Bodrum Nam-ı diyar Halikarnassos…

bodrum

Ege’nin incilerinden Bodrum malum tatil denilince ilk akla gelen yerlerden. Beyaz evleri, masmavi denizi, tarihi dokusu ile Bodrum tam bir cennet. Son dönemde çok kalabalık ve pahalı olması ile gündemde olsa da popüleritesinden bir şey kaybetmiyor.

Bende bir Bodrum aşığı olarak buranın güzelliklerinden biraz bahsetmek istedim.

Ege’nin ve tüm Türkiye’nin en popüler turizm merkezlerinden biri olarak dünyaca nam salmış Bodrum Muğla ilimizin en büyük ve en güzel ilçelerinden biri. Antik çağlardan bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve antik çağlarda adı Halikarnassos (Halikarnas) olarak anılan Bodrum’un tarihi çok zengin ve etkileyicidir. Ege’nin incisi, bembeyaz evleri, plajları, masmavi denizi, doğası, tarihi eserleri ve eğlence mekanları ile unutamayacağınız yaz ayları için size her şeyi sunan bir yer. Henüz Bodrum’a hiç gitmemiş olanlar için bu mini Bodrum gezi rehberi ile mümkün olduğunca anlatmaya çalışacağım.

Bodrum’da Deniz ve Plaj

Bodrum’da deniz ve plajlardan bahsetmek gerekirse Günbatımı ve Bitez Plajları deniz severler için ideal yerlerdir… Yaz tatili için akın eden binlerce yerli ve yabancı turist Bodrum’un meşhur koylarını da ziyaret etmeden dönmezler. Bu koylar arasındaki en iyi örnekler Bardakçı Koyu, Bağla Koyu ve Aspat Koyu’dur.

Bodrum Kalesi

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum, tarihi dokusu ve turistik değeri ile gezilip görülecek yerler bakımından oldukça zengin bir bölgeldir. Yüzölçümü olarak küçük bir ilçe olsada gerek Bodrum içerisinde gerekse çevre ilçelere giderek gezebileceğiniz yerler bulunuyor.

Bodrum’da gezilecek yerler için çok uzun bir liste çıkartabiliriz. Fakat bu yazıda başlıca görülmesi gereken yerlerden bahsedeceğim.

Bodrum Kalesi

Bodrum ile bütünleşmiş Bodrum Kalesi’nden başlayabiliriz. Rodos Şövalyeleri’nin 1402 yılından yaptırdığı ve günümüze kadar gelen bu tarihi miras görülmeye değer yerlerden biridir.

Halikarnas Mozolesi ve Antik Tiyatro

Bodrum’da görülecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bir başka noktadır. Mozole her yıl yerli ve yabancı turistlerin Bodrum’da akın ettiği yerlerin başında gelir. Yapılış tarihi net olarak bilinmeyen Antik Tiyatro’da bir başka tarihi miraslardan biri olma özelliğini taşımaktadır.

Bodrum Lezzetleri

Bodrum’a kadar gelmişken Ege’nin harika lezzetlerini tatmadan dönmek tabiki olmaz.

Peki, Bodrum lezzetleri nelerdir? Çökertme Kebabı, Kabak Çiçeği Dolması, Hardal Otu Salatası, Deniz Ürünleri, Zeytinyağlılar… Özellikle Zeytinyağlılar Bodrum’un vazgeçilmez tatlarını oluşturmaktadır ve Bodrum’da en çok tüketilen yiyeceklerin başına deniz ürünleri gelmektedir. Ege’ye özel olan Kabak Çiçeği Dolmasını denemenizi tavsiye ederim.

Bodrum’da Alışveriş ve Hediyelik

Buralara kadar gelmişken hatıra bişeyler alayım dersenizde hemen hemen tüm turistik beldelerde göreceğiniz kadar çok hediyelik eşya imkanı bulunuyor.

Bodrum’da Konaklama

Bodrum’da konaklama imkanı ise oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Her bütçeye ve zevke uygun oteller ile donatılmış harika bir tatil için her şey mevcuttur. 5 yıldızlı delux otellerden butik otellere ve pansiyonlara birçok seçenek Bodrum’da sizi bekliyor. İster bütçenize göre ister kapasite bakımından tercihinizi yapabilirsiniz. Malum son dönemde birçoğumuz tatil yaptığımız, konakladığımız yerin sakin, huzurlu ve daha az insan olan ortamlar olmasını istiyoruz.

Bodrumda konaklama seçeneklerinden bahsetmişken, bu ihtiyacınızı kendi imkanlarınız ile karşılamak isterseniz Çadır kampı yada karavan kampı yapabileceğiniz alanlarda bu ilçede mevcut. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles