Alp Dağlarının Eteklerinde 5 Masalsı Şehir

Dünyamız yaşamın bulunduğu nadir gök cisimlerinden bir tanesi. Kendine özgü atmosferi ve bu atmosfer içerisinde yer şekilleri, canlıları ile kelimenin tam anlamı ile eşsiz. Dünyamızı kaplayan akar sular, göller, ovalar, dağlar var. Biz bugün gezegenin büyüleyici doğasına katkıda bulunan bir dağ dizisinden söz edeceğiz. Aslında günümüz dünyasında bir gezginin Alpler’i bilmemesinin neredeyse imkanı yoktur.  En azından genel kültür bilgisi olarak bu dağ sırası hafızalarımızda yer alır.

Alpler, oldukça geniş bir coğrafi alan üzerinde Türkiye’den, Amerika, Japonya ve Yeni Zellanda’ya kadar uzanan bir coğrafi oluşumdur. Buzullar, buzlarla kaplı göller, kış sporlarının vazgeçilmez merkezi olan inanılmaz karla kaplı dağ tepeleri ve her biri ayrı bir manzaraya sahip olup bütünün de bir mozaik olmayı başaran onlarca coğrafi oluşum. Hani çocukken kırtasiyelerde bolca gördüğümüz o kartpostallar vardır; O kartlar üzerinde yer alan manzara resimlerinin neredeyse tamamına yakını Alpler bölgesindendir. Burada yer alan bazı şehirlerin o denli güzel manzarası var ki masal kitaplarından fırlamış gibi duruyorlar. Biz de sizler için Alp dağlarının eteklerinde beş masalsı şehri listeledik.

Reine, Norveç

Reine, Norveç’in en güzel köyü unvanına sahip bir balıkçı kasabası. Burada yaşayan yerel halkın temel geçim kaynağı balıkçılık. Yerel halk demişken bizim şehir yaşantımızda olduğu bir semtin içerisinde tıklım tıkış bir manzara düşünememek gerek kesinlikle. Norveç’in bu eşsiz kasabasında yer alan kasabanın nüfusu yalnızca 400 kişi. Kimi zaman iki topluma taşıma da bile daha fazla kişiyi görmeniz mümkün olabiliyor. Dolayısı ile şehrin keşmekeşinden uzakta dingin bir tatil geçirmek isteyenler için harika bir fırsat sunuyor Reine. Bu küçük balıkçı kasabası dünyada görüp görebileceğiniz en güzel manzaralardan birine sahiptir. Seyahatiniz sırasında birbirinden farklı ve her biri özel harika fotoğraflar çekmeyi unutmayın.

İnterlaken, İsviçre

İsviçre’de yer alan bu alan kelimenin tam anlamı ile bir kartpostal görüntüsü çiziyor.  Doğanın insan ruhuna doğrudan temas ettiği bir noktada tatilinizi geçirmek istiyorsanız rota haritanız üzerinde hemen işaretlemelisiniz. Aynı zamanda kış sporlarına meraklı olan seyahat severler için de harika fırsatlar sunduğunu da hatırlatmakta fayda var. Burada görebileceğiniz en güzel manzaralardan biri kesinlikle donmuş buzul gölleri. Fazla spoiler vermeden sürpriz görüntünün heyecanını gezinize bırakalım.

Hallstat, Avusturya

Karadeniz ile benzer doğal özelliklere sahip olan bu yere geldiğinizde keşif için ilk yapmanız gereken Hallstat Meydanı’nı gezmek olmalı. Burada başlatacağınız bir yolculuk, kıyıya doğru uzanan minik ve tamamen doğal malzemelerden yapılmış evlerin yolculuğunuzu süslemesi ile devam edecek. Kıyı şeridinde bulunan bu yol boyunca her dakika doğanın insanlara ne kadar da cömert davrandığını görebilirsiniz. Ayrıca buraya kadar gelmişken içerisinde binlerce kemik yapısı görebileceğiniz Beinhous’u da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Chamonix, Fransa

Sırada üç farklı ülkenin neredeyse sınırında kalmış olan bir alan var. Özenle yetiştirdiğiniz çiçeklerin renkli yollar oluşturdu evinizin bahçesini düşünün. Şimdi bunun koca bir bölgeyi kapladığını hayal edin. Belki de Chamonix ancak böyle tasvir edilebilir. Fransa, İtalya ve İsviçre sınırında bulunan bu alan kış olimpiyatlarına da ev sahipliği yapmıştır.

Como Gölü, İtalya

Milano şehrine yalnızca 50 km uzaklıkta bulunan bu göl Avrupa’nın en dikkat çekici göllerinden biri. Derin mavi tanımlamasının gerçek hayattaki karşılığı olarak düşünebilirsiniz. Bu buzul gölünün çevresi ve insanların bu çevreye olan saygısı ise kesinlikle görülmeye değer. Eşine az rastlanır doğa manzaraları ile sizi büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles