yerel Tatlar Festivali

Sonbaharın resmi olarak gelmesiyle birlikte sonbahara özel etkinlikler, festivaller sıraya girdi. Yurt içinde ve yurt dışında birbirinden özel ve güzel birçok etkinlik bulunuyor. Önümüzdeki etkinliklerden biri ise doğası ile insana huzur veren Bozcaada’da düzenlenecek.

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali 2018

Çanakkale boğazının girişinde yer alan Bozcaada stratejik bir öneme sahip olmanın yanı sıra mavinin ve yeşilin birleştiği doğal yapısı ile birlikte ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan festival artık gelenekselleşmiş. Bu festival Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD) tarafından organize ediliyor. 9 yıl önce bölgenin tanıtımı ve değerinin ön plana çıkarılması amacıyla düzenlenen festival bugün ziyaretçi akınına uğruyor. Bozcaada Yerel Tatlar Festivali’nin bu yılki tarihi için 21-23 Eylül 2018 tarihleri belirlenmiş. Tahmin edeceğiniz üzere hafta sonu cuma-cumartesi-pazar gününe denk geliyor. Buda tatlı bir haftasonu sonbahar kaçamağı için harika bir fırsat demek 🙂

Festival detaylarına değinmek gerekirse Bozcaada Yerel Tatlar Festivali adından da anlayacağımız üzere Bozcaada’ya has lezzetlerin tadıldığı, yöresel yemeklerin ve içeceklerin ön plana çıktığı bir festival. Eşsiz lezzetler ile birlikte Bozcaada’nın harika manzarası ve havasının keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Yazın o kalabalığı gitti ( malum okullar açıldı 🙂 ). Bozcaada’da şuan huzur ve  hafif serin sonbahar havası hakim…

Bu demek değil ki sadece yemek, doğa, yürüyüş vs. Festival boyunca birçokeğlence ve müzik programı da olacak. Yemekler hakkında ufak bir ipucu vermek gerekirse sahan mantı, tavşan yahni, ada usulü etli sarma, cevizli ada baklavası, mafi, lokma tatlısı bunlardan bazıları… Bozcaada’nın ünlü üzümlerinden yapılan şarap ve zeytinyağlarından tatmayı hatta evinize dönerken yanınızda getirmeyi de unutmayın derim. Oralara kadar gitmişken enfes damla sakızlı kurabiye ve damla sakızlı diğer ürünleri tatmayı atlamayın sakın.

Bozcaada’ya Giderken…

Bu arada Bozcaada Çanakkale Boğazındaki coğrafi konumundan dolayı ani hava değişikliklerine ve özellikle rüzgarlı havalara oldukça müsait bir bölge. Bu nedenle yanınızda sonbahar havasını da göz önünde bulundurarak uygun kıyafetler getirmek önemli.

Katılımcılar için bir diğer önemli nokta ise konaklama. Bölge de birçok konaklama tesisi, otel var ancak özellikle katılımın yoğun olabilme ihtimaline karşı yola çıkmadan konaklayacağınız yeri belirlemenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles