Bodrum Gezi Rehberi

Ancak ben ilkbahar yada sonbahar dönemlerinde daha çok seviyorum Bodrum’u. İlkbahar mevsiminde henüz sezon açılmadan hafif ısınmaya başlayan -ki Bodrum konum itibari ile (Akdeniz iklimi) diğer bölgelere göre daha erken ısınıyor- havalar ile birlikte Borum’un tadını çıkarabilirsiniz. Çünkü Bodrum sadece deniz ve plajdan ibaret bir ilçe değil bence. Kültürel olarak oldukça zengin, tarihi Antik çağlara uzanan bir ilçe… Sonbahar ise yazın o yoğun turist akınının artık Bodrum sokaklarını boşalttığı, sakinlik ve huzurun hakim olduğu mevsim. Bu mevsimde de ilk baharda olduğu gibi küçük bir kültür turu düzenleyebilirsiniz Bodrum’a. Bence yaz tatili dışında Bodrum’a gidecekseniz Mart, Nisan ayları tam zamanı…

Kültür ve Tarih Kenti Bodrum

Bodrum sahip olduğu doğal güzellikler ve iklimi nedeni ile tarihinde de farklı medeniyetlerin ilgi odağı olmayı başarmış bir bölge. Aslında dünyaca ünlü bir tatil beldesi olmasının nedenlerinden biri de bu. Antik çağlarda, “Halikarnassos” ismi ile anılıyor bu doğa harikası bölge. Antik dönemde kendisine atfedilen bu ismin yansımalarını günümüzde hala Bodrum içerisinde görmeniz mümkün. Bodrum isminin kökenine baktığınızda ise yine ilçenin kültürel zenginliğini ortaya çıkaran bir gerçeklik ile karşılaşıyoruz. Bodrum’un sembolü haline gelmiş olan Bodrum Kalesi ilçenin en önemli eserlerinden biri olmak ile birlikte aynı zamanda isminin de kökenini oluşturuyor. Kale yurt dışında St.Peter kalesi olarak biliniyor. Bunun anlamı şu ki, bu şehir geçmişte Hristiyanlığın büyük lideri Aziz Petrus’a adanmış. Bunun neticesinde ise “Petrium” olarak anılan şehir, Podrum ve daha sonra da Bodrum olarak anılmaya başlanmış.

Bodrum’da Nereleri Görmeliyim?

Bodrum sahip olduğu doğal ve kültürel güzellikler ile yalnızca yurt içerisinde değil, yurt dışında da ünlü bir turizm beldesi. Ziyaretçi istatistiklerine bakıldığında bu saklı cenneti en çok İngiliz ve Hollandalı turistlerin ziyaret ettiği ortaya çıkıyor. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen “Mausoleum Halikarnassos” (Halikarnas Mozolesi) bu ilçe sınırları içerisinde olduğundan ziyaretçilerin ilçeye olan ilgisi daha da artıyor. Bodrum’un kendi içerisinde her biri görülmeye değer beldeleri arasında, “Bitez, Göltürkbükü, Gümüşlük, Gündoğan, Konacık, Mumcular, Ortakent, Yahşi, Turgutreis, Yalı, Yalıkavak” yer alıyor. Eğer geziniz sırasında huzurlu bir yolculuk ile birlikte doğa ile bütünleşmek istiyorsanız, “Bahçeyakası, Çamlık, Çömlekçi, Dağbelen, Derebey, Gökpınar, Gürece, Güvercinlik, İslamhaneleri, Kemer, kumköy, Mazıköy, Peksimet, Pınarlıbelen, Tepecik, Sazköy, Yakaköy, Yeniköy” gibi Bodrum köylerine kısa yolculuklara çıkabilirsiniz.

Bodrum’da gezilecek yerler denildiğinde ise ilk akla gelen rotalardan bir tanesi yine Bodrum Kalesi oluyor. Kale geçmişin izlerini günümüze taşıyan eşsiz bir mimari yapı olmasının yanında dünyaca ünlü bir su altı müzesi olarak da kullanılıyor. Seyahatimizin belirli bir kısmını ayırarak kaleyi ziyaret ettiğinizde ilçeyi kuş bakışı olarak aklınızdan uzun süre çıkmayacak manzaralar eşliğinde izleyebilirsiniz. Bodrum Kalesini ziyaret etmek için bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. Kaleyi ziyaret etmişken birçok farklı bölmesi olduğunu unutmadan tüm bölmelerine zaman ayırmaya özen göstermenizi tavsiye ederim.

Bodrum’da gidebileceğiniz noktalardan bir diğeri ise Zeki Müren Müzesi. Türk Sanat tarihinin bu değerli isminin dinleyicilerine bırakmış olduğu ev görülmeye değer.

Bodrum’a Konaklama ve Ulaşım

Özellikle yaz döneminde nüfusunu katlayan bir turizm beldesi olan Bodrum’da konaklama ve ulaşım imkanları gelişmiştir. Ülkenin hemen hemen her noktasından almış olduğunuz bir Muğla, Bodrum otobüs bileti ile ilçeye kara yolu aracılığı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Muğla Havalimanına alacağınız bir Muğla uçak bileti ile kara yolundan çok daha hızlı şekilde Bodrum’a ulaşım sağlamanız mümkün. Ben yinede Bodrum’a gitmek için yaz mevsimini beklemeyin derim…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles