Ankara Gezi Rehberi

ankara gezi rehberi

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Anıtkabir’in bulunduğu Başkent Ankara, Türkiye’nin kalbi diye nitelendirilmektedir.

Ankara’nın gezilecek yerleri çok fazla olduğundan belli başlı noktalarından ve en çok görülmesi gereken yerlerden bahsederek Ankara ziyareti olacak olanlara Ankara gezi rehberi sunulmaktadır.

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’yı detaylı olarak gezmek isteyenlerin üç-dört günlük bir gezi süresine sahip olmaları yeterlidir. Ulaşımın oldukça rahat, metro ulaşımına elverişli, trafiğin neredeyse hiç yaşanmadığı bu şehirde bir yerden bir yere gitmek gayet rahat olacaktır.

  • Ankara denilince akla ilk gelen, Atatürk’ün kabir mezarı Anıtkabir gelmektedir. Aslanlı yol , Mazole, Tören Meydanı, 23 Nisan Kuleleri gibi bölümler Anıtkabir’in önemli alanlarındandır. Anıtkabir ziyaretinizde asker nöbet değişimine denk gelirseniz sizler için unutulmaz bir anı olacağını da hatırlatmakta yarar var.
  • Tarihi Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Çengelhan Rahmi Koç Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Augustus Tapınağı, Etnoğrafya Müzesi ,Kurtuluş Savaşı Müzesi de Ankara’da görülmesi gereken yerler arasındadır.
  • Çocuklarınız ve sevdiklerinizle doğa yürüyüşü yapacağınız ,hayvanlarla fotoğraf çektirebileceğiniz Atatürk Orman Çiftliğinde, buraya has ve adını buradan almış Atatürk Orman Çiftliği dondurmasının da tadına bakmanız önemle tavsiye edilir. Atakule’nin en üst katında yemek yerken Ankara’yı tepeden izleme şansına sahip olursunuz. Çekeceğiniz panoramik fotoğraflarla anılarınızı ölümsüz yapabilirsiniz.
  • Metro ile çok rahat ulaşıma elverişli olan Kızılay Meydanı, Ankara’nın merkezi olarak nitelendirilmektedir. Kızılay aynı zamanda diğer semtlere çok rahat ulaşım sağlayabileceğiniz araçları rahatlıkla bulabileceğiniz semttir.
  • Ankara Türkiye’nin önemli üniversitelerinin bulunduğu bir şehirdir. Buraya ziyarete geldiğinizde üniversite ziyaretlerini de yapmanızı önerilir. Ankara’nın önemli mimarilerinden Kocatepe Camisi de ziyarete açıktır.
  • Tarihte yolculuğa çıkmak için İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesini de Ankara gezi rehberi arasına almayı unutmayın.

Ankara’da Ne Yenir?

Estergon Kalesi’nde sizleri sayısız çeşidiyle Türk mutfağı beklemektedir. Eşsiz Ankara manzarası eşliğinde yemeğinizi yedikten sonra kaleyi de ziyaret edebilirsiniz.

Esat semtinde bulunan meşhur Esat antrikotu denemeniz için ulaşımı rahat olan Esat’a gidebilir, kaya tuzuyla pişirilen bu lezzeti tekrar denemek için Ankara’ya bir kez daha gelmek için sebep yaratabilirsiniz. Ayrıca ünlü kebapçılarıyla dolu bir çok semt mevcuttur.

Ankara’da Konaklama

Ankara’da konaklama için sayısız otel mevcut. Ayrıca ekonomik olması açısından öğretmenevleri, polis evleri de seçenek olacaktır. Çankaya, Kavaklıdere ve Tandoğan konaklama için rahatlıkla otel bulabileceğiniz ayrıca da şehrin merkez noktalarına yakın yerlerdir. Dedeman, Hilton gibi lüks oteller de Ankara’da mevcuttur.

Ankara’da Alışveriş

Ünlü mağazalarıyla alışveriş tutkunu olanlar için Ankara’da Tunalı Hilmi Caddesi uygun bir rota sayılmaktadır. Ayrıca birçok alışveriş merkeziyle Ankara tam bir alışveriş şehridir. Anka Mall AVM, Kızılay Meydanı, Gordion AVM, Bahçeli 7. Cadde de bunlara ek olabilir. Diğer yerlerde bulamayacağınız ürün çeşitliliğiyle Ankara’da alışveriş keyifli anlar yaşamanızı da sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles