Amsterdam Gezi Rehberi

amsterdam gezilecek yerler

Kuzeyin Venedik’i Amsterdam

Amsterdam, Avrupa’nın en eğlenceli, en sanatsal ve doğal güzellikleri ile büyüleyen şehirleri arasında yer alıyor. Gece hayatını sevenlerin yanı sıra doğa gezisi yapmaktan hoşlananlar için de Amsterdam gezi rehberi oldukça geniş olanaklar sağlıyor.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Bildiğiniz gibi Amsterdam, Hollanda’nın en görülesi şehri. Hollanda gezilecek yerler ve diğer şehirlerinden daha önce bahsetmiştik.

Amsterdam’da gezilecek yerler arasında ilk olarak şehrin dört bir yanını saran kanallar ve kanalların etrafına kurulan estetik yüklü yapılar yer alıyor. Doğanın ve insan eli ile oluşturulan yapıların güzelliğinin aynı anda izlenebildiği bu alanlarda Amsterdam’a âşık olmamak neredeyse imkânsız.
Dam Meydanı ise Amsterdam’da görülmesi gereken yerler arasında başı çekiyor. Şehrin en canlı ve kalabalık alanı olan bu meydanda günün her saatinde hayat hızla akıp gidiyor. Ayrıca meydan Kraliyet Sarayı, Madame Tussauds Müzesi ve Ulusal Ant’a da ev sahipliği yapan oldukça merkezi bir alanda bulunuyor. Bu yapılar da yine Amsterdam’da gezilecek yerler arasında en önemli olanları.
Amsterdam’da görülecek yerler arasında en renkli olanı ise Kırmızı Fener Mahallesi. Bu alanda gece hayatı oldukça hızlı ve renkli. Amsterdam’ın özgürlük ve neşe dolu dünyasını Kırmızı Fener Mahallesi’nde yaşamak oldukça kolay.

Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam’da Ne Yenir?

Amsterdam kendine özgü yemek kültürü ile ön plana çıkan bir şehirdir. Amsterdam’da ne yenir sorusuna verilebilecek o kadar fazla yanıt vardır ki bunların her birini bilmek neredeyse imkânsız gibidir.
En öne çıkmış Amsterdam lezzetlerinden ilki erwtensoep. Çeşitli sebzeler, sosis ve özellikle bezelye ağırlıklı bir çorba olan bu yiyecek Hollanda’da en beğenilen yemekler arasında yer almaktadır.
Hollandalıların en favori yiyeceği patatestir. Patates kızartmasından püresinde kadar farklı varyasyonlarını yemek kültüründe görmek mümkündür.
Bıtterballen içine patates püresi eklenerek yapılan ve bira ile tüketilen yaygın bir atıştırmalıktır, stamppot ise patates püresinin bir çeşit karalahana ile karıştırılarak sosis ile servis edilen halidir.
Sokaklarda bolca karşınıza çıkabilecek stantlarda patat ismiyle satılan ve farklı soslar ilave edilebilen patates kızartmasının da tadına varabilirsiniz.
Amsterdam lezzetlerinin en sonuncusu ise Haring adı verilen ve çiğ olarak tüketilen balık çeşididir.

Amsterdam’da Konaklama

Amsterdam’da konaklama ücretleri otellerin bulundukları bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Özellikle Dam Meydanına yakın alanlarda konaklama fiyatları oldukça yüksektir. Ancak şehre uzak alanlarda gezi için harcanacak ulaşım ücretleri düşünülecek olursa bir dengenin ortaya çıktığı söylenebilir. Amsterdam’da görülecek yerler genel olarak Dam Meydanı etrafına toplandığından bu yöre turistik gezi için oldukça uygundur. Hotel Sebastians, Hotel Sebastians ve Rho Hotel gibi konaklama alanları ortalama bir tatil için oldukça elverişlidir.

Amsterdam’da Alışveriş

Amsterdam’da alışveriş için ilk akla gelen yerlerden biri Dam Meydanı’nın arkasında bulunan Magna Plaza. Eski bir yapının alışveriş merkezine dönüştürülmesi ile ortaya çıkan plazada birçok farklı markayı bir arada bulmak mümkün. Bunun yanı sıra birçok elit mağazadan şarap çikolata ve giysi alışverişi yapılabilir. Lale şeklindeki magnetler ise her yerde satılan Amsterdam’ın en önemli sembollerinden biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles