Bali Gezi Rehberi

Endonezya Güneydoğu Asya ve Okyanusya’da yer alan bir ülke. Bali ise Endonezya’nın binlerce adasından sadece biridir.

Başkenti Denpasar’dır ve ada nüfusu 4 milyon civarındadır. Nüfusun %95’e yakın bir kısmını Hindular oluşturur. Hinduizm’in etkilerini Bali sokaklarında fazlaca görmek mümkün. Bali Endonezya’nın turizm açısından en popüler adası olmakla birlikte her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Bali’de Gezilecek Yerler?

Kuta Bali’nin otellerin, restoranların ve alışveriş olanaklarının bulunduğu merkezi bir yerleşkedir. Burada cafe, bar gibi iyi vakit geçirebilecek birçok mekân mevcuttur. Bali’de gece hayatının en yoğun yaşandığı ve en kalabalık bölgelerinden biridir. Kuta plajı da gidilmesi gereken yerler arasındadır. Seminyak ise daha sakin bir bölgedir. Seminyak plajı da turistlerin uğrak yeridir. Bu iki bölge daha kalabalık bir tatil arzulayanlar için birebirdir. Seminyak W buranın en çok tercih edilen otellerindendir. Photo Head ise gece hayatıyla ünlü Seminyak’ın en popüler kulüplerinden biridir.

Ubud ve Nusa Dua’da Saklı Cennet

Ubud bölgesi Kuta ve Seminyak’ın aksine merkezden uzaktır ve doğal güzellikleriyle, ormanları, bitki ve hayvan türleri ile daha sakin ve doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Nusa Dua ise Ubud gibi sakin ve doğal güzelliklerin ağırlıkta olduğu bir gezi imkânı sunar. Burası ünlü sörf sahilleri ile sörfçülerin sıklıkla tercih ettiği mekânlar arasında yer alır.

Bali’nin Doğal Güzellikleri

Padang Padang plajı doğal ve oldukça büyük kayalıklarıyla en dikkat çekici plajlardan biridir. Suluban plajı da benzer özellikler taşır. Jatiluwih Pirinç Terasları ise hala geleneksel anlamda pirinç yetiştiriciliğin sürdüğü yerlerdendir. Koruma altındaki bu bölge doğal dokusu ve ihtişamı ile turistleri Bali’ye çekmektedir. Git Git Şelalesi ağaçlarla çevrelenmiş Bali’nin en güzel mekânlarından biridir. Bu şelalenin oluşturduğu göl de ziyaretçilere açıktır. Batur Volkanik Dağı ve Batur Gölü doğayla iç içe bir gezi planlayan gezginlerin varış noktalarından biri olmalıdır. Bu bölgede trekking aktiviteleri ve tırmanış denemeleri sıklıkla düzenlenir.

Bali Tapınakları

Bali, dini altyapının her yerde kendini hissettirdiği mekânlar arasındadır. Bu sebeple tapınakların turizmdeki yeri büyüktür zira hepsi birer mimari harikasıdır. Maymun ormanlarındaki Uluwatu Tapınağı en çok ziyaretçi çekenlerden biridir. Göl kıyısında bulunan Pura Ulun Danu Tapınağı ise turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Bunlar dışında Bali göl kenarında, ormanın içinde yer alan birçok tapınağa ev sahipliği yapar.

Bali’de Ne Yemeli?

Deniz ürünlerini tercih eden ziyaretçilerin vazgeçilmez mekânlarından biri Jimbaran sahilidir. Bu bölge bir balıkçı köyüdür ve ziyaretçiler için hazırlanmış masalar denizin hemen kenarında sahil boyunca uzanır. Muazzam bir manzara eşliğinde özellikle akşam ışıkları yandığında turistlere unutulmaz anlar yaşatır. Kilosu yaklaşık olarak 1200 dolar değerindeki Kopi Luwak Bali’de üretilmektedir ve ziyaretçilerin deneyebileceği lezzetler arasında yer alır. Merkezdeki Kuta yiyecek anlamında daha fazla çeşitliliğe sahiptir ve alışveriş açısından da dönüş yolundaki turistlerin uğrak yeridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles