Bir Ortaçağ Masalı: Cesky Krumlov

Şirin küçük yapıları, bozulmamış doğası ve Vltava Nehrinin büyüleyici atmosferi ile Cesky Krumlov, gezilmeye ve keşfedilmeye değer bir yer.

Cesky Krumlov’da Gezilecek Yerler

Küçük bir kasaba olması nedeni ile diğer Avrupa kentlerine nazaran Cesky Krumlov’da gezilecek yerler oldukça az. Ancak şehrin bir başına sokaklarında yürümek bile tarihi ve sanatsal bir yolculuk yapmaya benziyor. Tarihi binalar hiç bozulmamış dokusu, minik dükkânları Arnavut kaldırım yolları ile Cesky Krumlov küçük bir masalı ziyaretçilerine yaşatıyor. Bu kasabaya yapacağınız bir yolculuk Avrupa’nın tarihine yapılan bir yolculuk olacak.

Cesky Krumlov kalesi

Cesky Krumlov’da görülmesi gereken yerler içinde ilk olarak kasabanın önde gelen ailelerinden birinin tarih boyunca ikamet ettiği, günümüzde ise müzeye dönüştürülen Cesky Krumlov kalesi. Kale Ekim ve Nisan aylarında ziyaretçilere açılıyor. Bunun dışında kalan zamanlarda ise yalnızca etrafı ve bahçesi gezilebiliyor. Bahçesinde her mevsimde ayrı bir renk cümbüşü yaşanan kalenin peyzaj düzeni ve dış görünümü de iç dekorasyonu kadar etkileyici.

Kalenin ardından gezilmesi gereken bir diğer nokta ise UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Cesky Krumlov Tarihi Merkezi. 1300’lü yıllardan bu yana hiç bozulmadan dokusu korunan kasaba merkezi Cesky Krumlov gezi rehberinin en büyüleyici duraklarından birini oluşturuyor. Kasabanın dört bir yanına hâkim olan doğal ve tarihi esintiler gelenleri kendine hayran bırakacak cinsten.

Cesky Krumlov’da görülecek yerlerden bir diğeri ise Vltava nehri kıyısı. Her mevsimde kendine has renkleri ile bambaşka güzelliklerin gözlemlenebildiği bu doğal şöleni görmeden tatil bitmiş sayılmaz.

Cesky Krumlov’da Ne Yenir?

Kasaba meydanın da yer alan birbirinden güzel restoranlarda her türlü damak tadına uygun yiyecekleri bulabilirsiniz. Balık çorbası, fırında ördek ve meşhur Çek birasının tadına oldukça uygun fiyatlara burada bakmanız mümkün. Dilerseniz şehir meydanındaki birçok restoranın muhteşem manzaraları eşliğinde Cesky Krumlov lezzetlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle Vltava Nehrine bakan verandalarda yediklerinizin tadına doyamayacak bu muhteşem yerden bir türlü ayrılmak istemeyeceksiniz.

Cesky Krumlov’da Konaklama

Cesky Krumlov’da konaklama genel olarak küçük şirin pansiyonlar aracılığı ile sağlanıyor. Birçok turist kasabaya günübirlik gelmeyi tercih ediyor olsa da merkezdeki pansiyonlarda oldukça uygun fiyatlara konaklamak da mümkün. Prag, Viyana, Salzburg ve Münih gibi önemli merkezlere yakın olması nedeni ile Cesky Krumlov, genellikle gündüzleri daha çok turist almakta.

Cesky Krumlov’da Alışveriş

Cesky Krumlov’da alışveriş ise kasaba merkezinde yer alan küçük dükkânlardan ve hediyelik eşyacılardan yapılabilir. Bu şirin kasabanın en şirin hatıralarını Ortaçağdan kalma sokaklarını arşınlarken seçebilirsiniz. Ayaklarınızın sizi götürdüğü yere gitmeli ve Cesky Krumlov’daki sıcak ve büyüleyici havayı mutlaka solumalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles