Adana Portakal Çiçeği Festivali

Turunçgil dediğimiz zaman aklımıza ilk önce Akdeniz ve Ege bölgeleri geliyor… Akdeniz bu konuda biraz daha ağır basıyor pek tabii ki. Portakal, mandalina, turunç, greyfurt, limon, kumkuat derken birçok türü çeşidi olan turunçgiller vazgeçilmez vitamin kaynağı ve o bölgedekiler içinde tabiiki geçim kaynağı.

Akdenizliler bilirler bahar ayları geldiğinde sokakları portakal çiçeklerinin tarif edilemez miss kokusu sarar her yanı. Bir nevi baharın gelişini selamlıyorlar. Adana halkı da fırsat bu fırsat bunu kutlama gereği duymuş olsa gerek ki, son beş yıldır nisan ayı içerisinde Adana Portakal Çiçeği Festivalini düzenliyor. Festival bu yıl 7 -8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

Adana Portakal Çiçeği Festivali bu yıl 7 -8 Nisan’da…

Portakal kokusu, insan bünyesinde canlandırıcı bir etki bırakıyor. Seratonin hormonunun salgılanmasını sağlıyor ve mutluluk veriyor. Adana ise bildiğiniz üzere yazları çok sıcak olan bir güney ilimiz. Yani bir taşla iki kuş hem Adanayı gezmek, hem festivale katılmak için Nisan ayı tam zamanı. Şehir hayatından, yoğunluktan, kışın ağırlığından bunaldıysanız kaçırılmayacak fırsat bizce…

Festival 7-8 Nisan arasında yani haftasonuna denk geliyor… Bu sebeple cuma akşamından yola çıkıp festivale katılmamak için hiçbir bahane yok. 🙂 Hazırlıklar ise halk arasında 5 Nisan tarihinden itibaren başlıyor. Sokaklar süsleniyor, canlı müzik etkinlikleri gerçekleşiyor… Nisan ayında Adana, tam da baharı yansıtıyor… Yinede Akdeniz baharına güven olmaz hazırlıklı olmakta fayda var. Yanınıza mutlaka yağmurluk, hırka vb. alın. 😉

Portakal Çiçeği Festivalinde Sizleri Neler Bekliyor?

Adana’nın süslü, tarihi sokaklarında festival boyunca renkli ve sıcak insanlarla edeceğiniz sohbetin yanında Adana’nın enfes mutfağından da birçok lezzet tadacağınız kesin. Festival boyunca çok ilginç yemeklerle de karşılaşacaksınız. Bunun dışında geçen senelerde düzenlenen festivalleri baz alırsak festival boyunca sürekli canlı müzik oluyor. Şehrin farklı noktalarında, cafelerde, restoranlarda ve eğlence mekanlarında da canlı müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz. Ayrıca festivalin ilk günü düzenlenen “bahara merhaba” yürüyüşü sırasında da hep birlikte şarkılar söyleniyor.

Katılımcı sayısı her yıl gittikçe artıyor. Bu sebeple bu yıl çok daha eğlenceli olacak gibi duruyor. İlk gün gerçekleşen uzun yürüyüş sırasında tek yapılan şarkı söylemek olmuyor elbette. Farklı gösteriler sunan profesyonel gruplar ayrıca Adana’da yer alan okulların müzik ve eğlence gösterileri de sergileniyor. Festivalin ilgi çekici etkinliklerinden biri de düzenlenen kostüm yarışması. Turuncu ile kombin edilmiş yaratıcı kıyafetlerinizle yarışmaya katılıyorsunuz.Kısacası festivalin ana rengi tabii ki turuncu. 😀

Festivalin en ilginç ve ilgi çekici noktalarından bir diğeri ise turuncu renkli yemekler. Malum Adana mutfağı enfes ancak festival dahilinde yemekler biraz konsept dışı kalıyor… Yapılan yöresel bir lezzet olsun ya da olmasın mutlaka turuncu rengini taşıması gerekiyor. 🙂  Adana mutfağının ne kadar lezzetli olduğunu bilmeyen yok ancak bu turuncu yemeklerin de yöresel lezzetleri aratmayacağına emin olabilirsiniz.

Festival için Adana gibi köklü bir tarihi olan şehre gelmişken Adana’da gezilecek diğer yerleri de değerlendirmekte fayda var tabiiki… “Taşköprü, Ulu Cami, Arkeoloji Müzesi, Kazancılar Çarşısı, Sabancı Cami, Merkez Park, Dilberler Sekisi” gibi noktaları mutlaka görmelisiniz.

İyi Gezmeler… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Social profiles