Afrika’da bir cennet, Zanzibar

Fars, Arap, Avrupa, Hint kültürünün etkileri görülen Zanzibar adası, 800’lü yıllarda İranlı göçmenler tarafından kurulmuş ve zencilerin sahili anlamında Zengi-bar ismini almış. Ada, 1964’te devrim sonrasında Tanganika anakarasıyla birleşme kararı alıyor ve iki devletin ilk hecelerinden Tanzanya oluşturuluyor. Zanzibar’ın yerlileri konuşurken anakaraya hâlâ Tanganika diyorlar.

Adaya girerken eğer Tanzanya’dan geliniyorsa aşı kartı soruluyor, fakat direk Zanzibar’a uçacaksanız aşı olmak gerekmiyor. Darüsselam’dan 35 dolar karşısılığında iskeleden feribota binip adaya ulaşmak mümkün. Feribottan inince küçük bir kağıt doldurulup yeni bir ülkeye girmişsin gibi pasaportlara giriş damgası vuruluyor.

Zanzibar harika bir ada ama adaya ulaştığınızda dikkatinizi çeken ilk şey karışmış trafik, yolda yürüyen insanlar, hangi mevsim olursa olsun sıcak hava ve eğer kıyafetleriniz çok açıksa delici bakışlar olacak. Bunlara karşı hazırlıklıysanız artık adanın meşhur kapılarının bulunduğu Stone Town’ı gezebilirsiniz.

Stone Town, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan sayılı yerlerden biri. Daracık sokaklar, sokaklarda top oynayan küçük çocuklar, işlemeli meşhur ahşap kapılar, kapı önlerinde komşularıyla oturan kadınlar, dinlenen yaşlılar, fesi ve beyaz entarisiyle gezen erkekler, berberler, hırdavatçılar, tamirciler, eski ama hâlâ aktif okul binaları, kuran kursundan çıkmış çocuklar her şey, herkes var. Bölge, 1800’lerde dünya köle ticaretinin merkeziymiş.

Zanzibar’da alışveriş

Zanzibar’da turistik aktiviteler dolar olarak ödense de Tanzanya Şilini kullanılıyor. Fiyatlar ortalama bir öğle yemeği için 15-20 TL’ye denk geliyor. Toplu ulaşım çok ucuz fakat hayatta kalma becerileri yüksek olanların tercih edebileceği bir sistem varJ Daladala denilen kamyonetten bozma dolmuşlar uzun mesafeleri çok cüzi miktarlara götürüyor. Biz 45 km mesafedeki Jambiani köyüne daladala ile kişi başı 2000 şiline/ 1 dolardan daha aza gitmiştik. Taksiler ise aynı mesafeye 25 dolar demişti. Daladalaya binerken paraları toplayan görevliye ne kadar diye sorduğumuzda önce bizi baştan aşağı süzüp kişi başı 5000 dedi, Afrika’da Müslümanları dürüst namıyla biliyorlar dedik, buradaki yerli halk ne kadar verecek dedik, adam ses vermedi, oturan başka bir kadın 2000’den fazla vermeyin deyince herkesin 2000’ gittiğini anladık ve o fiyatı verdik. Zanzibar’da sizin turist olduğunuzu görünce 1 ise 5 isteyen çok olacak, dikkatli olun.

Zanzibar’da yamek

Zanzibar yemek konusunda ise diğer Afrika ülkelerine göre hiç zorluk çekmeyeceğiniz bir yer. Forodhani Parkı’nda her gece kurulan panayıra benzeyen yemek şenliğinde istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Ahtapot, köpek balığı, karides, tavuk, kırmızı et, şeker kamışı suyu, çeşit çeşit pizzalar, vegetaryen ürünler, taze sıkılmış meyve suları, tropik meyveler, tatlılar.. Forodhani Parkı’ndaki yemek şenliği sonsuza uzuyor.

Zanzibar’ın en önemli güzelliği ise dünyanın en ince kumuna sahip plajları. Bu güzel plajlara ulaşmak için şehir merkezinden çıkmak gerekiyor. Gelgit etkisinin çok fazla olmadığı Nungwi’de ‘deniz ne zaman geri gelecek ve biz yüzebileceğiz’ endişesine kapılmadan gün boyu okyanusun tadını çıkarmak mümkün. Turistlerin çok fazla olmadığı Jambiani’de, Uroa’da ve Kwengwa’da ise denizin kilometrelerce çekilmesine hayret etmek, deniz çekilince yosun toplayan kadınları, satmak için deniz kabuğu toplayan çocukları, susuz kalan küçük balıkları toplayıp kurutanları görmek mümkün. Deniz 4-5 saat sonra geri geldikten sonra ise Hint Okyanusu’nun sularında yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Kizimkazi köyü ise yunuslarla yüzmek isteyenlerin uğraması gereken bir yer.

Zanzibar’a gelince baharat bahçelerine düzenlenen turlara katılmak da mümkün. Bu bahçeler seri üretim amaçlı değil, şahıslara ait gösterim amaçlı bahçeler. Biz kişi başı 15 dolara bu tura katıldık, gidecekler için söylemek gerekirse tur bizim çok ilgimizi çekmedi, gösterilen 9-10 adet ağaç vardı ve çoğu aşina olduğumuz baharatlardı. Karanfil, vanilya, kakao, muskat, zencefil, rambutan ağacı ve portakal ağacı gördük. Tura dahil olan öğle yemeği ise bir köy evinde pilavJ

Zanzibar’da keşfedilecek ve üzerinde konuşulması gereken daha çok şey var. Eve dönünce bile ‘görmediğim plaj, girmediğim sokak kaldı mı’ endişesiyle bir sonraki Zanzibar tatilini iple çekeceksiniz.

 

 

*Fotoğrafların tümü Cevapyollarda’ya aittir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles