Bilinmeyen Topraklara Yolculuk: Siem Reap

Siem Reap, Kamboçya’nın en önemli kentlerinden biri. Peki bizleri neden ilgilendiriyor? Bilirsiniz yurt içinde ya da yurt dışarısında tatil yapmak isteyenler için her zaman kalıplaşmış belli başlı bazı seçenekler vardır. Örneğin herkes bir kez olsun Paris’e gitmek ister… Ancak bana soracak olursanız iyi bir gezgin bilinmeyen hikayelerin peşinden koşmalıdır. Bu nedenle biz de Siem Reap hakkında bilgilendirme yapmayı uygun bulduk.

Siem Reap

Kamboçya’nın bu güzel şehri aslında dünya genelinde özellikle son yıllarda topladığı ziyaretçi sayısı ile ilgi çekiyor. Şehrin ismi Thai Krallığı ile yapılan savaşta Khmerler tarafından ele geçirilmesinin üzerine “Siyam yenildi” anlamına gelen cümleden almaktadır. Siem Reap dünya genelinden bir çok turisti ağırlıyor bunun en önemli nedenlerinden biri ise hiç şüphesiz, Angkor Tapınakları. Bu demek değil turistlerin ilgisini çeken yalnızca bu tapınaklar, elbette ki öyle bir durum yok. Ancak şehirde gezintiye çıkıp tapınakların çevresindeki kalabalığı gördüğünüzde sanki birisi binlerce yıl önce bu tapınakları turistler için inşa etmiş hissine kapılıyorsunuz. Öyle ki, yerel halkın nüfusu yaklaşık iki yüz bin olmasına karşın özellikle yılın belirli döneminde başlayan turist akını ile birlikte şehir oldukça kalabalık görülüyor. Elbette her ne kadar Kamboçya’nın büyük şehirlerinden biri de olsa Siem Reap yüzölçümü olarak küçük bir şehir sayılır. Şehir ziyaretiniz sırasında farklı amaçlara yönelik gezmeniz gereken başlıca bölgeler, “Sivutha Caddesi, Eski Pazar, Wat Bo, Pser Leu” bölgeleridir. Bu alanlarda alışverişten konaklamaya kadar seyahatiniz için gerekenleri karşılayabileceğiniz çeşitli ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.

Angkor Wat

Siem Reap’de Gezilecek Yerler

Tapınakları ile tüm dünyanı dikkatini çekmeyi başaran Siem Reap’da gezilmesi gereken yerleri sizin için kısaca özetleyelim. Listemize başlamadan önce bu şehri gezmek için tatilinizi biraz uzun tutmakta fayda olduğunu söylemek gerek. Özellikle kültürüne ait tarihi alanların gazilmesi için oldukça süreye ihtiyacınız oluyor.

Angkor Arkeolojik Parkı: 150 yıl önce Fransız bir doğa bilimci tarafından bulunan Angkor Asya’nın en büyük antik kentlerinden biri. Çok uzun yıllar boyunca başkent olarak kullanıldıktan sonra İmpatorluğun çökmesi ile birlikte şehirde gizemli ormanlar içerisinde kaybolmuş. Daha sonrasında 1992 yılın UNESCO dünya mirası listesine alınmış. Burayı tüm detayları ile gezmek için belki de üç güne ihtiyacınız var o denli büyük bir tarihi yapılar silsilesi. İçerisinde yeşil ormanlarla kaynaşmış tapınaklar, kanallar, kapılar, heykeller ve çok daha fazlası var. Önceleri pek fazla bilinmiyor olsa da son yıllarda bilgi teknolojilerinin yükselmesi ile birlikte günden güne daha popüler hale gelmiş durumda. Bu alanın toplamda 400 km karelik bir alana yayıldığını söylemek gerek. İçerisinde yer alan tapınakları bile gezmek gerçekten bir hayli zaman alıyor. Ancak gerçekten dolu dolu bir tatil geçirdiğinizi de söylemek gerek.

Angkor Wat ve Angkor Thom Tapınakları :

Angkor Wat: Kültürel dil içerisinde şehir tapınağı anlamına geliyor ve tüm dünyadaki en etkileyici yapılardan bir tanesi kesinlikle. Bu devasa tapınağın işlemelerini ve oymalarını incelemek bile başlı başına bir sanat tarihi konusu olabilir. Bu alanda yer alan en büyük tapınak burası.

Angkor Thom: Küçük tapınaklardan oluşan bir complex. Ancak bütününü ele aldığınızda gezmesi bir hayli zaman alan devasa bir alan. İçerisinde yer alan tapınaklardan bazıları şehrin farklı dönemlerinde inşa edilmiş ve bu nedenle ufak tefek farklılıkları olan yapılardan oluştuğunu görebiliyorsunuz. Bu bölge içerisinde yer alan Ta Prohm Tapınağı ise bence kesinlikle ama kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Doğa ile bütünleşmiş şekilde karşınıza çıkan bu tapınak ünlü Tomb Raider filminin de çekilmiş olduğu yer. Ayrıca kısa bir zaman ayırarak bölgenin doğusunda yer alan, “Ta Keo, Banteay Kdei, Prasat Kravan” gibi yerleri kapsayan alanı gezmenizi de tavsiye ederiz. Ayrıca bunlar bana yetmez çok daha fazla mistik anıtı bir arada görmek istiyorum diyenler için bölgenin kuzeyinden doğusuna doğru uzanan, “Preah Khan, Neak Pean, Ta Som, Pre Rup” gibi tapınaklar yer alıyor.

Arkeolojik Parkın Dış Bölgeleri: Bu bölge aslında eski şehir merkezinde uzak bir konumda bulunuyor. Ancak buraya kadar gelmişken görmeden geri dönmülmeyecek kadar güzel yapılar içeriyor. Arkeolojik Parkın dış bölümünde özellikle görmeniz gereken tapınaklar ise, “Banteay Srei, Ben Mealea, Phnom Krom, Koh Ker, Phnom Bakheng, ” şeklinde sıralanabilir. Her birisinde muazzsam kareler yakalama şansınız olduğunu hatırlarat anı yakalamak için kayıt cihazlarınızı yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz.

Yeterince uzun bir tatil fırsatı yakalayıp tapınaklar dışında da yerleri gezmek isterseniz Siem Reap içerisinde, “Mayın Müzesi, Phare Ponleu Selpak Sirki, Tonle Sap Gölü ve Yüzen Köyler, Angkor Ulusal Müzesi” gibi yerleri gezebilirsiniz.

Mistik havası ile sizleri büyüleyecek olan Siem Reap’a en kısa sürede bir seyahat düzenlemek için yolculuğunuza NeredenNereye.com üzerinden en uygun uçak biletlerini satın alarak başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles