Borçka Görülmeye Değer <3

Borçka ilçesi Artvin iline bağlıdır. Borçka dağların ve ormanların ağırlıkta olduğu birçok doğal güzelliği barındıran küçük bir yerleşim merkezidir. İlçenin geneline tarihi ahşap evler hâkimdir. Burada az bir miktar çay ve fındık üretimi yapılır ancak arazisi tarıma pek elverişli değildir ancak turizm açısından Türkiye için büyük önem taşımaktadır…

Borçka/Artvin

Borçka’da Nereye Gitmeli?

Borçka’nın en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri Macahel’dir. Macahel’in resmi adı Camili olarak geçer ve köy doğayla iç içe bir tatil hayali kuran insanların uğrak yeridir. Macahel’in bir diğer özelliği ise doğal sınıra sahip olmasıdır. Karçal Dağları bu doğal sınırı oluşturur. Dağlarda yüksek canlı çeşitliliğine sahip ormanlar bulunur. Yaylar ve buzul gölleri de Macahel’in en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Bu sebeple ülkemizde dağ turizminin önemli mekânlarından biri haline gelmiştir. Kontrollü avcılığı ile ün kazanmış Borçka, av turizmin gelişmesine de yardımcı olur.

Borçka/Karagöl

Borçka’nın Gölleri: Karagöl ve Yıldız Gölü

Karagöl Borçka’nın görülmeye değer doğal güzellikleri arasında yer alır. Alabalığın ağırlıkta olduğu Karagöl çam ormanları ve dağların arasında kalmıştır. Karagöl üzerinde sakin ve huzurlu bir atmosfer eşliğinde sandal gezintileri düzenlenir. Yıldız Gölü de bu bölgedeki ünlü göllerden bir diğeridir. Karçal Dağı eteğinde bulunur ve Borçka’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Borçka ve Muratlı barajları da Borçka ilçesinde bulunmaktadır.

Yıldız Gölü

Borçka’da Ekoturizm

Gorgit Yaylası hem çevre hem de turizm açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun sebebi Gorgit Yaylasının eşsiz ve el değmemiş bir habitat olmasıdır. Ülkemizin tek biyosfer rezervi unvanını taşımaktadır ve tüm dünya genelindeki biyosfer rezervlerinin sayısı 22’dir. Bunlardan birinin ülkemizde yer alması ekolojik turizmin gelişmesi açısından büyük bir role sahiptir.

Macarel/Borçka

Borçka’nın Ahşap Dokulu Mimarisi

İlçede en çok rastlanan mimari yapılar ahşap ve tarihi evlerdir. Bu evlerin doğaya uygun dokusu ve yıllar önceye dayanan tarihi içinde barındırmaları ilçeye ayağı düşenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bölgedeki pansiyonlar da aynı mimariye sahip küçük ve rahat işletmelerdir. Düzköy ve Muratlı Camileri bölgenin dikkat çeken yapılarındandır. Bu camiler de ahşap mimari ürünüdür. Borçak’yı ziyaret edeceklere camileri de gezmeleri ısrarla tavsiye edilmektedir.

Borçka’da Ne Yemeli?

Borçka yöresinde halk hayvancılık, balıkçılık ve avcılık ile hayatını sürdürür. Bu sebeple lezzetli balıkların ziyaretçilere sunulduğu birçok tesis mevcuttur. Örneğin Karagöl’e özgü balıklardan olan kırmızı benekli alabalık mutlaka tadılması gereken yiyecekler arasındadır. Bölgedeki konaklama tesislerinde ev yemeklerini ve özellikle birçok çeşidi bulunan gözlemeyi tatmak ziyaretçilerin vazgeçilmezleri arasındadır. Karakovan balı da Borçka’nın simgelerindendir. Bu balın en belirgin özelliği petek ilavesiz üretilmesidir. Balın peteği de arı tarafından üretildiği için yenebilir durumdadır. Balın üretiminde hiçbir insani müdahalede bulunulmaz. %100 doğal olan karakovan balı birçok ziyaretçiyi Borçka’ya çeker.

2 thoughts on “Borçka Görülmeye Değer <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles