Atina

Atina, bir medeniyet başkenti… Eski Yunan uygarlığından itibaren en önemli yaşam merkezlerinden biri olan Atina günümüzde hala gezilip görülecek yerler ile dolu. Türkiye’ye oldukça yakın olan merkez hem Osmanlı’dan kalma esintileri hem de gelişmiş Avrupa’ya atıf yapan şehirleşmesi ile turistleri kendine çekiyor.

Atina’da Gezilecek Yerler

Atina’da görülecek yerler arasında ilk olarak Akropolis antik kenti yer alıyor. Yunan medeniyetinin en önemli merkezlerinden olan Akropolis demokrasinin doğduğu nokta olarak ün salmış durumda. Atina gezi rehberinize bu tarihi kenti eklemeyi unutmayın. Ayrıca şehir merkezinde bulunan Akropolis Müzesi de seçkin restoranı ve orijinal tarihi eserleri ile gezilip görülecek yerler arasında yer alıyor.

Monastiraki Meydanı ise Atina’da gezilecek yerlerden bir diğeri. Osmanlı döneminden kalma bir camiyi de içinde bulunduran meydan şehrin en turistik alanlarından biri olarak adlandırılıyor.

Atina’da görülmesi gereken yerlerden bir diğeri ise oldukça merkezi bir alanda bulunan Parlamento Binası. Bu bina Yunanistan’ın ilk kralı tarafından yaptırılmıştır. Kraliyet ailesi için inşaa edilen bu bina bir süre Kraliyet Binası olarak adlandırılmış. Sonrasında Yunanistan Parlamento binası olarak anılmaya başlanmıştır. Yapımı 1843 yılında tamamlanan bina Alman asıllı bir mimar tarafından yapılmıştır. Mimari olarak görülmeye değer bir yapıdır.

Atina’nın renkli dünyası ve gece hayatının tadına varmak istiyorsanız ziyaret etmeniz gereken nokta ise pahalı kafe ve barların yanı sıra birçok mağazanın da bulunduğu Kolonaki semti. Daha salaş ve uygun fiyatlı mekanlar ise Plaka’da bulunuyor.

Atina’da gezilecek yerler arasında en sonuncusu ise ünlü bit pazarı bölgesi. Bu pazarda ikinci el eşyalar bulabileceğiniz gibi salaş kafelerde molalar verebilirsiniz.

Atina’da Ne Yenir?

Yunan mutfağının Türk mutfağı ile benzerliği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu nedenle Atina lezzetleri damak tadınıza kolayca hitap edebilecek cinsten. Özellikle Atina’da meze kültürü oldukça gelişmiş. Deniz mahsullerinin bolca kullanıldığı sofralarda mezeler Uzo eşliğinde servis ediliyor. Bu mezelerden en ünlüleri peynir ile doldurulmuş kalamar, yoğurt salatalık ve sarımsaktan oluşan  Tzatziki, Fava ve peynirden yapılan Saganaki. Ayrıca ana yemekler arasında patlıcan ve kıyma ile yapılan Moussaka yer alıyor. Bunun yanı sıra genellikle domuz etinden yapılan bir döner çeşidi olan Gyros da günlük ucuz atıştırmalıklardan biri.

Atina’da Konaklama

Atina’nın en merkezi alanları Plaka ve Monastiraki’dir. Bu bölgeler tercih edildiğinde turistik bir gezi için uygun alanı sağlayabilirsiniz. Atina’da konaklama imkanları oldukça fazla olduğu gibi şehrin her yerinden şehir merkezine ve turistik alanlara kolayca ulaşım sağlamak da mümkündür. Bu nedenle adı duyulmuş otel zincirlerini tercih edebileceğiniz gibi havaalanı ve limanlara yakın küçük otellerde de kalabilirsiniz.

Atina’da Alışveriş

Atina’da alışveriş için en uygun bölge Plaka bölgesidir. Burada bulunan hediyelik eşya dükkanlarından dilediğiniz fiyatlara en güzel hatıraları satın alabilirsiniz. Daha pahalı bir alışveriş için ise Kolonaki bölgesinde bulunan pahalı mağazaları tercih edebilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların ürünlerini burada bulabileceğiniz gibi Ermou bölgesinden daha orta halli fiyatlara alışverişinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Bu bölgenin trafiğe kapalı olması ise ayrıca bir kolaylık olarak karşınıza çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles