Bernina Ekspresi ile İsviçre’den İtalya’ya Yolculuk

Bernina Ekspresi kuzeyde İsviçre’nin Chur şehrinden başlayıp güneyde İtalya’da Tirano’da sonlanan bir tren yolculuğudur. Yolculuk Chur’dan başlamasına rağmen Davos ve St. Moritz’den de trene binmek mümkündür. Yolculuk panaromik bir trende geçer ve yolculara manzarayı büyük pencerelerden seyretme imkânı tanır. Pencerelerin yolcu koltuklarının oturma yerlerinden tavanın ortasına kadar uzanması camdan bir trende yolculuk ettiğiniz hissini uyandırmaktadır.

 

Genel Hatlarıyla Bernina Ekspres

Tren 45 km hızla gidiyor ve tüm yolculuk toplamda 4 saat sürüyor. Rotanın en yüksek noktası Ospizio Bernina ve buranın deniz seviyesinden 2253 metre yüksekte bulunuyor. Bilet fiyatları ise kişi başı 62 İsviçre frangı, bu da 190 Türk lirası ediyor. Bu fiyat Swiss Pass’a sahip yolcular için geçerli. Swiss Pass’ı olmayan yolcular için fiyat ikiye katlanıyor.

 

Bernina Ekspresi Başlangıç Noktası

Özellikle panaromik trenle yolculuk yapacaklara Chur’dan binmeleri tavsiye edilir. Chur’dan kalkan trenin ön kısmındaki yolcular bir noktada trenden ayrılırlar ve aktarma yapmadan Berina Ekspresi’nde yolculuk etmek isteyenler trenin arka tarafı için rezervasyon yaptırmalı. Bu hem aynı trende seyahat etmeyi hem de panaromik manzara avantajını sağlıyor. Bu sebeple Chur’dan trene binmek için birçok turist bu şehre bir gece önceden geliyor çünkü tren sabah 9’da Chur’dan ayrılmakta. Chur küçük, sakin ve çok eski bir İsviçre şehri olmakla birlikte turistik açıdan çok gelişmemiştir. Bir gece Chur’da konaklayan yolcular için sabah İsviçre-İtalya arası yolculuk başlıyor.

Bernina Ekpresi’nde Yolculuk

Yol boyunca karlı dağlar, küçük kasabalar, ormanlık yeşillik alanlar, kıvrımlı köprüler ve birçok tünel yolculara eşsiz manzaralar sunuyor. Özellikle tünel ve köprüler en estetik yapılar arasında yer alır. Köprülerde tren kimi zaman öyle bir hal alır ki başı ve sonu neredeyse bir noktada birleşecek gibidir.

Yeşilden Beyaza, Beyazdan Yeşile

Yolculuk sırasında başta karşılaşılan yeşil alanlar bir süre sonra yerini bembeyaz bir manzaraya bırakır. Göller, kayak alanları bu sırada yolculara eşlik etmeye başlar. Rotanın en yüksek noktasına Ospizio Bernina’ya ulaşıldığında düşüş başlar. Bir süre sonra da beyazlar yerini tekrar yeşillere bırakır. İtalya yeşil manzaralarla misafirlerini karşılar. Rotanın en alçak noktası ve son noktası olan Tirano ise denizden 429 metre yükseklikte yer alır. Bu noktada yolcular trenden iniyor ve onlara Tirano’yu gezmek için ve yemek yemleri için 2 saatlik bir süre veriliyor. Bu süreden sonra ise tekrar rezervasyon yaptırılarak Chur’a dönmek üzere yola çıkılıyor.

Tirano

Tirano İtalya’nın küçük bir kasabası ve nüfusu 10 bin civarında. Burada İtalya mutfağından lezzetler tatmak mümkün. Turistlerin birçoğu trenden indikten sonra geri dönmeyi değil yine panaromik otobüsle Lugano’ya gidecekleri bir yolculuğu tercih ediyor. Otobüsün Como Gölü etrafından dolaşması yolculara yine eşsiz manzaralar sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles